14 Kasım Dünya Diyabet Günü

14 Kasım Dünya Diyabet Günü

14 Kasım Dünya Diyabet Günü
29 Kasım 2014 Cumartesi 14:49

 Yapılan bilimsel Çalışmalarla ülkemizde yaklaşık 6.5 milyon kişinin diyabetli olduğu, yaklaşık 3.2 milyon kişinin ise diyabetli olduğundan haberdar olmadığı tespit edilmiş ve ülkemizde 20 yaş üzerindeki her yedi kişiden birinin diyabetli olduğu ortaya çıkmıştır. 

Halk arasında ‘şeker hastalığı’ olarak bilinen Diyabet pankreastan salgılanarak kan şekerinin kullanımını düzenleyen insülin hormonunun yetersizliği veya etkinliğinin azalması sonucu metabolizma bozukluklarıyla seyreden bir hastalıktır.  

  • Açlık kan şekeri 126 mg/dl veya üzerinde ise,  

  • Herhangi bir saatte bakılan kan şekeri 200 mg/dl veya daha fazla ve beraberinde çok su içme, çok idrara çıkma veya açıklanamayan kilo kaybı varsa,  

  • 75 gr glukoz içerek yapılan oral glukoz tolerans testinden (şeker yüklemesi) iki saat sonra kan şekeri 200 mg/dl veya daha fazla ise  

Yukarıdakilerden en az bir tanesi varsa bozulmuş glukoz tolerans tanısı koyulur. 

  • Tip 1 Diyabet:  

Pankreasta insülin üreten hücrelerin harap edilmesi ile ortaya çıkar. İnsülin olmadığı için şeker enerji üretiminde kullanılamaz. İnsülin olmadığı sürece kan şekeri yüksek kalır. . Tip 1 diyabetin tedavisinde vücutta eksik olan insülin hormonunu dışarıdan yerine koymak gerekir. Günümüzde kalem, pompa ve çok ince iğnesi olan şırıngalarla insülin tedavisi çok rahatlıkla uygulanabilmektedir. Tip 1 diyabet genellikle 35 yaş altında başlar.  

  • Tip 2 DiabetesMellitus: 

Pankreastan kana yeterince insülin salgılanamaması veya üretilen insülinin vücutta yeterince etki gösterememesi ile ortaya çıkar. En sık görülen diyabet (şeker hastalığı) tipidir. Genç insanlarda da görülebilmesine rağmen genellikle 35-40 yaşından sonra ortaya çıkar. Tedavisi genellikle beslenme alışkanlıklarının düzeltilmesi, şişman hastalarda kilo verilmesinin sağlanması, düzenli egzersiz ve ağızdan alınan insülin salgılanması ve şekerin kullanımını düzenleyen ilaçlarla tedavi edilir. Ancak ilerleyen zaman içinde bu hastalığın tedavisi için de insülin kullanılması gerekebilir.  

           Gestasyonel Diyabet 
           Gebelikte ortaya çıkan diyabet türüdür. 

Diyabetin ortaya çıkmasını kolaylaştıran başlıca etmenler; kalıtım, obezite (şişmanlık), gebelik, bazı ilaçların uzun süre kullanımı (diüretikkortikosteroid… vb), enfeksiyonlar, fiziksel ve psikolojik travmalar, bazı pankreas hastalıklarıdır. 

Yüksek Kan Şekeri Belirtileri.  

İnatçı hiperglisemi neredeyse şeker hastalığı ile ilgili sizi uyarabilecek tüm belirtilere sebep olur. Bu belirtiler:  
· Sık sık idrara çıkma  
· Aşırı susama  
· Bulanık görme  
· Halsizlik, bitkinlik  
· Beklenmedik kilo kaybı  
· Acıkma hissidir.  
· Mide bulantısı  
· Kusma  
· Nefes kokusu  
· Erkeklerde empotans 
· Sık idrar yolu enfeksiyonu 
· Adetten kesilme  
· Kuru ve kaşıntılı deri  
· Yaraların geç iyileşmesi  

 

Kan şekeri düzeyleri kontrol altında tutulursa uzun vadede gelişebilecek komplikasyonlarengellenebilir.  

Diyabet; göz hastalıkları, böbrek hastalıkları, sinir hasarı, damar tıkanıklıklarına neden olmaktadır. 

Diyabetli  birey kadar ailesinin ve çevreninde bilinçlenmesi, her şeyin daha kolay olmasını sağlayacaktır. 

DİYABETTE BESLENME 

Diyabeti bir hastalık değil yaşam şeklini değiştirmek olarak benimser ve beslenmenize itina gösterirseniz, kolaylaşan hayat size hastalık değil mutluluk verecektir. 

Diyabette beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesinin amacı; hayatınız boyunca uygulayabileceğiniz en ideal beslenme programını oluşturarak kan şekerinizi normal seviyeye yakın tutmak, hiperglisemi (şeker yükselmesi) ve hipoglisemiyi (ani şeker düşmesi) önlemek, ideal vücut ağırlığınızı sağlamak ve korumak, hastalığınızla ilgili ilerde oluşabilecek büyük ve küçük komplikasyonları önlemek, çocukluk ve ergenlik döneminizde normal büyüme ve gelişmeyi sağlamak, gebe ve emziklilikte yeterli beslenmenizi sağlamak, kısaca yaşam kalitenizi yükseltmek ve yaşam sürenizi uzatmaktır.  

       Her bireyin diyetinin farklı olduğunu unutmamalı ve bir uzmana başvurarak size uygun beslenmeyi öğrenmelisiniz. 

 

 

Dr. Abdullah DEMİR 

İl Sağlık Müdürü 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.