13 Martta Sağlık Çalışanları İş Bırakıyor

Türk Sağlık-Sen 14 Mart Tıp Bayramı Arifesinde 13 Mart'ta sağlık çalışanlarının sorunlarına çözüm getirilmesi ve taleplerinin karşılanması için iş bırakacak. İşte konu ile ilgili Türk Sağlık-Sen'in açıklaması

13 Martta Sağlık Çalışanları İş Bırakıyor
25 Şubat 2015 Çarşamba 10:13

 Sağlık çalışanlarının problemlerinin giderek arttığı bir dönem yaşanmaktadır. Bu dönemde özellikle çalışan memnuniyeti göz ardı edilmekte, çalışan talepleri ise sürekli ötelenmektedir.

Şiddet, yetersiz istihdam, ağır iş yükü, bitmek bilmeyen nöbetler, yapılan haksız uygulamalar nedeniyle sağlık çalışanları ağır bir tükenmişlik sendromu ile karşı karşıyadırlar.

Bunların yanı sıra tüm memurların maaşla aldığı sabit ek ödemelerin her ay geciktirilerek yatırılması, yoğun çalışmaya rağmen performans ücretlerinin 1.5 TL gibi komik ücretlere inmesi ve ekonomik kayıpların dayanılacak sınırı çoktan aşması gibi durumlarda yaşanmaktadır. Emeklilikte bekleyen sefalet ile ilgilide sürekli topun taca atılması çalışanda dayanılacak bir hal bırakmamıştır.

Döner sermayelerin emekliliğe yansıtılması, yıpranma payı verilmesi ve lisans tamamlamanın hayata geçirilmesi gibi hususlarda ne yazık ki somut adımlar verilen sözlerin üstünden bir yıla yakın süre geçmesine rağmen atılmamıştır.

Türk Doktorlarının sorunlarına sürekli kulak tıkanarak yabancı doktor rüyalarına dalınmakta, niteliği olmadan ucuz iş gücü için ince hesaplar yapılmak, yabancı doktorları  rüyalarına dalınmaktadır.

Asistanlar 36 saate varan nöbetlerde helak olmakta, hemşireler, ebeler, sağlık çalışanları  ağır iş yükü altında adeta kan ağlamaktadırlar.

Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına angarya cumartesi nöbeti dayatılmakta ve pazarda çalışacaksınız denilerek hızla köle sistemine dümen kırılmaktadır.

Kamu hizmeti yürüten ama kadro talepleri yerine getirilmeyen kamu dışı aile sağlığı çalışanları, vekil ebe hemşireler ve 4/C’liler  umutsuzluğa sevk edilmektedir.

Memurlarımız yok sayılmış, Hizmetliler görevini yaptıkları memur kadrosuna atanmamıştır.

Kısacası Sağlık hizmetlerinde görev alan doktorumuzdan hemşiresine, ebemizden sağlık memurumuza sağlık teknisyenine, teknik personelden, memura, hizmetli arkadaşlara kadar her birinin sorunu ve sıkıntısı vardır.

Çalışanlar böyle bir durumda iken ne yazık ki bakanlık tarafından çalışan memnuniyeti hiçe sayılmakta çalışanların talepleri ise sürekli ötelenmektedir.

Sağlık çalışanları yapılacak, edilecek gibi ucu sonu belli olmayan sözlerden, kendilerinin umursanmamasından usanmışlardır. Sabır taşları çatlamış, tahammül bardakları dolup taşmıştır.

Dertler boylarını aşmış olmasına rağmen hala vurdumduymazlıkların devam etmesi kabul edilemezdir.

Türk Sağlık-Sen olarak bir 14 Mart Tıp Bayramının daha süslü sözlerle geçiştirilmemesi, çalışanların taleplerini yerine getirilmesi ve  Türkiye Kamuoyunda tekrar güçlü bir şekilde gündeme gelmesi adına 13 martta tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında iş bırakıyoruz.  Alanlara çıkarak  yetti artık diyoruz. Ayrıca 14 Mart Cumartesi günüde kararlığımızı devam ettiriyor ve aile hekimliklerinde ve TSM’lerde cumartesi nöbetine hayır diyerek iş bırakıyoruz.

Sağlık alanında örgütlü dernek, oda ve diğer birçok STK ile aynı gün yapacağımız bu iş bırakma eyleminde sağlık çalışanlarının taleplerine bir kez daha dikkat çekeceğiz ve sorunlara çözüm isteyeceğiz.

Sadece acil sağlık hizmetlerinin sunulacağı bu eyleme tüm sağlık çalışanlarının, sağlık alanında faaliyet gösteren tüm STK’ların katılmasını bekliyor ve çalışan hakkı için güç birliğine davet ediyoruz.

Gelin 500 Bin Sağlık çalışanının haklı taleplerini aynı günde hep beraber dile getirelim.

Bu iş bırakma eylemini aynı zamanda daha iyi bir sağlık hizmeti verilmesi içinde gerçekleştiriyoruz ve tüm vatandaşlarımızdan anlayış bekliyoruz. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.