112’ye Büyük Darbe!

112’ye Büyük Darbe!
30 Haziran 2015 Salı 18:22

Sağlık Sen İzmir Şube Başkanı Ekrem Özdemir, Sağlık Bakanlığı tarafından 112’de şoför olarak çalışmak üzere ülke genelinde ise 3 bin taşeron işçi alımı yapıldığını belirterek, “Taşeron personel sürekli gelişen 112 sistemini 10 yıl geriye götürür. Bu özelleştirmenin ön adımıdır” dedi

Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı düzenlemenin ardından illerdeki sağlık müdürlükleri ambulanslarda çalışmak üzere taşeron şoför alımı ihalelerine çıktı. Ülke genelinde  3 bin taşeron işçi 1 Temmuz itibarıyla ambulansların şoför koltuğuna oturacak.  Sağlık Sen İzmir Şube Başkanı Ekrem Özdemir, sendikada yaptığı basın açıklamasında taşerona kesinlikle karşı olduklarını, yapılan alımların 112’nin özelleştirilmesinin bir ön adımı olarak gördüklerini söyledi. Şu sistemde çalışan ATT ve paramediklerin ambulansları başarıyla kullandıklarını vurgulayan  Özdemir, yeni alınacak taşeron personelin göreve başlamasıyla ambulans kazalarında bir artış yaşanacağını belirtti. 

    

Taşeron Personel Hiç Ambulansa Binmiş Mi?

“Acil sağlık hizmetleri 7 gün 24 saat kesintisiz olarak sürdürülmesi zorunlu olan bir hizmettir” diyen Özdemir, şunları söyledi:.

“Bu gün gelinen noktada 112 acil sağlık hizmetlerinde taşeron personel alınması sistemi 10 yıl geriye götürecektir.112 acil sağlık hizmetlerinde 2004 yılından itibaren ambulans sürücülüğünü acil tıp teknisyenleri ve paramedikler, layıkıyla yapmaktadır. Sürücülüğü ambulansta öğrenen acil tıp teknisyenleri, bu uğurda onlarca canlar vermiş bir çok meslektaşımız yaralanmıştır. Ambulans kazalarının önlenmesi amacıyla alınan taşeron şoförler hayatlarında hiç ambulansa binmiş midir, hiç ambulans kullanmış mıdır” 

“112’ye Vurulan Bir Darbedir”

112 acil sağlık hizmetleri bir ekip işi olduğunu kaydeden Özdemir, “3 kişilik sağlık personelinden oluşan ekibe sağlıkla alakası olmayan lise mezunu taşeron personellerin alınması verilen acil sağlık hizmetine vurulan en büyük darbedir. Taşeron alımlarda öncelik acil tıp teknisyeni, paramedik ve diğer sağlık çalışanları alınması gerekirken, düşük ücret nedeniyle alımlara lise mezunu kişiler başlamışlardır.“Taşeron hizmet alımı bir insan hakkı ihlalidir”  ’Farklı hak ve istihdam modelleriyle sağlıkçıların emeği değersizleştirmektedir. “Emeği ucuzlatmak, hizmetin niteliğini ucuzlatmaktır. Sağlıkta böyle bir tasarrufta bulunmaya kimsenin hakkı yoktur”  diye  konuştu.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.