112’de Taşeronlaşmaya Ve 12/48 Mesai Sistemine Hayır

Eskişehir Sağlık-Sen Şube Başkanı Hasan Hüseyin KÖKSAL 112 de taşeronlaşma ve 12/48 saat mesai sistemi hakkındaki görüşlerini bildirdi.

112’de Taşeronlaşmaya Ve 12/48 Mesai Sistemine Hayır
14 Ocak 2015 Çarşamba 16:18


112 Acil Sağlık Hizmetleri, sağlık sisteminin çok önemli bir göstergesidir. Sağlıkta yapılan reformlarda da her zaman öncülük yapmış bir kuruluştur. Eskişehir’de 1998 yılında 1 istasyon ile başlayan serüvenimiz 2002 yılı itibari ile sağlıkta dönüşümün başladığı günden bugüne geldiğimizde 24 istasyon ile büyük bir aile olmuştur. Sistemin gelişmesinde ve bugünlere gelmesinde de en büyük pay biz 112 çalışanlarının olmuştur. 112 her zaman ihtiyacı olanın yanında, zora düşenin bir telefon mesafesinde göreve hazır beklemektedir. Sağlıkta halk memnuniyetinin %25’lerden alınıp %85’lere çıkmasını sağlayan özverili sağlık çalışanlarımızın katkıları unutulmamalıdır.
Son günlerde taşeron sürücü alımı ve mesai sisteminin değişmesi gibi konular ile 112 çalışanlarının kafasında birçok soru işaretleri oluşturulmuştur. 112’ler özveri ile çalışılan ve ekip ile uyumluluğun en önemli olduğu birimlerdir. Ekip ruhunu bozacak, ekip içerisinde baştan mutsuz insanlar oluşturmak sisteme yapılacak en büyük kötülüktür. 2004 yılından bu yana gerek 4924 gerek 4/b gerekse 657 sayılı kanun ile personel istihdamı yapılmıştır. Personel içinde farklı maaş ve güvencede personel çalıştırmak öncelikle iç barışı bozmakta daha sonrada göreve isteksiz gitme ile sonuçlanmaktadır. Taşerondan alınacak bu personel ihtiyaçlarını karşılayamayacak ve ek işler yapmak durumunda kalacaktır. Sözleşmeli personel istihdamından 657 ye geçiş ile sağlanan huzur ortamı tekrar tehlikeye girecektir. Alınacak bu personel ile 112’lerde Paramedik ve ATT ihtiyacı taşerondan karşılanarak sınavsız ve adaletsiz bir personel alımı gerçekleşecektir. Çalışanların emeğinin  ve alın terinin karşılığı olarak hak ettiği  ücretlerin bir kısmının yüklenici firma adı altında hiçbir katma değer üretmeyen  taşeron bazı şirketlere aktarılması emek hırsızlığından ve modern kölelikten başka bir şey değildir. Kaldı ki devletin aracı şirketlere ödediği  miktarlar da göz önüne alındığında taşeronlaşmanın devlet bütçesine de olumlu bir katkısının olmadığını görüyoruz. Bu nedenle  ülkemizdeki  geçim şartları da düşünüldüğünde çalışanın hak ettiği ücretlerin  hiçbir aracı olmadan doğrudan hak sahibine verilmesi,  çalışanların yaşam standartlarının yükseltilmesi  ve bu yolla  iş veriminin arttırılması  en doğru  uygulama olacaktır.
 Diğer  konu ise vardiya sistemidir.  Bu sisteme geçişle birlikte çalışanlarımız  uygulamadan doğacak birçok sorunla karşı karşıya kalacaktır. 112 ASH’nin bir kamu hastanesi içinde icra edilmediğini tekrar yetkililere hatırlatmak isteriz. 112 istasyonları  tüm ülke sathında,  illerin coğrafi sınırları içinde ihtiyaç duyulan her   ücra noktada,  çok çeşitli  bölgelerde,   belirli bir standardı ve güvenliği olmayan çeşitli binalarda konuşlanmaktadır. Sistemdeki  personelin %60-70’ini bayan personel oluşturmaktadır.  Büyük metropollerde bile, günün akşam saatlerinde bir çok noktada,   güvenlik riskli, ulaşım ise imkansız hale gelmektedir. Bu açıdan bakıldığında  ve ülkemizin diğer gelişmemiş illeri de düşünüldüğünde,  il merkezlerinde bile ulaşım ve güvenlik sorunu oluşacağı aşikardır. Bir diğer önemli sorun ise; şehir merkezinde, acil vakalarda 45-60 dk, hastane arası nakillerde  1-2 saati bulan,  periferde ise  kış şartlarında 3 ila 5 saat arasında  zaman alan  vaka sürelerinin mesai sonrasına sarkması söz konusu olacaktır. Çok uzun zamanlara yayılan görevlendirmeler de göz önüne alındığında nöbet sisteminde uzun aralardan dolayı tolere edilebilen bu  uzamalar  çalışanların dinlenme sürelerinde  kayıplara ve bazen de yine ulaşım sorunlarına sebep olacaktır. Buna bağlı olarak çalışanlar mesai bitimine yakın haklı olarak vaka almak istemeyecek ve KKM  ile istasyonlar arasında personel barışını ve motivasyonu bozan sorunlar oluşacaktır. Uygulamadan doğacak bu sorunları öngörmeden ve çözüm önerileri üretmeden,  gerekli  altyapıyı oluşturmadan,  ani kararlarla asla bu sisteme geçilmemeli ve süreç yine STK’larla işbirliği içinde yönetilmelidir.
Değerli meslektaşlarım Sağlık-Sen ailesi olarak hiçbir zaman yıkıcı olmadık. Devlette bizim, çalışanda bizim. Fakat hiçbir anket yapılmadan, çalışan fikri alınmadan yapılan uygulamaların yaşama şansıda yoktur.

Hasan Hüseyin KÖKSAL
Eskişehir Sağlık-Sen Şube Başkanı  
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.