112 Yemek Çilesi Devam Ediyor

112 Yemek Çilesi Devam Ediyor

112 Yemek Çilesi Devam Ediyor
29 Ocak 2016 Cuma 11:41

Sağlık Bakanlığı genelgesiyle ‘112 çalışanları ücretsiz yemek hizmetinden faydalanır’ şartı getirmesine rağmen İzmir 112 Komuta Merkezi’nde çalışanlarına cumartesi ve pazar günleri yemek verilmezken, devlet hastanelerinin olmadığı Kınık, Beydağ, Karaburun ilçelerindeki 112 çalışanlarına ise haftanın yedi günü yemek verilmiyor. Çalışanlar isyan ederken, Sağlık Sen Yönetim Kurulu Üyesi Elif Imrak, “Bu sorunu çözünceye kadar mücadele edeceğiz” dedi.

Fedakarca çalışıp günde onlarca hayat kurtaran 112 çalışanlarının yemek sorunları bir türlü çözülemedi. Özellikle İzmir bölgesindeki 112 komuta merkezi ve Beydağ, Kınık, Mordoğan gibi ilçelerdeki 112 istasyonlarına yemek verilmemesi nedeniyle , hayat kurtaran 112 çalışanlarının büyük sıkıntı yaşıyor. Gaziemir 112 çalışanlarının da yemek sorunu yaşadığı öğrenildi.

BAKANLIK ÜCRETSİZ YEMEK VERİN, TEDBİRLERİ ALIN DEDİ AMA…

SAĞLIK BAKANLIĞI  Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü 19 Ekim 2011 tarihinde yayınladığı ‘Yemek Yardımı’ konulu yönetmelikle yemek sorununa son noktayı koydu. Yapılan yasal düzenlemede, “Sağlık Bakanlığı 112 acil sağlık hizmetlerinde görev yapan personel (sözleşmeliler dahil) il sağlık müdürlüklerinin yemek servislerinden veya il sağlık müdürlüklerince belirlenen Sağlık Bakanlığı’na bağlı yataklı tedavi kurumlarının yemek servislerinden ücret ödemeden yararlanır. Bu personelden hizmetin kesintisiz olması nedeniyle görev yerinden ayrılamayacak durumda bulunanlar kumanya verilmek suretiyle bu yardımdan yararlandırılabilir. Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Sağlık Bakanlığı’nca belirlenir’ hükmü EK MADDE 3’de ise ‘Bu yönetmeliğe göre yapılacak yiyecek yardımlarından yararlanacak personelden ilgili mevzuatı uyarınca diğer kamu idarelerinde geçici olarak görevlendirilenler, geçici görevli bulundukları kamu idarelerinin yemek servislerinin bulunması halinde bu idarelerin yemek servislerinden emsali personel gibi yararlandırılır. Bu kapsamda bulunan personel için ilgili idareler arasında herhangi bir hesaplaşma yapılmaz”

Buna göre:

112 acil sağlık hizmetleri komuta kontrol merkezi ve istasyonlarda 24 saat kesintisiz hizmet verildiğinden o gün nöbetçilerine öğle ve akşam yemeği ile gece kahvaltısından oluşan 3 öğün olacak şekilde yiyecek yardımı yapılacaktır.

İl içinde bakanlığımıza bağlı yataklı tedavi kurumlarının bünyesinde görev yapan B1 tip istasyonların personeli bulunduğu kurumun yemek servisinden ücretsiz yararlandırılacaktır. Yemek saatlerinde görevde olan personel için yiyecek ihtiyaçları görev dönüşü karşılanacak şekilde tedbir alınacaktır.

Müstakil A1, A2, B2 ile C tipi 112 istasyonlarının personelinin vakada olduğu durumlarda üç öğünün9 bir seferde dağıtılması mümkündür.

Merkezden uzakta yer alan istasyonlar için alt yükleniciler tarafından yemek servisi sağlanabileceği yönünde düzenleme yapılabilecektir.

Görevlendirme suretiyle 112 ambulans servisi emrinde çalışmakta olan (belediye ve diğer kamu-özel kurumlar dahil) personelin de yiyecek yardımından faydalanması konusunda gerekli tedbirler alınacaktır.

10 METRE YAKINDAKİ HASTANEDEN YEMEK GELMEDİ

İZMİR İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ 112 komuta kontrol merkezinde çalışanların haftasonu yemek sıkıntılarının çözümü için İl Sağlık Müdür Yardımcısı Mustafa Bircan, Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmet İşleri Şube Müdürlüğü’ne bir yazı yazdı. Yazıda, “112 Acil Sağlık Hizmetleri Komuta Kontrol Merkezi 24 saat  nöbet birimi nöbetçilerine öğle ve akşam yemeği için 22.11.2011 tarihi itibariyle ücretsiz yemek fişi dağıtılmaya başlanmıştır. Gece kahvaltısı için kahvaltılık malzeme alımı yapılmakta ve 02.12.2011 tarihi itibariyle akşam yemeği ile birlikte personele verilmesi planlanmaktadır. Hafta sonları müdürlümüz yemekhanesinde yemek çıkartılmadığından müdürlüğümüz yemekhanesinden yararlanan nöbetçi personel Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Hastanesi yemekhanesinden öğle, akşam yemeği kahvaltı alacaklardır” denildi. Ancak 112 komuta merkezi çalışanları çocuk hastanesinden hala yemek gelmediğini ifade etti.

“FEDAKARCA ÇALIŞAN ARKADAŞLARIMIZA BİR YEMEĞİ ÇOK GÖRMESİNLER”

Sağlık Sen İzmir Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim ve Sosyal İlişkiler Sekreteri Elif Imrak,  Medya Sağlık’a şu açıklamayı yaptı:

“Yemek sorunumuz hep vardı. Sağlık Bakanlığı yemek yardımı konusunda bir yasal düzenlemeyle iyileştirme yaptı. Ancak 112 komuta merkezi çalışanları hafta sonları hala yemek yiyemiyor. Çevre ilçelerdeki 112 istasyonlarındaki arkadaşlarımız yemek sıkıntısı yaşamaya devam ediyor. Konuyla ilgili yasal düzenleme olmasına rağmen yasanın gereği yerine getirilememektedir. Bu konudaki sendikal mücadelemiz protestolarla  devam edecek.  Hem bir sendika yöneticisi hem de 112 komuta çalışanı olarak sorun çözülünceye kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. 112’de çalışan arkadaşlarımız çok yoğun bir tempoyla çalışıyorlar. Bir çok arkadaşımız yoğun iş temposu nedeniyle  öğle, akşam yemeği yiyemiyor.  Yöneticilerimiz bir öğün yemeği bu fedekarca çalışan arkadaşlarımıza çok görmesinler


medya sağlık
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.