112 Personeline Sahip Çıkılmıyor..

Sağlık Bakanlığı fazla çalışmayan A tipi istasyonları Halk Sağlığı Müdürlüğüne bağlayıp yada bulundukları ilçe hastanesine entegre edip istasyonlarda ki personele bulundukları yerde ki halkın enjeksiyon ve pansuman ihtiyacını karşılatma çalışması yapıyormuş

112 Personeline Sahip Çıkılmıyor..
18 Aralık 2013 Çarşamba 19:18

Sağlık Bakanlığı fazla çalışmayan A tipi istasyonları Halk Sağlığı Müdürlüğüne bağlayıp yada bulundukları ilçe hastanesine entegre edip  istasyonlarda ki personele bulundukları yerde ki halkın enjeksiyon ve pansuman ihtiyacını karşılatma çalışması yapıyormuş. Proje güzel fakat bu uygulama o istasyondaki personel ile halkı daha çok karşı karşıya getirecektir.Neden derseniz?
112 Acil sağlık hizmetlerinde vakaların ne zaman çıkacağı belli olmadığı için  istasyona gelen halkın enjeksiyonunu yaparken yada pansumanını yaparken vaka çıktığı durumda enjeksiyonu yapmadan çıkmak zorunda kalacak ve bu durumda halkın tepkisini çekecek hatta sağlık personeline şiddet girişiminde bulunacak halkımız bile çıkacaktır. Bir Diğer sebep ise istasyona gelen hastanın pansumanını yada enjeksiyonunu yapan personel vakalara geç çıkmak zorunda kalacak bu kezde 112 personelinin vakaya ulaşma saatini geciktireceği için olay yerine vardıkları zaman olay yerindeki hasta ve yakınlarının tepkisini çekeektir.

Bu her iki durumda da sağlık personeli ile halk daha çok karşı karşıya kalacaktır ve sağlık bakanlığına daha çok şikayet gidecektir. Ayrıca bu olaylar 112 personelinin performansını olumsuz yönde etkileyecektir. Sağlık Bakanlığı halkın iyiliğini düşünürken kendi personelini zor durumda bırakacaktır.

Sağlık Bakanlığı bu politika yerine şöyle bir yol izlerse daha olumlu sonuç alır. Halk Sağlığı Müdürlüğüne bağlı aile sağlığı merkezlerinde ki personel sayısını artırarak yada aile sağlığı merkezlerinde nöbetçi personel bırakarak halkın enjeksiyon ve pansuman sorununu çözme yoluna gidebilir. Eğer Sağlık Bakanlığı aile sağlığı merkezlerindeki personel sayısını artıramam diyorsa, Atama Bekleyen binlerce sağlık personeli bulunmak Halk Sağlığı Müdürlüğü bu atama bekleyen sağlık personellerini Toplum Sağlığı Merkezlerinde yada Asm'lerde istihdam ederek 112 aracılığı ile çözmek yerine yeni atamış olduğu sağlık personeli ile bu sorunu çözmüş olur.

Sağlık Bakanlığı birazda kendi personelini düşünmelidir,Bazı İllerde Bulunduğu yerde hastane bulunmayan 112 personeli yemek ihtiyacını hala kendi cebinden karşılamaktadır ve yemek yardımından faydalanamamaktadır. Hasta ve hasta yakınlarından darp edilmekte ve bu personel yıpranma payı alamamaktalar. Bütün bunlar yetmezmiş gibi Hastane öncesi sağlık hizmetlerinin yükünü çeken personelin oyu ile seçilerek meclise Milletvekili olarak giden insanlar 112 personeline "Bu işin ehli değillerdi" denilerek 112 personeli hem halkın önüne atılmakta hemde hakaret edilmekte, Yetkili Sendika ve diğer sendikalar bu hakarete sessiz kalarak destekler konumunda görünüyorlar.

Memur Gündem 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.