112 Çalışanlarından Nöbet Tepkisi

TTB Merkez Konseyi Üyesi İncekara: -''Sağlık Bakanlığı'nın ASM çalışanlarına dayattığı hastane acillerinde ve 112 istasyonlarındaki nöbet uygulamaları çalışanlar ve toplum nezdinde, kabul görmemiştir''

112 Çalışanlarından Nöbet Tepkisi
01 Temmuz 2014 Salı 14:33

Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi Üyesi Filiz Ünal İncekara, ''Sağlık Bakanlığı'nın Aile Sağlığı Merkezi (ASM) çalışanlarına dayattığı hastane acillerinde ve 112 istasyonlarındaki nöbet uygulamaları çalışanlar ve toplum nezdinde, kabul görmemiştir'' ifadesini kullandı.

Türk Tabipleri Birliği ile bazı sağlık örgütleri ve sendikalar tarafından Torba Yasa tasarısındaki ASM çalışanlarına dönük nöbet düzenlemesine ilişkin, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu önünde bir basın açıklaması yapıldı.

TTB Aile Hekimliği Kolu, Birinci Basamak Sağlık çalışanları Birlik ve Dayanışma Sendikası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği adına basın açıklamasını okuyan TTB Merkez Konseyi Üyesi Filiz Ünal İncekara, ASM çalışanlarının, sadece kendi hakları için değil, toplumun nitelikli sağlık hakkı için verdiği mücadeleyi kararlılıkla sürdürdüğünü ve sürdürmeye devam edeceğini belirtti.

Acil servis hekimliğinin farklı bir mesleki eğitim süreci gerektirdiğine dikkati çeken İncekara, acil sağlık hizmetlerini bu alanda yeterli mesleki eğitimi ve deneyimi olmayan sağlık çalışanlarıyla gidermeye çalışmanın halkın sağlığını tehlikeye atmak anlamına geldiğini söyledi.

İncekara, ''Sağlık Bakanlığı, TBMM'ye getirdiği yeni yasa tasarısıyla, ASM ve TSM'lerde esnek çalışmanın önünü açarak, bir yandan basamaklı sağlık hizmetlerini öte yandan birinci basamak hizmetlerinde çalışanların enerjisini bitirmek için var gücüyle çalışıyor'' ifadesini kullandı.

Sağlık Bakanlığının ASM çalışanlarına dayattığı hastane acillerinde ve 112 istasyonlarındaki nöbet uygulamalarının çalışanlar ve toplum nezdinde kabul görmediğini iddia eden İncekara, şunları kaydetti:

''Acil sağlık hizmetlerindeki sorunların, birinci basamak sağlık hizmetlerinin içinin boşaltılarak giderilemeyeceği, hastane acillerinde her an şiddete maruz kalan sağlık çalışanlarının güvenliğini bile sağlamada acizlik gösteren bir yönetimin bu kararlarla şiddeti ASM ve TSM'lere taşıyacağı bilinmelidir.  Haberin devamı için tıklayınız
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.