112 Ambulans Şöförleri

112 ambulans şöförleri

112 Ambulans Şöförleri
11 Ağustos 2014 Pazartesi 10:21

112 Ambulansları adı üstünde Acil Yardım, yani acil bir durum olduğunda hizmet vermesi gereken hizmet araçlarıdır.
Ancak, 112 komuta kontrol merkezine bir günde yapılan binlerce başvurunun asılsız ihbar olduğunu düşünürsek 112 ambulanslarının vatandaşlarımız tarafından doğru ve bilinçli kullanılmadığını görürüz. Yani yapılan aramaların ancak %3’lük bir oranına ambulans gönderilmesi bunun en açık örneğidir.
Örneğin; İzmir’de 112 komuta kontrol merkezine bir günde yaklaşık 16000 çağrının yapıldığını düşünürsek, bunun sadece yaklaşık 500 ‘üne ambulans gönderilmekte olup, 500 vakanın da yaklaşık 150 sinin ambulanslık gerçek vaka olduğunu yine yetkililerimiz ifade etmektedir. Demek ki, ambulanslarımız hem vatandaş tarafından hem hükümetler tarafından amacına uygun kullanılmamaktadır.
Birde 112 ambulansını İzmir’de olduğu gibi bir alışveriş merkezinin önüne koyup, personel alıveriş merkezinin içinde olursa, personelin önceliği alışveriş merkezine gelen vatandaşa hizmet etmek olursa, ambulansın çalışma saatleri alışveriş merkezinin açılış ve kapanış saatlerine (sabah 10:00 akşam 10:00) göre düzenlenirse, varın gerini siz düşünün. Devlet memurlarının çalışma saatleri özel bir işletmeye göre düzenlenemez. Bu suçtur. Memurun normal çalışma saatleri sabah 8:00 akşam 17:00’dir. 112 gibi kesintisiz çalışan birimlerimiz 24 saat esasına göre çalışır. Hiçbir idareci devlet memurunun saygınlığını yitirilmesine sebep olacak uygulama yapamaz.
Bir sistemi kuruyorsanız, o sistemin sağlıklı işlemesi için mutlaka gerekli tedbirleri almalısınız. 112 komuta kontrol merkezindeki doktor arkadaşın ambulans göndermediği bir vakaya vatandaş SABİM yada BİMER gibi şikayet hatlarını aradığında, yada siyasileri devreye koyduğunda ambulans gönderilirse bunun önüne geçme şansınız maalesef olamaz.
Birkaç yıl öncesine kadar bir ambulansta bir doktor, bir hemşire, bir çalışır iken son
Yıllarda Paramedik ve ATT ( Acil Tıp Teknisyeni) lerimiz Ambulanslarda çalışmaktadırlar.
Vatandaş gözüyle ambulans geldiğinde ambulansta bulunanlardan bir tanesi mutlaka doktordur diğerleri de Hemşiredir. Yada vatandaşın beklentisi o yöndedir. Bu yüzden çoğu kez, vakaya giden doktor olmayan sağlık çalışanlarına vatandaş doktor hanım, doktor bey diye hitap eder. Sağlık çalışanımızda ben doktor değilim demez. Bilir ki böyle bir cevabın ardından istenmeyen durumla karşı karşıya kalabilir.
Oysa ki son yıllarda ambulanslarda çalışan pek çok doktor arkadaşımız gerek gönüllü gerekse zoraki ambulanslardan tayinlerini istemek zorunda kalmış, bazıları zorunlu tayinlerle diğer sağlık kurumlarına atanmış, bir bölümü de aile hekimliğini tercih etmiştir. O yüzden 112 ambulanslarında hekim sayısı yok denecek kadar azdır.
Paramedik olarak çalışan sağlık personellerimizin Acil durumlarda, acil müdahale yetkisi bulunmaktadır. Aynı şekilde ATT’lerimiz de paramediklerle birlikte hizmet vermektedir.
Önceki yıllarda ambulanslarımızı kullanmak için ambulans şoförlerimiz bulunmaktaydı. Hatta her önüne gelen ambulans şoförü de olamıyordu. Ancak son yıllarda, ATT arkadaşlarımızın görev tanımları içerisine araç kullanabilir ifadesinin girmesiyle idareler 18 Yaşındaki hiç şoförlük tecrübesi olmayan gencecik sağlık çalışanlarına araç kullanmaları için zorladılar. Üstelik yeterli eğitim verilmeden. Sonuçta ne oldu, 112 Ambulanslarımızın kaza oranları en az % 150 oranında arttı. Kaskolu olması gereken ambulansların kaza sayıları artınca kasko şirketleri 112 Ambulanslarını kasko yapmak istemedi ve normal kasko ücretinin kat be kat üzerinde talep ettiler. Bu işin doğrusu 112 Ambulanslarımızın profesyonel şoförler tarafından kullanılmasıdır. Yani 112 Ambulansları için şoför kadroları istihdam edilmeli, her nöbet ekibinde Doktor, Hemşire, Şoför den oluşan en az üç personel olmalıdır.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.