112 Acillerde Kaos Çıkacak

Tüm Acil numaraların tek merkezden yönetilmesi için 81 ilde kurulucak Acil Çağrı Merkezlerinden pilot seçilen Karaman ve Niğde illerinde 112 komuta merkezleri kapatılıp Acil çağrı merkezine taşındı.

112 Acillerde Kaos Çıkacak
19 Şubat 2014 Çarşamba 14:49

 Tüm Acil numaraların tek merkezden yönetilmesi için 81 ilde kurulucak Acil Çağrı Merkezlerinden pilot seçilen Karaman ve Niğde illerinde 112 komuta merkezleri kapatılıp Acil çağrı merkezine taşındı.

personelsaglikhaber.net/Ankara

İçişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasından anlaşma sağlanamadığı için sistemde ciddi aksamalar meydana gelmektedir. 112 acil sağlık komuta merkezleri ile 112 tek çağrı acil çağrı merkezi yazılımları arasındaki farktan dolayı ; Ambulanslar takip edilemiyor, Hastanelerdeki boş yataklar görülemiyor, düzgün istatistik veriler alınamıyor, yetklililer valilikten olduğu için sağlık müdürü ve 112 başhekimleri ses kayıtlarını dinleyemiyor.

Ayrıca sağlık komuta merkezinde çalışırken 112 tek acil çağrı merkezine geçen personelin döner sermaye ek ödemeleri hsusunda da yasal düzenleme yapılmamış olması sistemin ne kadar sancılı olduğunu göstermektedir.

Valilik Bünyesinde kurululan 112 tek acil çağrı merkezlerine personel kadrosu tahsis edilmediği için ilk çağrıyı alacak personel sıkıntısı yaşanmaktadır. 

112 nin deneyimli komuta kontrol personeli ise eleman eksilkiği sebebiyle ilk çağrı alıcı personel olarak ziyan edilmiştir. 

İçişleri ile Sağlık Bakanlığının anlaşamaması yüzünden sahada ciddi problemler yaşanmaktadır. Daha tam manasıyle 112 komutanın yazılımı yeni sisteme entegre olmamışken içişleri bakanlığı ,sağlık bakanlığını dinlemeyip Şubat ayı içerisinde 6 ilde bu sisteme geçme talimatı verdi.

Şuan Niğde ve Karaman sisteme geçmiş bulunmakta, bu hafta Aksaray ve Kırşehir'de sisteme geçecek. Geçişler konusunda Sağlık Bakanlığı son olarak illere bir yazı gönderip sağlık komuta merkezlerinin kapatılmaması istedi. Ancak geçiş yapıldığı zaman 112 acil çağrılarının yeni çağrı merkezine düşecek olması kapatılmayan sağlık komuta merkezlerinin ne iş yapacağı sorusunu sormaktadır. 2 Komuta ile sistemin tamamen parçalıp işlevsiz hale getirileceği aşikardır. 

Bakanlığı İllere Gödendirği yazı aşağıdadır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.