112 Acil Servis Gönül İşidir,hayat Kurtarır...

112 Acil Servis Gönül İşidir,Hayat Kurtarır

112 Acil Servis Gönül İşidir,hayat Kurtarır...
07 Kasım 2012 Çarşamba 21:44

Manisa’da 112 Acil Servis ekiplerinin ihbar anından, hastaya müdahaleye kadar yapılan tüm işlemleri, Bilgisayar Destekli Dijital Kayıt Sistemi sayesinde her an takip edildiğini belirten Özçevikel “Manisa’da ki ekibimizin uzmanlık ve titizlikle çalışmaları sonucu geliştirdiğimiz telsiz iletişim sistemi sayesinde Dünyanın her tarafıyla bu telsiz sayesinde görüşebiliyoruz.
 
Sağlık Bakanlığı’nın standart olarak bir çevrimi var. Olağanüstü durumlarda diğer telsiz, telefon, internet gibi haberleşme sistemleri çöktüğünde resim, yazı gibi verileri bu telsiz sayesinde aktarabiliyoruz. Bu telsizlerle iki ayrı frekansı bir anda birbirine bağlayabiliyoruz. Bir deprem olduğunda Kandilli Rasathanesi’nden depremin şiddeti koordinatları bize geliyor.
 
Telsizden gelen tüm ses verileri internet ortamına aktarılıyor ve internet ortamında her türlü ortam ve yerden telsiz görüşmesini cep telefonu görüşmesi yapar gibi acil komuta kontrol merkezine ulaşabiliyoruz. Bu sadece Manisa ilçe ve merkezi için geçerli Türkiye’de başka kullanan il yoktur.
 
Bu telsizle Rusya, Almanya, Amerika ile bile görüşebiliyoruz. 2012 nin ilk 10 ayında komuta kontrol merkezine 1 milyon 320 bin çağrı geldi. Bunun 55 bin 800’ü vaka. %10-15 kadar hizmet görüşmesi var. Geri kalan %75-80’lik kısım gereksiz aramalara giriyor. Bu lüzumsuz çağrılar kontrol komuta merkezsinin işini oldukça zorlaştırıyor.
 
Acil Komuta Kontrol Merkezimizde 24 saat nöbet usulünde çalışan bir hizmetimiz var. her şeyden önce 112’de çalışmak bir gönül işidir. Gönülden çalışarak hayat kurtarmaya çalışıyoruz” dedi.
Manisa’da 42 adet 112 İstasyonu mevcut
 2002 de 6461 vaka sayısı mevcutken bu sayının 2012 yılının10. ayına kadar 55839 oranına ulaştığını kaydeden Dr. Suat Özçevikel “Yıl sonuna kadar bu sayının 67 bin civarına kadar geleceğini düşünüyoruz. 10 yılda çok ciddi bir vaka artışımız var bu da bizi sevindiriyor, insanlar 112’yi öğrendiler. Ambulans talebinde bulunuyorlar.
 
Biz de gerekli hizmeti sağlayabiliyoruz. 1998 yılında bu 3 ambulansla başladık, 2002’de 6 istasyon, 2012 yılına baktığımızda ise 42 istasyonumuzla Manisa’da hizmet vermekteyiz. 2007 yılında 27 ambulansa sahipken şuan da 56 tane ambulansa sahibiz. %100 gibi çok ciddi bir artışımız var. İstasyon başına düşen nüfus bizim için önemlidir.
 
Bakanlığımız 50 bin kişiye 1 istasyon düşsün istiyor. Şu anda biz 33645 deyiz. Biz bunları 25 binlere çekmeyi hedefliyoruz.
 
Şu an vakalarımızın %34 ü kırsal vakalar %66 sı kentsel vakalar. 112 hizmetinin Manisa’da dağ köyleri de dahil olmak üzere gitmediği yer yok. Türkiye’de 19 tane helikopterimiz mevcut bölgelere göre görev yapıyorlar. Biz İzmir, Çanakkale ve Afyon’dan 3 tane helikopteri buraya indirebilecek kapasiteye sahibiz.
 
Helikopter ve uçaklarımızı 2008 den itibaren kullanmaya başladık. 2012’nin ilk 10 ayında 65 helikopter, 6 uçak vakamız var. Bunlar genelde uzak illere yapılan sevkler” ifadesinde bulundu.
112 ve UMKE ekibinin daha zinde ve sağlıklı olması amacıyla Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü ile bir anlaşma yaparak Olimpik havuzda bulunan spor kompleksinden ücretsiz faydalandıklarını ifade eden Manisa 112 Acil Komuta Kontrol Merkezi Şube Müdürü Dr. Suat Özçevikel “Bizim işimiz zor bir iş ekibimizdeki arkadaşların sürekli spor yapıp kendilerini zinde tutmaları gerekir.
 
Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü bu konuda bize gerekli desteği ve imkanı sağlıyor” şeklinde konuştu.
Zor günlerin cankurtaranı UMKE
UMKE’nin (Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi) çalışma sistemi ve bu zamana kadar yaptığı hizmetlere de değinen Dr. Suat Çevikel “UMKE’de çalışan arkadaşlarımız çok profesyonel eğitim almaktadırlar.
 
Yangın deprem sel felaketi gibi aklınıza gelecek her türlü afette görev alırlar. Hepsi gönüllü sağlıkçılardır. Bir afet meydana geldiği anda hepsi toparlanıp afet bölgesine gidip afetin içinde tıbbi müdahale yapıyorlar.
 
112 afetten çıkarılmış vakayı hastaneye götürürken gerekli müdahaleyi yapar. UMKE’ciler ise afet yerinde müdahale ederler. UMKE hizmetleri sadece yurt içi ile sınırlı değildir. Bu birimdeki arkadaşlarımız Yurtdışına da gidiyorlar. Bu zamana kadar Somali’ye ve Haiti’ye giderek yardım ellerini uzattılar. UMKE ekibimizde 36 personel görev yapmaktadır” dedi.
Manisa’da konuşlandırılmış durumda olan bir Mobil hastanenin mevcut olduğunu belirten Dr. Suat Özçevikel; “Afet savaş gibi durumlarda devreye girebilecek kapasitede olan Mobil Hastanemizin İçerisinde dijital röntgen aletinden küvözüne, yoğun bakım ünitesinden laboratuarına, kimyasal atık temizleme ünitesine kadar hazır bekletiliyor. Gerekli olduğunda sadece Manisa ilimiz için değil tüm Türkiye’ye için kullanıyoruz” dedi.
Her şeyden önce eğitim şart
2009 Temmuz ayından bu güne kadar 1760 kişiye 112 Acil Komuta Merkezinde eğitime tabi tuttuklarını belirten Özçevikel “Bu eğitimlerimiz sürekli olup, Komuta merkezimizde her hafta mutlaka bir eğitimimiz gerçekleşmektedir.
 
Eğitim alan kişiler ayrıca Uygulama ve eğitim odalarımızın birinde bulunan maket bebek üzerinde; bir bebeğin kalbi durduğu zaman neler yapılması gerektiğini kalp ritimleri de dahil olmak üzere birebir uygulamalı olarak görmekte olup bunun yanı sıra 112 hizmetleri hastane öncesi hizmetler olduğu için yerde yatan bir hastaya denk geldiklerinde nasıl konuşlanacak, nasıl kalp masajı yapacak ve nasıl organize olarak bunları da maket üzerinde uygulamalı olarak görüyorlar” şeklinde açıklamada bulundu.
112’yi gereksiz yere meşgul etmeyin!
Bu denli profesyonel olan ve zamanla yarışan 112 Acil Komuta Kontrol Merkezinin sorunları da bulunduğunu ama gerçekleşen hizmetlerin yanında bu sorunların en asgari düzeyde bulunduğuna dikkat çeken Dr. Suat Özçevikel, “En büyük sıkıntımız 112 hatlarının gereksiz yere meşgul edilmesi, çeşitli vakalarla karşılaştığımızda hasta yakınlarının sağlık görevlilerine sert tepkiler göstermesi, zaman zaman trafik sorunu da yaşamaktayız. Bilindiği üzere kullanılan ambulanslar 24 saat nöbet usulüne göre çalışılan bir hizmetimiz var” dedi.
Özçevikel ayrıca 112’nin bir ambulans gönderme hizmeti dışında ilin afet koordinasyon kriz merkezi gibi çalıştığını kaydetti.

Hakan ÖZEN  
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.