100 Kişiden 98'i Hastalığını Bilmiyor..

Türkiye'deki böbrek hastalarının yüzde 98'i hastalığını bilmeden yaşıyor. Her 5-6 kişiden birinde görülen böbrek hastalığı yüksek ölüm riski taşıyor.

100 Kişiden 98'i Hastalığını Bilmiyor..
16 Mart 2014 Pazar 22:25

Türk Nef­ro­lo­ji Der­ne­ği ta­ra­fın­dan ha­zır­la­nan Tür­ki­ye'de Kro­nik Böb­rek Has­ta­lı­ğı Araş­tır­ma­sı'ndan (CRE­DIT) çar­pı­cı so­nuç­lar or­ta­ya çık­tı. Ve­ri­le­re gö­re Tür­ki­ye'de her 5-6 kişiden birinin böb­rek has­ta­sı ol­du­ğu be­lir­len­di. Ay­nı ça­lış­ma­ya gö­re böb­rek has­ta­la­rı­nın yüz­de 98'i has­ta­lı­ğı­nı bil­me­den ya­şı­yor.

ÖĞRENMEK İÇİN TEST YAPTIRIN

Araş­tır­ma­yı de­ğer­len­di­ren Türk Nef­ro-lo­ji Der­ne­ği 2. Baş­ka­nı Prof. Dr. Tur­gay Arın­soy, kro­nik böb­rek has­ta­lı­ğı­nın ta­nı­sı­nın ol­duk­ça ko­lay ve ucuz ol­du­ğu­nu söy­le­di. Arın­soy, "Kro­nik böb­rek has­ta­lı­ğı için risk al­tın­da olan her­ke­si bu ba­sit test­le­ri yap­tır­ma­ya da­vet edi­yo­ruz" de­di.

ER­KEN TE­DA­Vİ ÖNEM­Lİ

Prof. Arın­soy, kro­nik böb­rek has­ta­lı­ğı er­ken dö­nem­de sap­ta­nır ve te­da­vi edi­lir­se yük­sek ölüm ris­ki­nin azal­tı­la­ca­ğı­na dik­kat çek­ti. Arın­soy, "Has­ta­lı­ğın te­da­vi­si di­yet ve ba­zı ilaç­lar­dan olu­şur. Te­da­vi­ye ne ka­dar er­ken baş­la­nır­sa ya­ra­rı o ka­dar faz­la olur" di­ye ko­nuş­tu.

KİMLER RİSK ALTINDA?

Uzmanlara göre bu sorulardan en az birisine yanıtınız evet ise, kronik böbrek hastalığı için risk altındasınız. Test yaptırmak üzere doktora başvurunuz.

*Şeker hastalığınız var mı?

*Kan basıncınız yüksek mi?

*Kalp hastası mısınız?

*Ailenizde böbrek hastası var mı?

*Kilonuz fazla mı?

*Sigara içiyor musunuz?

*Yaşınız 60'tan büyük mü?

8 ALTIN KURAL

*Düzenli egzersiz yapın.

*Sağlıklı beslenin ve vücut ağırlığınızı koruyun.

*Tuzu azaltın.

*Yeterli sıvı tüketin.

*Sigara içmeyin.

*Ağrı kesici ilaçlardan kaçının.

*Kan basıncınızı ve kan şekerinizi düzenli olarak ölçtürün.

*Risk grubunda iseniz böbreklerinizi düzenli olarak kontrol ettirin.

NESRULLAH SONAY - BUGÜN GAZETESİ
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.