100 Hastadan 85’ine Reçete Yazılıyor İlaçta İsraf Oluyor

ABD’de hastaneye ya da doktora giden 100 hastadan 35’ine reçete yazılırken, Türkiye’de her 100 hastanın 85’ine reçete yazıldığını söyledi

100 Hastadan 85’ine Reçete Yazılıyor İlaçta İsraf Oluyor
17 Aralık 2011 Cumartesi 14:30

MALİYE Bakanı Mehmet Şimşek, ABD’de hastaneye ya da doktora giden 100 hastadan 35’ine reçete yazılırken, Türkiye’de her 100 hastanın 85’ine reçete yazıldığını söyledi. TBMM Genel Kurulu’nda Bütçe Kanunu Tasarısı’nın görüşülmesi sırasında soruları yanıtlayan Şimşek, hastaların kronik hastalığının bulunması ya da rutin kontrollerinde katkı alınmadığını anlattı. Şimşek, “Türkiye’de ilaç israfı söz konusu. Sağlık harcamaları 9-10 milyar liradan 44-45 milyar liraya çıktı. Bu ülkenin kaynağıdır. Devlet talep yönetiminde bir adım atıyor. Ama burada özellikle kronik ve rutin kontrollerde istisna sağlanıyor” dedi.


Çekte hapis kalkıyor
İşsizlik oranlarının son on yılın en düşük seviyesinde olduğunu, büyümenin de güçlü seyrettiğini ifade eden  Şimşek, Çek Kanunuyla ilgili Adalet Bakanlığının bir çalışmasının olduğunu belirterek, “Bildiğim kadarıyla hapis cezalarının kaldırılması yönünde bir görüş var” dedi. Şimşek, okulların bitirilmesi ve yapılması için dün tek kalemde 302 milyon TL Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) yedek ödenekten ilave kaynak aktardıklarını da hatırlattı.


2 taksit ödemeyen az
Borçların yeniden yapılandırılması konusunda ise “Yeniden yapılandırma daha yeni bir düzenleme. İkinci bir düzenleme gündemde değil” dedi.  orçların yeniden yapılandırılmasında iki taksiti ödemeyen mükellef sayısının çok az olduğunu da kaydeden Şimşek, 6 milyon mükellefi kapsayan yapılandırmada 700 bin civarında mükellefin iki taksiti ödemediğini söyledi. Şimşek, dolaylı vergilerin nispeten yüksek olduğunu, bunu azaltmanın tek yolunun gelir ve kazançlar üzerinden daha fazla vergi almaktan geçtiğini de dile getirdi.

Belediyelere resen vergi denetimi yok

Mehmet Şimşek, İzmir’de Maliye Bakanlığı denetim elemanlarının resen başlattığı bir vergi denetiminin söz konusu olmadığını belirterek şunları söşyleri: “Savcılık bir talepte bulunmuş, bilirkişilik görevi için Maliyeden denetim elamanları istemiş. İzmir’de 6 denetim elemanı var. 2011 yılında ise 14 ayrı belediyede 25 görevlendirmede 44 kişi görev alıyor. Bu belediyeler içinde 5 Ak Parti, 6 CHP, 6 MHP, 1 DSP ve 1 DP’li belediye bulunuyor. Vergi denetmenlerimiz, gitsin denetlesin diye bir adım atmadık.”

Otoda vergi artışı gündemde değil

Mehmet Şimşek, 1300 cc ile 1600 cc arasındaki otomobillere yönelik vergi artışı olacağı konusundaki tartışmalara şu cevabı verdi:  “1300 cc ile 1600 cc arasındaki otomobillere yeni vergi konusu ile ilgili en ufak bir çalışmanın farkında değilim, nereden çıkıyor bu söylentiler, bilgim yok, söylentilerin kaynağını bilmiyorum. Biz 1600 cc’nin üzerindeki yüzde yüzü ithal biz doğrudur vergi artışına gittik o da cari açığa bir tedbir olarak gittik. Şu an üzerinde çalıştığımız herhangi bir vergi düzenlemesi bulunmamaktadır. Ben buradan onu düzeltmek istiyorum. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.