1.basmak Döner Sermayeleri Hakkında Duyuru

1.Basmak Döner Sermayeleri Hakkında Duyuru

1.basmak Döner Sermayeleri Hakkında Duyuru
09 Mayıs 2012 Çarşamba 15:56

 Bilindiği üzere, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname 2/11/2011 tarihli ve 28103 (Mükerrer) sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş ve 19/03/2012 tarihi itibari ile yeni yapıya geçilmiştir.  

Bu süreçte birinci basamakta aile hekimliği sistemi dışında kalan personelin ek ödemesine ilişkin yeni yapıya uygun olarak hazırlanan Ek Ödeme Yönetmeliği yayınlanıncaya kadar İl Sağlık Müdürlükleri ile bağlı birimlerinde, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu merkez laboratuarları ile taşra teşkilatında görev yapan personele performansa dayalı ek ödeme yapılmayacaktır. 

Ancak, 209 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin ikinci fıkrasında “…..Bu fıkra uyarınca personele her ay yapılacak ek ödeme net tutarı, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 9 uncu maddesi uyarınca kadro ve görev unvanı veya pozisyon unvanı itibarıyla belirlenmiş olan ek ödeme net tutarından az olamaz. Bu madde uyarınca yapılacak ödeme sigorta prim kesintisine tabi tutulmaz.” Hükmü yer almaktadır. Bu kapsamda sayılan birimlerde görev yapan tabip dışı personelin Nisan 2012 dönemine ilişkin 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek-9 uncu maddesi uyarınca kadro ve görev unvanı veya pozisyon unvanı itibarıyla belirlenmiş olan ek ödeme net tutarların ödenmesi; anılan Yönetmelik yayımlandıktan sonra ve söz konusu yönetmeliğe uygun olarak Nisan 2012 dönemine ilişkin performansa dayalı ek ödeme net tutarları hesaplanarak, performansa dayalı net ek ödeme tutarı 375 sayılı KHK uyarınca öngörülen ek ödeme net tutarından fazla ise aradaki farkın personele ödenmesi gerekmektedir.  

Tabip unvanlı personel için ise 209 sayılı Kanunun Ek- 3 üncü maddesi uyarınca yapılmakta olan döner sermaye sabit ödemesi dışında herhangi bir ödeme yapılmayacaktır. Anılan Yönetmelik yayımlandıktan sonra ve söz konusu yönetmeliğe uygun olarak Nisan 2012 dönemine ilişkin performansa dayalı ek ödeme net tutarları hesaplanarak, performansa dayalı net ek ödeme tutarı 209 sayılı Kanunun Ek- 3 üncü maddesi uyarınca ödenen ek ödeme net tutarından fazla ise aradaki farkın personele ödenmesi gerekmektedir.
İl Sağlık Müdürlükleri ile bağlı birimlerinde, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu merkez laboratuarları ile taşra teşkilatında görev yapan tabip dışı personele Nisan 2012 dönemine ilişkin 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek-9 uncu maddesi uyarınca kadro ve görev unvanı veya pozisyon unvanı itibarıyla belirlenmiş olan ek ödeme net tutarlarının en geç 15/05/2012 tarihine kadar ödenmesi gerekmektedir.
İlgili birimlere önemle duyurulur.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.