1-7 Aralık Dünya Aıds Haftası

1 Aralık Dünya AIDS günü HIV (AIDS) Virüsü’nün yayılımını durdurmak ve salgından etkilenenlere destek olmak üzere ortak bir toplumsal hareket oluşturulması amacıyla seçilmiş bir gündür.

1-7 Aralık Dünya Aıds Haftası
03 Aralık 2014 Çarşamba 18:40

 1998 yılından bu yana 1 Aralık “Dünya AIDS Günü” olarak kabul edilmiştir. AIDS hastalığının etkeni HIV (Human Immun Deficiency Virüs, insan immun yetmezlik) virüsüdür ve AIDS gerekli önlemler  alınmadığı takdirde hızla yayılan bir hastalıktır.

 

AIDS  bağışıklık sisteminin  enfeksiyonu  sonucu ortaya çıkar. Bağışıklık sisteminin baskılanması sonucu ortaya çıkan fırsatçı enfeksiyonlar ve tümörlerin oluşturduğu bir klinik tablodur. Bu güne kadar henüz tedavisi ya da aşısı bulunamamıştır. Mücadelede en önemli silahlarımız eğitim ve korunmadır.

 

Vücudunda HIV virüsü olan herkeste AIDS’ e ait hastalık belirtileri görülmeyebilir. Hatta belirtisiz 15 yıl (ortalama 10 Yıl) sürebilir. Ancak mikrobu alan kişiler hastalık belirtileri olmasa bile başkalarına bulaştırabilirler. Bu insanların görünümü son derece sağlıklı ve normal olabilir. Aşırı zayıflama, çökkünlük gibi belirtiler, hastalığın ilerlemiş son dönemlerinde görülür. HIV üç yolla bulaşır. Bunlar;

 

1-Cinsel yolla temas;

HIV enfeksiyonunun en sık bulaşma şeklidir. HIV korunmasız (Kondom, kılıf, kaput, prezervatif kullanılmadan) yapılan her türlü cinsel temasla bulaşabilmektedir.

 

2-Kan ve kan ürünleri yoluyla;

Kanda virüsün yoğun miktarda bulunması nedeniyle, virüsü taşıyan kişilerden alınmış kan ve kan ürünleri ile hastalık bulaşabilmektedir.

 

3-Anneden bebeğe geçiş ;

HIV enfeksiyonu gebelik süresince, doğum sırasında vücut sıvıları ve emzirme sırasında süt ile bebeğe geçebilmektedir.

 

Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Programı UNAIDS  2013 yılı raporuna göre; dünyada, 2012 yılı içinde 2 milyon kişinin HIV ile enfekte olduğu tahmin edilmektedir. Yine aynı raporda dünyada 35.3 milyon HIV taşıyıcısının bulunduğu ve 2012 yılı içinde 1.6 milyon kişinin AIDS nedeni ile öldüğü tahmin edilmektedir.

 

Ülkemizde  Sağlık Bakanlığınca  1985'ten 2012 yılı Haziran ayına kadar toplam 6802 kişinin HIV (+) bildirimi yapılmıştır. Vakaların %70'ini erkekler oluşturmaktadır. Enfeksiyondan en fazla etkilenenler     25-39 yaş arasındaki kişilerdir. Toplam bildirilen vakaların %17.2'si yabancı uyruklu kişilerdir. Ülkemizde bulaş en sık cinsel yolla olmakta (%56), ikinci sırada ise damar içi madde kullanımı (%1.9) gelmektedir.

 

Toplumun ileri gelenlerinin konuya gereken hassasiyeti göstermesi, topluma örnek olacak aktif çalışmalarda bulunması AIDS‘ le mücadele konusunda belirlenen hedeflere ulaşılması açısından büyük önem taşımaktadır.

 

AIDS’ e karşı farkındalığın uluslararası sembolü Dünya AIDS gününde kırmızı kurdelenin takılmasıdır. Söz konusu kurdele;

  • AIDS’ i biliyorum
  • AIDS’ ten korunuyorum
  • AIDS’ den ölenlere saygı duyuyorum mesajını taşımaktadır.
  •                                             

Birleşmiş Milletler bünyesindeki ve ayrıca uluslar arası kuruluşların da yer aldığı HIV-AIDS Birleşmiş Milletler Ortak Programı tarafından bu yıl 1 Aralık Dünya AIDS Gününün ana teması; “Sıfır Yeni Vaka, Sıfır Ayrımcılık, Sıfır AIDS'e bağlı ölüm” olarak seçilmiştir.

HIV virüsünün yayılımının durdurulması için toplumun her kesiminin bilinçlendirilmesi ve bu konuda gereken duyarlılığı göstermesi büyük önem taşımaktadır.

 

                                                                                                                                                                                                    Dr.Alper ACİL

                                                                                                                                              Halk Sağlığı Müdürü

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.