Siyasi Memurluk Geliyor. Bakanlık Çalışanları Sözleşmeli Oluyor.

Türk Sağlık-Sen tarafından hazırlanan Sağlık Bakanlığı’nın Teşkilat Yapısını Değiştirecek Kanun hükmünde Kararname Taslağı İle İlgili Rapor Not: Söz konusu değerlendirme raporu internet siteleri tarafından yayınlanan taslak ile ilgili hazırlanmıştır.

Siyasi Memurluk Geliyor. Bakanlık Çalışanları Sözleşmeli Oluyor.
25 Ağustos 2016 Perşembe 21:41

 Siyasi Memurluk Geliyor. Bakanlık Çalışanları Sözleşmeli Oluyor.

Kararname taslağına göre müsteşar, müsteşar yardımcısı, sağlık politikaları kurulu üyesi, başkan ve başkan yardımcıları, özel kalem müdürü, bakanlık müşavirleri ile il sağlık müdürleri ve il sağlık müdür yardımcıları Bakanın görev süresiyle sınırlı olarak görev yapacak. Bakanın görevi sona erdiğinde, görevlendirme süresi dolmasa bile bunların görevi 3 ay içersinde sona erdirilebilecek. Bakanlık ve bağlı kurumların merkez teşkilatında görev yapacak personel, il ve ilçe sağlık müdür yardımcıları ile il ve ilçe müdürlüklerinde çalışacak uzmanlar, kadro karşılığı gösterilerek sözleşmeli statüde çalıştırılacaktır. (Madde 46) Söz konusu durum devlettin devamlılığı ilkesine aykırı olarak hükümetlerle birlikte kamu yöneticilerinde değişmesini getirmektedir. Kısacası bürokraside siyasi bir mekanizma haline gelmektedir. Devletin değil, siyasi partilerin memurları ve kamu yöneticileri olacaktır. Bu da kurumu tamamen politize edecektir.

Kadroları İptal Edilenler Araştırmacı Olacak

Bakanlığın yeni teşkilat hiyerarşisinde yer almayan Daire Başkanı, Şube Müdürü İl Sağlık Müdür Yardımcısı gibi kadrolarda görevli çalışanların tamamı araştırmacı Müşterek kararnameli görevlerde bulunanlar Bakanlık Müşaviri kadrolarına atanacaklardır (Geçici Madde 2)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.