KAMU ÇALIşANLARININ KILIK VE KIYAFETLERİNE İLİŞKİN YENİ DüZENLEME

KAMU ÇALIşANLARININ KILIK VE KIYAFETLERİNE İLİŞKİN YENİ DüZENLEME

KAMU ÇALIşANLARININ KILIK VE KIYAFETLERİNE İLİŞKİN YENİ DüZENLEME
12 Eylül 2017 Salı 16:43

PERSONELİN KILIK VE

KIYAFETİNE DAİR YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA

İLİŞKİN YÖNETMELİK

MADDE 1  16/7/1982 tarihli ve 8/5105 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliğin 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinin birinci paragrafında yer alan “Kadınlar;” ibaresinden sonra gelen birinci cümle yürürlükten kaldırılmış ve aynıparagrafta yer alan “Ancak bazı hizmetler için özel iş kıyafetleri varsa görev sırasında kurum amirinin izni ile bu kıyafet kullanılır.” şeklindeki ikinci cümle (a) bendinden çıkarılarak maddenin sonuna (c) bendi olarak eklenmiştir.

MADDE 2  Aynı Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin birinci fıkrasında yer alan “Resmi elbise (üniforma) giymek zorunda olanlar” ibaresi “Emniyet Hizmetleri Sınıfına mensup olanlar, hâkimler, savcılar, Türk Silâhlı Kuvvetlerinde görev yapanlar” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 3  Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4  Bu Yönetmelik hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

2/9/1925 TARİHLİ VE 2413 SAYILI BAKANLAR KURULU KARARINDA

DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KARAR

MADDE 1  2/9/1925 tarihli ve 2413 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının Bilumum Devlet Memurlarının Kıyafetleri Hakkında Kararnameye ilişkin bölümünün (2) numaralı bendinin birinci cümlesi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 2  Bu Karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3  Bu Karar hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.


Söz konusu Yönetmelik Değişikliği ile, kadın çalışanların kılık ve kıyafetlerine ilişkin düzenleme yapılmış ve mezkur Yönetmeliğin kadın çalışanların kılık ve kıyafette uyacakları hususları düzenleyen hükmünde yer alan bazı kısıtlayıcı hükümler yürürlükten kaldırılarak kadın çalışanların tercihleri doğrultusunda giyinmelerine imkan tanınmıştır.
Yapılan bu düzenlemede, Emniyet Hizmetleri Sınıfına mensup olanların, hâkimler ve savcılar ile Türk Silâhlı Kuvvetlerinde görev yapanların özel yönetmeliklerinde belirtilen usul ve esaslara tabi olacağı hüküm altına alınmıştır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yuuksel - 7 gün önce
Biz erkeklere serbestlik neden yok
Kadınlara zerre söz geçmez
Asıl derdiniz biz miyiz herşey bize yasak