Doğum Yapmış Memurlara Borçlanma

Doğum yapmış memurlara borçlanma

Doğum Yapmış Memurlara Borçlanma
24 Ağustos 2016 Çarşamba 13:16

Doğum yapmış kadınlara borçlanma hakkı 2008 yılında yürürlüğe giren sosyal güvenlik reformuyla birlikte, doğum yapmış bayanlara borçlanma hakkı getirildi.

Buna göre iki doğum yapmış olan bayanlar, doğum sonrası çalışamadıkları ikişer yıldan toplam dört yıllık süreyi borçlanabilecekti.

Borçlanma hakkı yasaya girdi girmesine ancak uygulamada yorum farklılıklarından kaynaklanan sorunlar yaşandı. SGK önce, doğumdan önce sigortalı olmak ve işten ayrıldıktan sonra 300 gün içinde doğum yapmış olmak şartlarını aradı. Daha sonra 300 gün şartını kaldırdı fakat doğumdan önce sigortalı (SSK) olma şartı devam etti.

Doğum borçlanmasından yararlanmak isteyen ama doğum öncesi SSK girişi olmayan binlerce bayanın borçlanma talebi haliyle reddedildi. Bunun üzerine konu yargıya taşındı ve yargı kararları çıkmaya başladı. Bunlardan birisi de İzmir 6. İş Mahkemesi kararıydı. Mahkeme, sigorta başlangıcından önceki doğumların da borçlanılabileceğine hükmetmiş ancak bu karar Yargıtay tarafından bozulmuştu.

GENEL KURUL KARARINI VERDİ

6. İş Mahkemesi, Yargıtay'ın bozma kararına karşı direndi ve konu Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'na intikal etti. İşte dava açmış veya açmaya hazırlanan yüz binlerce bayan buradan çıkacak kararı bekliyordu ve nihayet karar çıktı. Bu karadan da yine ilk defa BUGÜN okurları haberdar olacak fakat müjdeli bir haber veremeyeceğimizi ifade edelim. Evet, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu 2011/10-311 esas no'lu kararında, "doğum borçlanması yapabilmek için doğumdan önce SSK'lı çalışmış olmak şarttır" dedi. Yani sigorta başlangıcınızdan önce yapmış olduğunuz doğumları borçlanamayacaksınız.

Yargının en üst karar merciinden bu şekilde karar çıktıktan sonra, dava yoluyla yapılabilecek herhangi bir şey kalmadı. Bundan sonra siyasi irade dilerse yeni bir düzenlemeye giderek anneleri sevindirebilir. Tabii bu noktada gözler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik'e çevriliyor. Zira 2008 yılında 5510 Sayılı Kanun'a son şeklini verirken, doğum borçlanmasını yasaya koyduran ve bayanları sevindiren Sayın Bakan'dı. Şimdi kendisi yine aynı koltukta ve bizzat yasaya koydurduğu hakkın takipçisi olacaktır diye düşünüyorum.

YABANCI İŞÇİ ÇALIŞTIRMA REHBERİ

Türkiye'de çalıştırılacak yabancı işçiler için uygulanan iş ve sosyal güvenlik mevzuatı biraz karmaşıktır. Oturma izni, çalışma izni, izin yenileme, SGK'ya bildirme, idari para cezaları gibi netameli birçok prosedür içermektedir. İşte bütün bu konularda işverenler ve ilgili herkes için başvuru kaynağı olabilecek bir kitap, iki değerli meslektaşım tarafından kaleme alındı. Sosyal Güvenlik Başmüfettişi Cüneyt Olgaç ve Dr. Mehmet Bulut'un hazırladığı 'Türkiye'de Çalışan Yabancıların Çalışma İzinleri ve Sosyal Güvenliği' isimli çalışma, bu alanda önemli bir boşluğu doldurmuş olacak. Kitaba Maliye ve Hukuk Yayınları'ndan ulaşabilirsiniz.

YAŞ DOLMADAN AYLIK BAĞLANMAZ

Soru: Sadettin Bey, benim prim günüm dolduktan sonra 54 yaşımı beklemem gerekiyor. Prim günümü doldurunca aylık bağlanmıyor mu? Bir yerde okuduğum kadarıyla, yaşı tamamlamadan önce de kısmi olarak aylık bağlanabiliyormuş. Ş. Ülkü Koç

Cevap: Değerli okurum, emeklilik için gerekli olan şartların tamamı sağlanmadan aylık bağlanmaz. Yani prim gününüzün yanında 54 yaşınızı da tamamlamadan aylık almanız mümkün değildir. Edindiğiniz bilgi yanlış veya siz yanlış anlamışsınız.

Sadettin ORHAN / BUGÜN

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.