.

Yıpranma payında flaş gelişme

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğanın Başbakanlığı döneminde vermiş olduğu yıpranma payı müjdesi hayata geçiyor.

Yıpranma payında flaş gelişmeSağlık çalışanlarının uzun bir süredir beklediği yıpranma payı konusunda flaş gelişmeler yaşanıyor.

Sağlık çalışanlarından mesai saatlerinin dışında bir ayda 48 saatin üzerinde nöbet tutanlara aylık 7,5 gün olmak üzere yılda toplam 90 gün fiili hizmet zammı (yıpranma payı) geliyor. Edinilen bilgiye göre, Sağlık Bakanlığı kamudaki sağlık çalışanlarının emekliliklerine önemli etki getirecek bir düzenlemeyi hazırlıyor. Sağlık Bakanlığı'nın çalıştığı düzenlemede kamudaki doktorlardan, eczacılara kadar tüm sağlık çalışanlar tuttukları nöbet saati karşılığı yıpranma payı alacak. Görevinde nöbeti olmayan personel yıpranma payından yararlanmayacak.

ESNEK NÖBET SAATİ OLACAK

Çalışmada nöbet saatlerinde esneklik getiriliyor. Böylece sağlık çalışanının koşullarına göre nöbetlerini düzenlemesi sağlanıyor. Ayda 48 saatten fazla nöbet tutan sağlık çalışanı ayda 7,5 günlük bir fiili hizmet zammını yani yıpranma payını elde edebilecek. Böylece aylık 48 saat nöbetin karşılığı 7,5 günden yılda 90 günlük yıpranma payı kazanmış olacak. Böylece 12 ay çalışan kişinin emeklilik hesaplamasında aslında 15 ay çalıştığı hesap edilecek

.41-48 SAAT NÖBETE 5 GÜN

Çalışmada nöbet saatleri sağlık çalışanının imkanları düşünüldüğü için 41-48 saat arası nöbet tutulması da yer aldı. Ayda bu saatler arası nöbet tutmuş çalışan ise ayda 5 gün fiili hizmet

zammına kavuşacak. Mesai saatleri haricinde ayda 41-48 saat aralığında nöbet tutan çalışanın yılda 60 günlük bir yıpranma hakkı elde etmesi sağlanmış olacak. Bu kişinin emeklilik hesaplamasında ise böylece yılda 14 ay çalışmış olduğu göz önüne alınacak.

25-40 SAAT NÖBETE 2,5 GÜN

Düzenlemede ayda 25 ila 40 saat arasında nöbet tutan personelin de yıpranma hakkı elde etmesine imkan getiriliyor. Bu çalışma saatleri için aylık yıpranma hakkı 2,5 gün olarak öngörülüyor. Böyle çalışan personelin yılda 30 günlük yıpranma hakkı almasıyla 12 ay çalışmasının emeklilik hesaplamasında 13 ay olarak kabul edilmesi sağlanacak.

16-24 SAAT NÖBETE 1,24 GÜN

Sağlık Bakanlığı'nın çalışmasında fiili hizmet zammında yararlanmak isteyen personelin ayda 16 ila 24 saat arasında nöbet tutabileni dahi düşünülmüş. Bu çalışmayı yapmayı isteyen personele ayda 1,24 günlük bir hesaplama yapılıyor. Böylece yılda 15 günlük bir yıpranma imkanı sağlanıyor.

YIPRANMA PAYI NEDİR?

Fiili hizmet zammı 4/A (SGK) sigortalıları ve 4/C (Memur) Sigortalılarından yaptıkları işlerle ilgili hizmetine karşılık her yıl için ilave hizmete deniliyor.

60 günlük yıpranma hangi işlerde uygulanıyor?

Kurşun ve arsenik işlerinde, cam fabrika ve atölyelerde, çimento fabrikalarında, kok fabrikalarında, termik santrallerde, alüminyum fabrikalarında, döküm fabrikalarında, su altında veya su altında basınçlı hava içinde çalışmayı gerektiren işlerde ve itfaiye veya yangın söndürme işlerinde çalışanlara uygulanıyor.

90 günlük fiili hizmet zammı hangi işlerde uygulanıyor?

TSK'da, Emniyet ve polis mesleği ile Milli İstihbarat Teşkilatı mensuplarında, dalgıçlarda, radyoaktif ve radyoiyonizan maddelerle yapılan işlerde çalışanlarda, basın işkolunda çalışanlarda uygulanıyor. Ayrıca, demir ve çelik fabrikaları bünyesinde baca gazlarından asit elde edilmesi işlerinde çalışanlarda, asidin hammaddesinin ve asidin yapılma safhasındaki işlerde çalışanlarda, haddehanelerde, sıcak veya sıvı cüruf taşımacılığı işlerinde ve cıva fırınlarında üretim işlerinde çalışanlara uygulanıyor.

180 günlük fiili hizmet zammı hangi işlerde uygulanıyor?

Türkiye'de yeraltı işlerinin gerçekleştiği Maden ocakları (elementer cıva bulunduğu saptanan cıva maden ocakları hariç), kanalizasyon ve tünel yapımı gibi yer altında yapılan işlerde çalışanlara da yılda 180 gün yıpranma hakkı veriliyor.

kaynak:haber10

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
HÜSEYİN - 5 ay önce
dağ fare doğurdu. her sağlık çalışanına çalıştığı güne bakılmaksızın verilecekken, şimdi ne konuşuluyor. sağlık çalışanları ile dalga geçmekten ve oyalamaktan başka bir şey değil.
Avatar
adalet - 5 ay önce
geçmişe yönelik verilmeyecekse kimseyi kandırmayın..20 yıllık hizmetimiz ne olacak?
Avatar
adem kütük - 5 ay önce
dağ fare doğurdu.yağcılar,dalkavuklar da bunu müjde olarak duyurdu.
Avatar
L.tek - 5 ay önce
Hiç birşey vermeyip çok şey verilmis gibi sağlık personelinin milletin önüne sürülmesi bununda haber diye yayımlanması.mesai saatine yipranmaya yıpranma mi denir kimi kandırıyorsunuz Allah Aşkına
Avatar
derya - 5 ay önce
geçmiş dönemleri kapsayacak mı,önemli olan o..sn cumhurbaşkanımız bize öyle söz verdi..
Avatar
elifebe - 5 ay önce
yıllarca özel hastanelerde insanlık dışı şartlarda çalışarak nöbetler tuttuk.devlete atandik şi̇mdi̇ nöbet tutmuyorum ama bu yipranmadiğimiz anlamina mi geli̇yor.bu sektörde çalişan bütün personel yipraniyor. nöbet tutanlara daha fazla pay veri̇rsi̇n ama beni̇m gi̇bi̇ nöbet tutmayanlara da veri̇risi̇n.adaleti̇ sağlarsin olur bi̇ter.ama bu şeki̇lde haksizlik olur .ha bi̇r de şu var emekli̇li̇k günü dolsa ne? yaşi düşürmedi̇kten sonra sanki̇ hemen emekli̇ mi̇ olucaz anca mezarda bu gi̇di̇şle
Avatar
orhan - 5 ay önce
geçmişe yönelik haklar ne olacak verilse bile tevsik edici belge yok
Avatar
HODUL - 5 ay önce
nöbet tutmayan sağlik çalişanlarina yipranma payi yok mu?