.

Sağlık personeline baskı: Gizlilik sözleşmesini imzalayacaksınız

‘Amaç özel hayatın korunması değil yanlış uygulama ve skandalların dışarı sızmaması’

Sağlık personeline baskı: Gizlilik sözleşmesini imzalayacaksınızKars’ta sağlık personeline ‘Gizlilik sözleşmesi’ adı altında bir belge imzalatılmak istendiği ortaya çıktı. Kars Harakani Devlet Hastanesi çalışanlarına dağıtılan söz konusu belgeyi imzalamak istemeyen personelin baskıya maruz kaldığı belirtildi. Haziran 2016 tarihinde hazırlanan belge tamamen hukuksuz.

Genelge yok

Belge, ‘Sağlık Bakanlığı Personel Gizlilik Sözleşmesi ‘ başlığı ile çalışanlara dağıtıldı. Oysa Sağlık Bakanlığı tarafından bu yönde ilan edilmiş bir mevzuat, genelge ya da yönerge bulunmuyor. Bu nedenle, belgede ‘Bakanlık’ isminin kullanılması, ‘Acaba hastane yönetimi sağlık çalışanları üzerinde algı mı oluşturmak istiyor?’ şüphesi yaratıyor.

Hangi bilgiler paylaşılamaz?

26 maddelik belgede bazı başlıklar özellikle dikkat çekiyor. Maddelerden birinde; “Personel, gerçekleştirilen çalışma, inceleme ve projeler ile Kars Harakani Devlet Hastanesi’nde edindiği bilgiler hakkında, her ne sebeple olursa olsun hiçbir surette, sözlü, yazılı açıklama yapamaz, Kars Devlet Hastanesi’nin yazılı izni olmadıkça bu bilgileri paylaşamaz” deniyor.

Zaten anayasada var bu neyin gizliliği?

Sadece bu madde bile bazı endişeleri beraberinde getirirken, akıllara, ‘Amaç özel hayatın korunması mı yoksa hastane içindeki yanlış uygulama ve skandalların dışarı sızmaması’ mı sorusunu getiriyor. Öte yandan Anayasada zaten kişisel verilerin korunması esaslarını düzenleyen yasa bulunuyor. Anayasanın ‘özel hayatın gizliliğini’ düzenleyen 20. maddesinde, kişisel verilerin korunmasına ilişkin esas ve usullerin kanunla düzenleneceği belirtilmiyor.

Belgede, Sağlık Bakanlığı Personel Gizlilik Sözleşmesi’ne riayet etmeyen personelin, yaptırıma maruz kalacağı ve görevine son verilebileceği de anlatılıyor.

HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen sağlık personeline imzalatılmak istenen ‘gizlilik sözleşmesini şöyle değerlendiriyor: “ Eğer bu belgeyi Sağlık Bakanlığı hazırlamışsa, bu zaten başlı başına bir skandaldır. Yok eğer ilgili bakanlık hazırlamamış, belge Kars Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, Sağlık Bakanlığı adını kullanarak, hazırlanmışsa burada da ciddi bir görev istismarı ve suç vardır. Özel hayat ve gizliliği yasa ile güvence altına alınmışken, böyle bir sözleşmenin ortaya çıkmasına şüpheyle yaklaşıyoruz.

Son zamanlarda Kars'ta, sağlık alanında ciddi eksiklik ve istenmeyen olumsuzluklar yaşandığını, biliyoruz. Yoksa sağlık personeline imzalatılmak istenen bu belge ile özel hayatın gizliliği değil de yanlış uygulama, aksaklık ve alışık olduğumuz skandalların dışarıya sızdırılmaması mı hedefleniyor?

(Birgun.net)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ATT - 6 ay önce
sağlik sen başinin altinda çikiyor bunlar ya i̇mzalayin yada i̇lçelerden yer beyeni̇n
Avatar
PARAMEDİK - 6 ay önce
sağlik senci̇ler bi̇ri̇mlere dağitiyor.......
Avatar
SELİMCAN - 6 ay önce
bunu bi̇r ulemaya sormak lazım.saygılarımla.
Avatar
ABARTMAYIN - 6 ay önce
kalite daire başkanlığı gereği yapılması gereken bir uygulama.büyük bi̇r usulsuzluk muş gi̇bi̇ falan haber e koymuşsunuz
Avatar
SÜNNET VE SAĞLIK KABİNİ YASASI - 6 ay önce
sağlik memurlarinin sünnet yapma yetki̇si̇ chp ni̇n öneri̇si̇yle kaldirildi,si̇z çok büyük hata yaptiniz,düzelti̇lebi̇lmesi̇ i̇çi̇n: sağlik kabi̇nleri̇nde sağlik memurlarida sünnet yapabi̇li̇rler di̇ye yeni̇ bi̇r yasa itekli̇fi̇ vermeni̇z gereki̇yor,sağlik çalişanlari meslekleri̇ni̇ i̇cra edemez hale geldi̇,cumhuri̇yetten bu yana sünnet yapan sağlik memurlari şi̇mdi̇ yapamaz hale geldi̇,bunun aci̇len düzelti̇lmesi̇ gereki̇yor
Misafir Avatar
Adnan - 6 ay önce @SÜNNET VE SAĞLIK KABİNİ YASASI
sağlık memurunun sünnet yapamaması çok çok yerinde bir karar zaten.çok iyi oldu o karar.pansuman yap,tansiyon ölç, sünnet senin neyine dr dururken
Avatar
kale - 6 ay önce
hjh
Avatar
erzincanlı - 6 ay önce
erzincan halk sağlığı müdürlüğünde de aynı şekilde gizlilik yazısı imzalatıldı.nedenini anlamadım ama zaten anayasa ve 657 de vardı. neden tekrar gerek duydular
Avatar
RADYOLOJİ - 6 ay önce
kars ta sağlik sen personeli̇ baski altina aliyor kendi̇ne yakin i̇si̇mleri̇ müdür -müdrü yardimci yapiyorlar hepsi̇ komi̇syonlarda fark aliyor üye olmayan personeleri̇ sürdgünle tehdi̇t edi̇yorlar.....sendi̇ka başakni kendi̇ne genel sekreteli̇kte oda almiş hastaneye dahi̇ gelmi̇yor kendi̇ne yakin i̇si̇mleri̇ 2 yillik yüksek okul mezunarini müdrü genele sekreterli̇kte uzman olarak çaliştiriyorlar..... sağlik sen üye olduğum i̇çi̇n kendi̇mden utaniyorum hemen i̇sti̇fa edecemmmmm