.

Kamudan atılan kişilerden maaş istenmeyecek

OHAL kapsamında çıkarılan kanun hükmünde kararnameler (KHK) ile kamudan atılan kişiler, fazla aldıkları maaşı iade etmek zorunda kalmayacak.

Kamudan atılan kişilerden maaş istenmeyecekResmi Gazete'de önceki gün yayımlanan 675 sayılı KHK'da, FETÖ ve PKK ile bağlantılı oldukları gerekçesiyle kamudan atılan kişilerle ilgili önemli bir düzenlemeye yer verildi. Önceki kararnamelerde, görevden atılan kişilerin, peşin aldıkları maaşlarının ayın geri kalan kısmına tekabül eden tutarı bağlı bulundukları kurumlara iade etmeleri öngörülmüştü. Memurlar ayın 15'inden 15'ine maaş aldıkları için örneğin 28 Ağustos'ta kamudan atılanların geri kalan 15 günlük maaşı iade etmeleri gerekiyordu. Askeri öğrencilerin de aynı şekilde fazladan aldıkları harçlıkları iadeleri isteniyordu.

Yayımlanan KHK ile bu uygulamadan vazgeçildi. OHAL kapsamındaki KHK'larla meslekten, kamu görevinden veya öğrencilikten atılanlar, ayın geri kalan kısmına karşılık gelen maaş ve diğer mali ve sosyal haklara ilişkin tutarları iade etmek zorunda kalmayacak. Askeri öğrenciler ile öğretim üyesi yetiştirme programı kapsamındaki kişilerin mecburi hizmet yükümlülükleri ve mecburi hizmete bağlı borç yükümlülükleri ortadan kalkacak. Bunlardan alınmış olan borç yüklenme senetleri ve müteselsil kefalet senetlerinde yazılı tutarlar, talep ve tahsil edilmeyecek. Ancak, bu KHK'dan önce tahsil edilmiş aylık ve diğer mali sosyal haklara ilişkin tutarlar sahiplerine iade edilmeyecek.

TAŞINMAZLARA EL KONULACAK

20 Temmuz 2016 tarihinden sonra çıkarılan KHK'larla kapatılan özel okullar, dershaneler, özel öğrenci yurtları ve pansiyonların üzerinde bulunduğu; mülkiyeti kapatılan bu tesislerin sahibi gerçek veya tüzel kişilere ait taşınmazlarla ilgili de önemli bir karar alındı.

Söz konusu taşınmazlardan 1 Ocak 2014 tarihinden sonra üçüncü kişilere devri yapılan ve kapatma tarihinde hâlâ üzerinde faaliyete devam edilen taşınmazlara devir işlemleri muvazaalı kabul edilerek el konulacak. Vakıflara ait olanlar Vakıflar Genel Müdürlüğü adına, diğerleri ise Hazine adına tapuya geçirilecek.

SINIR ÖTESİNDE GÖREV YAPAN ASKERE TAZMİNAT

676 sayılı KHK ile de Fırat Kalkanı harekâtı başta olmak üzere yabancı ülkelere gönderilen askerlere tazminat verilmesi öngörüldü. Buna göre; subay, astsubay, uzman jandarma, sivil memur, işçi, uzman erbaş ve sözleşmeli erbaş ve erlere 3 bin 730 liraya kadar; çavuş, onbaşı ve erlere ise bin 865 liraya kadar aylık tazminat ödenecek. Kime ne kadar tazminat ödeneceği, Milli Savunma Bakanlığı'nın teklifi ve Maliye Bakanlığı'nın görüşü üzerine Başbakan tarafından belirlenecek.

Habertürk


Etiketler; #FETÖ #kamu
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Cem - 1 ay önce
Umarım yargı bağımsız olur 
Yargının bağımsız olması demokrasinin en önemli noktasıdır. Kişinin hiçbir şekilde hangi kökenden geldiğine bakılmaksızın siyasi idoloşi bir tarafa bırakılarak sadece üzerinde suç var veya yok o şekilde yapılması gerekir çünkü bir çok siyasi idoloşiyi barındıran bir topluluk, demokrasi ile yönetilmesi yani yargının bağımsız olması durumunda devlet olmayı hak eder. Yargı bağımsız olması demek demokrasi demektir.
Yargının bağımsız olmadığı bir devlette
Her birey rahat olduğunu sanmasın gerçek suçlular dışarda gezebilir suçsuzlar hapis de olabilir. Başka bir durum ise Amerika'dan örnek verecek olursak iş alanları bir hayli fazla orada eğitim ve öğretime teşvik az olduğundan dolayı insanlar depresyon yaşaya biliyor, sosyal yardım Yok denecek kadar az ama yargı bağımsız bundan dolayı din veya ırk ayrımı yargı üzerinde söz konusu değil, ırk ayrımını sadece bazı kesimler tetiklemek istiyor fakat başarılı olamıyorlar çünkü zenci insanlar bir suç ile yargılandıklarında kendi gözleri ile görüyorlar ırk ayrımı olmadığını bu durumu yaşadıkları için ırk ayrımını tetikleyen kesimlere inanmıyorlar.
Almanya'dan örnek verecek olursak sosyal yardım var her daim insanlar ekonomi yünden iyiler iş alanlarıda yeterli,
Eğitim ve öğretim iyi sayılır. Yargı özgür, ister Alman isterse başka bir milletin insanı eşit olarak yargılanır Alman hükümeti kalkıp o Alman vatandaşı onu koruyun diyemez. Yargının şiddete tahammülü yoktur, tanıdığım biri tartıştığı birine yumruk attı adamın burnu kırıldı. Mahkeme burnunu kırdığın kişiye 4000₺ ödeyeceksin diyerek sonuçlandırmış sigorta masrafları hariç 4000₺ ödemiş ağız kavgası yapabilirsin ama vurmak yasak. Türkiye'de babadan dayak yeriz, anneden, amcadan, öğretmenden de yeriz, böyle olunca ufak bir ağız kavgasında yumruk yumruğa gireriz. Çünkü hep şiddetle büyümüşüz. Birde devlettende yersek bu duruma hiç şaşırmam.