.

Başbakan: Sağlık Yönetimi Tek Elden Yapılacak

Sağlıktaki yönetim şekli basitleştirilecek

Başbakan: Sağlık Yönetimi Tek Elden YapılacakBaşbakan Binali Yıldırım, siyaset anlayışı gereği kısır siyasi çekişmeler ve polemiklerden mümkün mertebe uzak kalmaya çalıştıklarını, yeni dönemde ülkenin önündeki sorunları çözmenin gayreti içinde olacaklarını belirterek, "Laf üstüne laf değil taş üstüne taş koymak, anlayışımız bu olacak. Az konuşup daha çok iş yapmayı tercih edeceğiz. Zaten benim tabiatıma da uygun bir iş." dedi.

Başbakan Yıldırım, basın temsilcileriyle Başbakanlık İzmir Ofisi'nde bir araya geldi.

İzmir'de bir aile ortamında bulunduğunu ve salondaki herkesin ev sahibi olduğunu belirten Yıldırım, "ancak kendisinin durumunda ufak bir değişiklik olduğunu" bildirdi.

Bu görevi üstlenmesinde İzmirlilerin büyük desteğinin bulunduğunu, bu nedenle de tüm hemşehrilerine teşekkür eden Yıldırım, "Bana güvendiler, Parlamentoya bu güzel şehrin temsilcisi olarak gönderdiler ve o yürüyüşte daha ağır, bir o kadar da onurlu bir görevle karşınızdayım." ifadesini kullandı.

En hızlı güvenoyu alan hükümet

65. Cumhuriyet Hükümeti'nin, Cumhuriyet tarihinin en hızlı güvenoyu olan hükümeti olduğunu, kuruluşuyla güvenoyu alması arasında 5 veya 6 gün süre bulunduğuna değinen, Yıldırım, şu görüşlere yer verdi:

"Bu Cumhuriyet tarihinde rekordur. Bu da bir şeyi gösteriyor, artık zaman ekonomisini çok iyi kullanmamız lazım. Vakit nakittir diyoruz ya zaman artık paradan daha kıymetli hale geldi. Bütün çalışmalarımızda buna büyük titizlik göstereceğiz, zamanı etkin kullanmak laf üstüne laf değil taş üstüne taş koymak, anlayışımız bu olacak. Az konuşup daha çok iş yapmayı tercih edeceğiz zaten benim tabiatıma da uygun bir iş. "

Binali Yıldırım, "Eşi Semiha Yıldırım'ın başbakanlık görevini nasıl karşıladığı, alışıp alışamadığı" yönündeki sorusu üzerine, şu yanıtı verdi:

"Benim prensibim belli, 'itaat et, rahat et', ne olursan ol. Şunu rahat söyleyeyim; Semiha Hanım sıfatlara pozisyonlara çok itibar eden birisi değil. Bu yeni statüsüne de çok alışacak gibi gözükmüyor, o daha sade, sıradan vatandaş gibi yaşamayı çok seviyor. Bakan eşiyken hayatında bir kısıtlama vardı. O kısıtlama da biraz daha arttı. Ondan dolayı, tabi güzel bir duygu ama o tip konularda çok fazla alışık olmadığı için biraz zaman alacak."

Sağlıktaki yönetim şekli basitleştirilecek

Yıldırım, sağlık alanındaki yatırımlarla ilgili soru üzerine, sağlıktaki yönetim sistemini basitleştireceklerini belirterek, "Kuzey, güney, doğu, batı sekreterliği bunlar kalkıyor. Yalın sağlık yönetim sistemine geçiliyor. Doğrudan yönetim sistemi. Tek sorumlu olacak. Buradaki hiyerarşik yapı hizmeti hızlandırmıyor, yavaşlatıyor. Kalitesini arttırmıyor, azaltıyor. Bunu Sağlık Bakanımızla da konuştuk, gereğini yapacağız." diye konuştu.

"Bir güzellik yapacağız"

Başbakan Binali Yıldırım, İzmir-İstanbul Otoyolu Osmangazi Köprüsü geçiş fiyatlarına ilişkin, bu köprünün bir kamu özel ortaklığı olduğunu, 9 milyar liraya yapıldığını aktardı.

Yıldırım, "Yani yapacaklar, yapım süresi düştükten sonra da 16-17 yılda geçen araçlardan topladıkları parayla, yatırdıkları parayı alacaklar. Biraz da kar edecekler. Bunun bir hesabı var. Burada indirim yapılabilir. O indirimi devlet sübvanse eder. Hesap çok net. Ama şunu söyledim. Bir güzellik yapacağız dedim, yapacağız. Onun için biraz daha bekleyin." diye konuştu.

(AA) 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
MEMUR - 7 ay önce
doktor açigimiz var di̇yorsunuz 15 bi̇n doktor yöneti̇ci̇li̇k yapiyor bu doktorlara asil görevleri̇ni̇ yaptirin hi̇ç sorun kalmaz bi̇rde saglik çalişanlarinin maaşlarinda i̇yi̇leşti̇rme yapin
Misafir Avatar
memur - 7 ay önce @MEMUR
yöneticiye cevap. doktorların yönnettiği hastaneleri görüyoruz. koruyucu sağlık hizmeleri yerlerde süürnüyor. tek derdiniz puan. amanın puan da puan. başka ne derdiniz var ? dönerler yatmış mı ? herkese eşit dağıtılmış mı ? personelin durumu nedir ? personelin sıkıntıları nelerdir ? bunlardan bi haber varsa yoksa puan anlayışıyla geldiğimiz nokta budur. hastaların kulu kölesi hekimler ve sağlık personeli. hekimlerin bir saygınlığı vardı oda kalmadı sayenizde.
Misafir Avatar
Sağlık İdaresi Mezunu - 7 ay önce @MEMUR
sayın yönetici rumuzlu kişi, "yardımcı sağlık personelleri doktorları yönetemez" ifadesi hangi yönetmelik, genelge, tüzük veya kanunda yer almaktadır. ne yazık ki ifadenin herhangi bir dayanağı yoktur. tıp fakültesinde yöneticilik eğitimi verilmezken, sağlık idaresi vb. gibi lisans bölümlerinde yöneticilik ile ilgili detaylı eğitim verilmektedir. bu nedenle bu alanda liyakata en yakın kişiler, ilgili eğitimi alanlardır. dolayısıyla tıp fakültesinde yetişmiş güzide doktorlarımızın, hasta muayene ve tedavi etmelerinden ve sağlık idaresi vb. gibi lisans bölümlerinde eğitim alan kişilerin ise yöneticilik yapmalarından daha normal bir durum olmaması gerekmektedir. sağlık personelinin, sağlık eğitimi üzerine aldığı ilgili eğitim ve liyakate bağlı olarak yöneticilik vasfını yerine getireceğinden hiç kimsenin şüphesi olmasın.
Misafir Avatar
attmustafa - 7 ay önce @MEMUR
yardimci saglik personeli yonetsin diye birsey mi yazmismiki boyle saygisiz ve asagilarca yaziyorsunuz.cok doktor arkadasim var ancak sizin gibisini ilk defa goruyorum.
Misafir Avatar
yönetici - 7 ay önce @MEMUR
anlamadığınız yada zekanızın kusuru şu; yardımcı sağlık personelleri doktorları yönetemez. ne haddi dir ne de .......yeter. astsubay arkadaş generalleri yönetiyor muş :-)) genelkurmay başkanı mı hakan fidan? işte bu yüzden yöneticiler doktor olmalı ki sizin gibi okuduğunu anlayamayan ve mit müsteşarı ile ordunun hiyerarşisini bile anlayamayıp, maksimum olabileceği kıdemli başcavuşken burada bana muhattap olup kendinizi küçük düşürmenizin önüne geçilmiş olsun.
Misafir Avatar
ERBAA LI - 7 ay önce @MEMUR
yöneti̇ci̇ye cevap:
doktorum bi̇raz yavaş.
yöneti̇ci̇ doktor kadrosu az deği̇l.
halk sağliği müdürlüğü paray az aliyoruz di̇ye bi̇zde sözleşme i̇steri̇z demedi̇ler mi̇?
yardimci sağlik personeli̇ okadar da beyi̇nsi̇z deği̇l haddi̇mi̇zi̇ bi̇li̇ri̇z.
i̇dari̇ hi̇zmetlerden sorumlu i̇l sağlik müdür yardimcisi varsa başheki̇m yardimcisi neden olmasin.
yapilayacak neki̇.
Misafir Avatar
kendinden menkul yöneticiye - 7 ay önce @MEMUR
sağlık kurumlarının yönetimi senin anladığın anlamda ast-üst,bçavuş-paşa vb. gibi dikey kimin kime çart-çurt edeceği biçiminde değil bir partnerlik-otak yönetim sorumluluğuna dayanan-matriks bir ilişkiler bütünü şeklinde dir ve modern dünyada da böyle yönetilirler.ama sen hala florns naytingel zamanında yaşıyorsan,sen hariç.saygılarımla.
Misafir Avatar
misafir - 7 ay önce @MEMUR
astsubay orgeneralleri yönetiyor ya. tabip olmayan tabipleri yönetemez diye bir düzende olmaması lazım. liyakat. bilgi, eğitim ve yöneticilik vasfı var ise hakkı ile yönetir bence.
not: astsubay hakan fi̇dan.
Misafir Avatar
yönetici - 7 ay önce @MEMUR
sorun zaten burda. doktorları yönetecek kim. siz mi? hangi eğitim, bilgi ile. başçavuşa generali mi yönettireceksiniz. haddinizi bilin.
Avatar
yıldırıma yakışan - 7 ay önce
bu 3başlı 40 ayaklı yöneticilikte ehliyet-liyakat ve birikimi yok sayan 663ucubesini yıldırım hızıyla iptal etmek işte o zaman ismiyle müsemmaymış,derim,efendim.
Avatar
sağlıkçı - 7 ay önce
"kuzey, güney, doğu, batı sekreterliği bunlar kalkıyor. yalın sağlık yönetim sistemine geçiliyor. doğrudan yönetim sistemi. tek sorumlu olacak. buradaki hiyerarşik yapı hizmeti hızlandırmıyor, yavaşlatıyor. kalitesini arttırmıyor, azaltıyor. bunu sağlık bakanımızla da konuştuk, gereğini yapacağız." bu haber genel sekreterliklerin kaldırılması anlamına geliyor.
Misafir Avatar
Genç Sağlıkçı - 7 ay önce @sağlıkçı
"kuzey, güney, doğu, batı sekreterliği bunlar kalkıyor. yalın sağlık yönetim sistemine geçiliyor. doğrudan yönetim sistemi. tek sorumlu olacak. buradaki hiyerarşik yapı hizmeti hızlandırmıyor, yavaşlatıyor. kalitesini arttırmıyor, azaltıyor. bunu sağlık bakanımızla da konuştuk, gereğini yapacağız." .......????? bekleyip göreceğiz....
Misafir Avatar
aynen - 7 ay önce @sağlıkçı
yubbiiii umarım kalkar
Avatar
ben mi değiştirdim - 7 ay önce
kuzey, güney, doğu, batı diye ayıran benmiyim sayın başbakan? kabinenizdeki yeni sağlık bakanınız değilmi? madem şikayetçisiniz adamı neden tekrar bakan yapıyorsunuz
Misafir Avatar
Ali gerçek - 7 ay önce
Sana helal olsun çok doğru söylemişsin.bu sistemde değil Müezzinoğlu ,illamicihan olsaydı başarı sağlayamazdı.
Avatar
Alperen - 7 ay önce
helal olsun sayın başbakana sağlık tek çatı altında toplanmalı sorumlu bir kişi olmalı.genel sekreterlik sistemi kurumlara torpilli adam yerleştirmekten öteye gidilmedi. bunu en fazla gidin bakan kullandı. yeni sağlık bakanı yönetici kadrolarına atanmayı sınav sistemiyle yaparsa(mülakatsız) Allah razı olsun deriz...
Avatar
DERFİ - 7 ay önce
ohh be helal olsun başbakanimiza
Avatar
mustafa - 7 ay önce
sayın basbakanım ve sağlık bakanım sızden umutluyuz .artık su 3 baslılıgı kaldırın.tek amırımız olsun....artık 112 lerı de özerklestırın
Avatar
vhki - 7 ay önce
o zaman birleşmeye devam edilecek....