.

''Başarısız Olan Memur Yandı''

Hükümet kamuda 'performans' sistemini yaşama geçiriyor. DPB yönetmelik taslağı hazırladı. Taslağa göre sözleşmeli memur 'başarısız' bulunursa işten atılacak, başarılı olanın ücreti artacak.

''Başarısız Olan Memur Yandı''Hükümet, sendikaların tepkilerine karşın kamuda "performans sistemini" yaşama geçirmek için düğmeye bastı. Devlet Personel Başkanlığı tarafından hazırlanan "Kamu Personelinin Başarılarının Değerlendirilmesine İlişkin Genel Yönetmelik Taslağı" görüşe açıldı. Taslağa göre, memura 'başarı puanı' verilecek. Memur 'başarılı' bulunursa ücreti artacak. Yurtdışına bile gönderilecek. Ancak başarısız bulunursa görevi ya da görev yeri değiştirilecek. Eğer memur sözleşmeliyse ve "başarısız" bulunursa cezası daha da ağır olacak. Sözleşmesi fesh edilerek işten atılacak.

"Vatandaş memnuniyeti" değerlendirmelerde sadece yüzde 5 etki yapacak. Değerlendirmeler 6 aylık ya da 1 yıllık olarak gerçekleştirilecek. Bu değerlendirmelerde memurlara 100 üzerinden puan verilecek. 0-59 arası D düzeyi, 60-75 arası C düzeyi, 76-89 arası B düzeyi, 90-100 arası da A düzeyi olacak.

Amirler izleyecek

Bu değerlendirmeyi memurun amiri, iş arkadaşları, en yakın astları ve hizmetten yararlananlar yapacak. Yeni sistem kapsamında amirler, memurları sürekli izleyecek. Personel hakkında, olay veya davranışlardan yola çıkarak olumlu ya da olumsuz izlenimlerini forma dolduracak. Değerlendirme sonucunda "başarı değerlendirme formu" düzenlenecek. Personel 2 gün içerisinde puana itiraz edebilecek. İtirazı "bir üst amir" değerlendirecek. Üst amir itirazı reddederse sonuç kesinleşecek. İtirazı ciddi bulursa "en yakın amirden" yeniden değerlendirme isteyecek. Bu amirin vereceği karar kesin olacak. İtiraz da edilemeyecek.

TERFİ İÇİN KRİTER

Üç dönem başarı puanı A ve B düzeyinde yer alan personelin bu durumu görevde yükselmelerinde, yer değiştirmede, yurt dışı görevlendirmelerde ve insan kaynakları planlamasının diğer alanlarında dikkate alınacak. Sözleşmeli personelden başarı puanı A, B ve C düzeyinde olanlara 'başarı ücreti' ödenecek. Eğer memurun başarı puanı birbirini takip eden 3 dönemin en az ikisinde en alt seviye olan D düzeyindeyse, görevi ya da görev yeri değiştirilecek. Eğer memur sözleşmeliyse 'temel ücretle' başka bir amirin yanında 6 ay ek süre verilerek çalıştırılacak. Bu süre için yeni sözleşme de yapılacak. Eğer 6 ay sonunda sicil ve başarısı D düzeyindeyse sözleşmeleri fesh edilecek. Yani işten çıkarılacak.

GİZLİLİK HASSASİYETİ

Memurların değerlendirilmesinde, disiplin kurallarına uyup uymadığı, etik davranış ilkelerine uygun hareket edip etmediği dikkate alınacak.

Görevlerini yerine getirirken muhataplarının din, dil, ırk, mezhep, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi görüş veya dış görünüş gibi farklılıklarını dikkate almaksızın; yaş, gelenek, örf veya engelli olma gibi farklılıklarını ise dikkate alarak hareket edip etmediğine" de bakılacak.

Sorumluluğu altında bulunan evrak ve bilgilerin güvenliğini gözetip gözetmediği, gizlilik gerektiren iş ve işlemlerde gerekli hassasiyeti gösterip göstermediği de dikkate alınacak. İş arkadaşları da memuru değerlendirirken, gerek tutum ve davranışlarıyla, gerekse kılık ve kıyafetiyle mesleğinin gerektirdiği saygınlık ve ciddiyeti yansıtacak şekilde devleti ve kurumunu temsil edip etmediğine bakacak.

(Türkiye)

 


Etiketler; #
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ÇALIŞAN - 5 ay önce
tutduğuna satan esnafa bi̇r şey yapilmayacakmi
Avatar
Bu haberi - 5 ay önce
kimse okumadı mı acaba? memurlar da amirlere not verecek mi? hangi yasa ve yönetmeliğe göre yapılacak bu işlem? bu işlem için kanun çıkacak mı?
Avatar
Mandira filozofu - 5 ay önce
Biz sağlık calisanlari zatan yönetimin baskici tutumu (yapamam yetiştirme diye birsey yok kalite istiyorsa yapacaksin yapamazsan hemsire olmasaydin kimse seni zora hemsire yapmadi) gibi tutumlari gunasiri gelen sik sik nobetler (9 gun bayram tatinde 3 tana 24 tuttuk )eleman yok diyorlar genelsekreterlikle 100 yakin ebe ve hemsire var hepdi benim aldigi m maaşı aliyor ama bayram tatilinda yan gel yat yaptilar. cogu ya partiden yada eslerinin statusunden dolayi torpillo hanimefendiler ailemi bayramda buyuklerimin yanına gonderdim ben gidemedim ebeveynlerimi ziyarat edemedim sik siknobet tututup isiz evde yaniz ve uyuyarak bayram gecirdim ben kimseye hakkimi helal etmiyorum yarin obursu gun bu elini kana idrara sürmeyen sabaha kadar hasta kahri cekmeyen bu hanım efendi ler birde bize performans notu verirlerse şaşırmam zaten genel sekreterlikte oturup telefonla size hizmet eden hemsireden memnun kaldinizmi diye sormaktan basla ise yaramaz( cok kanıma dokunuyor)hanimlar birgün gelip serviste calissinlar bizim kadar memnun edebileceklermi hastalari görelim.cok adaletsiz bir duzenin icinde yiz adalet bunun neresin de ben bu duruma vesile olan yoneticilere ve hastaya dokunmadan hemsirelik ve ebelik yapanlara hakkimi helal etmiyorum öbür tarafta bunlardan hesaplasacagim bu dunyaa adalet yokcunku kim kimi ezerse
doktorların performans duskunlugu yüzünden e order ve taburcu recetelerini biz servis hemsireleri uzerine yikmasi yapmazsak acısını cikaririm gibi tehtitkar tutumlari mesai disi vaka aliyor bu hastalar acil yatan hastalara hizmet vermemiz gereken nobettelerde zorla baktırıyor + ucretini almamiz dursun istemiyorum sırf buyuzden acil yatan hastalarin takip ve tedavilerinin kaciriyoruz sonrada mazeret kabul etmem diyorlar biz neyi z hemsire mi kolemi. ve veri islem personeli olmayisi bilgisayar ve dosya evrak sarf islemleri yuzunden saglik bakim islerine zaman ayiramayisimiz nobetlerde servise temizlik personeli olmayisi yuzunden hasta odalarinin temizlik hijyen ihtiyaclarini yuzunden hastalarin sozel siddetine magruz kaldığımız yetmiyormuş gibi iki kurusluk mesai arkadasligi huzurumuzu kacirmak icin iyi bir duzenleme ....amac calisanlarin birbirine dusmesi ve birlik olmaması için guzel bir yontem secmisler bravo
Avatar
memurlar uyumayın - 5 ay önce
türkiye türkiye bu haberi okuyan memur yok mu...verilmiş haklar nasıl alınır. ne demek amirinin iki dudağına mahkum olmak...erkek amirlere bayan memurlar yalakalık yaparsa...erkek memurlar ne yapacakkk. türkiye türkiye....
Avatar
Mandira filozofu - 5 ay önce
Bu habara iki kere yorum yaptim ama yayinlanmadi aci gerceklerden baska kotu birşey yoktu neden yayinlanmadi anlayamadim