.

Sendika: Ebe ve Hemşirelere İdari Görev Verilmesin

Sendika: Ebe ve Hemşirelere İdari Görev Verilmesin

Sendika: Ebe ve Hemşirelere İdari Görev VerilmesinDemokratik Sağlık Sen Genel Başkanı Togan Demircan, hemşire ve ebe gibi nitelikli personelin özel kalem, sekreterlik gibi birimlerde çalıştırılmaması gerektiğini söyledi. Bu personellere servis, ameliyathane, yoğun bakım birimlerinde ihtiyaç olduğunu anlatan Demircan, "İdari görevdeki bir hemşirenin tutmadığı her nöbet meslektaşlarının üzerine yük olarak binmektedir" dedi.

Hemşirelerin sağlık hizmetlerinin temel taşı olduğunu ifade eden Demokratik Sağlık Sen Genel Başkanı Togan Demircan, hemşirelerin görev tanımının evrak üzerinde yapıldığını belirterek, "Arkadaşlarımız sağlık alanındaki meslek mensupları ile ilgili beklentiler farklı olduğu için her geçen gün ağır iş yükü altında ezilmekte. Bu iş yüküne bir de çalıştıkları kurumda eklenen çağın vebası yönetici hastalığı mobbing de eklendiğinde mutsuz hemşire tablosu ortaya çıkmakta. Yıllardır ısrarla hemşire arkadaşlarımızın birilerinin dudakları arasında olmamaları gerektiğinin altını çizerek, 'Hemşirelerimizin branşlaşmalarının önündeki tüm engeller kaldırılsın. Hemşire arkadaşlarımız her derde deva, her işi yapar mantığı ile çalıştırılmasın' diyoruz. Hemşire arkadaşlarımızın görevlendirmeleri kanayan bir yaraya dönmüştür. Kurum içerisinde görev yapacakları klinik, yoğun bakım, acil servis vb. birimler belirlenirken kendi istediği yer ve performansı esas alınmalı; sendikal ayrımcılık bir köşeye kaldırılmalıdır. Hatta idari birimlerde, özel kalemlerde nitelikli meslek mensupları çalıştırılmamalıdır. Tutmadıkları her nöbetin faturasını klinisyen arkadaşlarının ödediği gerçeğini unutmamaları gerekmektedir" dedi.

Sağlık hizmetlerinde hasta ile birebir teması olan hemşirelerin istemedikleri birimlerde çalıştırılmalarının aslında bir çeşit mobbing olduğunu savunan Demircan, "Biz buradan idarecilerimize de şöyle seslenmek istiyoruz. Sendikal ayrımcılığı ve abalarının altındaki sopaları bir kenara bıraksınlar. Liyakatlı yönetici olsunlar" diye konuştu. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sağlıktamit - 2 ay önce
sadece ebe hemşire değil arkadaşım doktorlarada idari görev verilmemeli..alışmışsınız hemen ayrımcılık yapın..
Misafir Avatar
. - 2 ay önce @sağlıktamit
aynen din kültürü öğretmenleri sağlık bakanlığında idarecilik yapmalı çok haklısınız
Avatar
Abidin - 2 ay önce
Bence idari alanda çalışan doktor kısmı için uygulansın bu durum çünkü hemşireden fazla doktor var her tarafta.
Avatar
doktora da verilmesin o zaman - 2 ay önce
recep akdağ ve mehmet müezzinoğlu her platformda söylüyor doktor açığımız hat safhada diye. o zaman doktorların idari görevlerde ne işi var onlarda bıraksınlar o zaman. böyle salak işlerle uğraşırlar ancak
Avatar
ankaralı - 2 ay önce
helal olsun senelerdir en çok kızdığımız konulardan birisi memurların çalışması gereken neresi varsa orada bunlar var hepside torpilli kardeşim herkes işini yapsın
Avatar
melek - 2 ay önce
Bu sadece hemşire ve ebe için geçerli olmamalı.diğer tüm sağlık personeli de aynı durumda.hastanelere düz memur alımı yapılmalı.düz memur olmadığından mecburen döner sermeyede,muhasebede,satın almada,hatta eczacı yada eczacı kalfası alımı olmadığında eczanede bile sağlık personeli çalıştırılmak zorunda kalınıyor.
Avatar
.... - 2 ay önce
YETKİLİ SENDİKANIN ADAMLARI DEGİL Mİ O HEMŞİRE SAGLIK MEMURLARI
Avatar
sağlıkçı - 2 ay önce
kesinlikle herkes kendi görev tanımına göre çalışmalı, stratejik personeller özellikle hemşire, doktor vs. sonra diğer yönetim bölümlerini bitiren arkadaşlar mağdur oluyor.
Avatar
hemşire - 2 ay önce
ne idari görevi maaş,ekmek,su,zaten verilmeyen değer hiç birşey verilmesin hatta temizlik elemanları çıkarılsın her hemşire kendi biriminden sorumlu olsun.evlenmeleri çocuk sahibi olmaları yasaklansın biliyorsunuz hamile olunca gebelik izni filan olsun çok yaşa demokratik kongo cumhuriyeti pardon demokratik sağlık sen diyecektim.