.

Sağlık SEN, Sağlık Bakanı İle Görüştü. İşte Talepler

Sağlık SEN, Sağlık Bakanı İle Görüştü. İşte TaleplerMemur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Sağlık-Sen Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyelerimizle birlikte Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nu ziyaret etti.

Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’na kabinede yeniden görev almasından dolayı hayırlı olsun dileklerini ileten Genel Başkan Metin Memiş, sağlık çalışanlarının hali hazırda bekleyen sorunlarına ilişkin de Bakan Müezzinoğlu’na bir sunum yaptı.

Sağlık çalışanlarının uzun zamandır beklediği yıpranma payı konusunda geçtiğimiz haftalarda oluşturulan bir kurulun çalışmalara başladığını kaydeden Memiş, konunun kısa sürede sonuçlandırılmasını istedi.

 İŞ YÜKÜ HAFİFLETİLMELİ, ÇALIŞANLARA DAHA RAHAT BİR ORTAM SAĞLANMALI

İstihdam açığı sorununa dikkat çeken Memiş, bununla birlikte doğan iş yükünün hafifletilmesi ve çalışanların daha rahat bir ortam sağlanması adına, 2016 yılında yapılacak olan alımların buna göre planlanıp, iş yükünün hafifletilmesi hedefiyle çözülmesi gerektiğini vurguladı.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI EK ÖDEMEYE MAHKÛM EDİLMESİN

Döner sermaye konusunda yaşanan problemlerin bir an önce çözülmesi gerektiğini belirten Memiş, hastanelerin borç yükünün artması sebebiyle çalışanların sabit ek ödemeye mahkum edilmeye başlandığını, global bütçe uygulama görülmeleriyle bu sorunun çözülmesini istedi.

Genel Başkan Memiş ayrıca lisans tamamlamada yaşanan sorunların ve yaşanan intibak sorunlarının da bir an önce giderilmesini istedi.

 NAKDİ YEMEK YARDIMI ALAMAYAN 112 ÇALIŞANLARININ SORUNLARI ÇÖZÜLMELİ

Toplu Sözleşme kazanımları arasında yer alan, yemek hizmetinden yararlanamayan 112 Çalışanlarına nakdi yemek yardımı yapılmasının önündeki yönetmelik engelinin kaldırılmasını isteyen Genel Başkan, bu sorunun bir an önce çözülmesini gerektiğini vurguladı.

Mesleki Mali Sorumluluk Sigortası uygulamasında yaşanan bir sıkıntıya dikkat çeken Genel Başkan Memiş, Mesleki Mali Sorumluluk Sigortası kapsamında yaklaşık 110 Milyon TL prim ödenmesine karşın, sigorta şirketlerinin 8 Milyon TL tazminat ödediğini, bu sebeple de teminat lerine dokunulmadan ödenecek sigorta primlerinin düşürülmesini istedi. Ek Ödemelerin Emekliliğe Yansıtılması konusunun da bir an önce hayat geçerek sağlık çalışanlarının emeklilikte yaşadıkları mağduriyetin giderilmesini isteyen Genel Başkanımız, yıpranma payının da 2016 yılında mutlaka yasalaşması gerektiğini istedi.

SÖZLEŞMELİLER KADROYA ALINMALI

Genel Başkan Metin Memiş, uzun zamandır dile getirdikleri başta vekil ebe hemşireler olmak üzere, Kamu Dışı Aile Sağlığı Çalışanları ile diğer sözleşmeli çalışanların kadroya alınması talebini de tekrarladı.

SAĞLIKTA ŞİDDETİN ÖNÜNE GEÇİLMESİ İÇİN KANUNLAR KARARLILIKLA UYGULANMALI

Sağlıkta şiddetin önlenmesi için çıkarılan, ‘Sağlık çalışanına şiddet uygulayanların tutuklu yargılanması’ konusundaki kanunun kararlılıkla uygulanmasını isteyen Genel Başkan Metin Memiş bu konuda Adalet Bakanlığı ile de görüşülmesini istedi.

 Genel Başkan Metin Memiş, İş Sağlığı ve güvenliği hususunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile mutabakata vardığımız, ‘Sağlık İdarecileri, Sağlık-Sen temsilci ve şube yönetimlerine yönelik, İş Sağlığı, İş Güvenliği ve Mobbing konusunda eğitim işbirliği yapılması’ anlaşmamızın bir an önce hayata geçirilmesini istedi.

Aile hekimliği sisteminin nöbet uygulamaları dahil, sistemin ruhuna uygun olarak yeniden düzenlenmesini de isteyen Genel Başkan, ‘Çok Paydaşlı Sağlık Sorumluluğunu Geliştirme Programı’ kapsamında, sağlık politikalarının belirlenmesi ve uygulanmasında hizmet kolunda yetkili sendika olarak yer almamız gerektiğini ifade etti. 

 Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu da konuşmasında, yaşanan sorunları bildiklerini, çözümü için çalışacaklarını söyledi. Sağlık politikalarının belirlenmesi ve sağlık hizmetinin sunulmasında sosyal paydaşların görüşlerinin kendileri için de önemli olduğunu belirten Bakan Müezzinoğlu, karşılıklı yapılacak işbirliğinin sorunların çözümüne sunacağı katkıya olan inancını dile getirdi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
663'ü biz değiştireceğiz - 13 ay önce
torpilin kaldırılıp, idarecilerin sınavla alınması talebi niçin yok.yoksa sendikacıların eşleri dostlarımı o kadroları doldurdu?
Avatar
hemşire - 13 ay önce
kaç yıldır, oyalıyorsunuz. Doktor dışı Sağlık çalışanları için hiç bir şey yok. bize sadece konuşuluyor, diğer mesleklere uygulanıyor. sabitin üzerine hiç döner sermaye alamayan Hastaneler var. bazı Hastaneler sabit 900+ 1000 TL alıyor. Nasıl bir adalet. 20 yıllık Yükseklisans mezunu hemşireyim bu ay maaşım 1850 TL + 900 sabit . Çoğu hemşire 20 yılında bel fıtığı vd varis gibi hastalıklara sahip, yıpranma sadece sözde. Çalışma şartları zor , nöbetli ve az kişi ile çok hastaya bakmamız gerekiyor. Bütün hemşirelerin ümitleri tükendi. Malisef birlik ve beraberlik yok.
Avatar
hemşire - 13 ay önce
polislerin ,askerlerin ,hakimlerin,muhtarların öğretmenlerin vb hiçbirinin sendikası yok yıllardır özlük haklarında, maaşlarında hep iyileştirmeler yapılaırken, binlerce üyesi olan saglık sen camıasına ait hemşirelerinn saglık memurlarının özlük haklarında maaşlarında hiçbir iyileştirme yapılamadı yapılmadı 15 yıldır demek ki sendikanın hiçbir önemi yok sendikan olsada hükümet taraftarı olmayacakmış bunu anladık bizi bu hallere sokanlar utansın.sağlık personelinin hiçbir önemi kalmadı yuh olsun.zamanında saglıksen başkanlığı yapmış olan sayın mahmut kaçar bey yaklaşık 10 yıldır milletveki maalesef saglık çalışanları için ne yaptı derseniz ben birsey bulamadım bir önergesi bile yok zannımca.hükümetin eylem planına baktığınızda 3 aylık olsun 6 aylık olsun 1yıl olsun 4 yıl olsun sağlık çalışanları için yine hiç birsey yok nedir bu hükümetin sağlık personeline düşmanlığı anlamış değilim.
Avatar
hodri meydan - 13 ay önce
zaten sağlık personeli maaşları biraz daha erirse yetkiniz elden gidecek.sosyal medyada çığ gibi çığlıkları durmazdan geliyorsunuz.
Avatar
SAĞLIKÇI - 13 ay önce
ya metin bey ,sağlık çalışanlarına sözün vardı 2015 yılının sonunda görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı yaptıracaktınız.bunu niye talep etmediniz.
Avatar
HAKKI - 13 ay önce
hani sendika yıl sonunda görevde yükselme ve ünvan değişikliği sınavlarının tekrarı ile ilgili bakanla anlaşmıştı güncel taleplerde bu konu neden yok acaba
Avatar
Yeminle bezdim - 13 ay önce
hani belki ben görememişim diye ctrl+f ile sınav diye arattım ama bilgisayar bile bulamadı.metin bey ünvan değişikliği sınav mağdurlarını neden unuttunuz ??
Avatar
GERÇEKÇİ - 13 ay önce
nerde unvan deği̇şi̇kli̇ği̇ sinavi sayin başkan unuttunuz mu? hani̇ söz veri̇lmi̇şti̇ya seçi̇mden evvel .hatamizi telafi̇ edeli̇m di̇ye