.

Sağlık Sen : Müdür Mobbing Yapıyor

Sağlık-Sen Van Şube Başkanı Hikmet Bilgin, Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Gülşen Dal Dalaz’ın, kendi üyelerine baskı uygulandığı yönünde yazılı bir basın açıklaması yaptı. 

Sağlık Sen : Müdür Mobbing YapıyorSağlık-Sen Van Şube Başkanı Hikmet Bilgin, Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Gülşen Dal Dalaz’ın, kendi üyelerine baskı uygulandığı yönünde yazılı bir basın açıklaması yaptı. 
Memurlar Konfederasyonu Sendikası’na (Memur-Sen) bağlı Sağlık-Sen Van Şube Başkanı Bilgin,Van ili Kamu Hastaneleri Birliği (KHB) Genel Sekreterliğine bağlı olarak çalışan Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Gülşen Dal Dalaz’ın, kendi üyelerine baskı uygulandığını ileri sürerek, yetkililere seslendi.
Konuyla ilgili yazılı basın açıklaması yapan Sağlık-Sen Van Şube Başkanı Hikmet Bilgin, şu ifadeleri kullandı; “Yaklaşık olarak 8 aydır Van ili KHB Genel Sekreterliğine bağlı Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü olarak göreve başlayan Gülşen Dal Dalaz’ ın atandığı süre zarfında sağlık personeline uyguladığı baskı ve mobbingle bizleri yine yanıltmadığı ortadadır. Aslında daha önce yaptıkları yapacaklarının teminatıydı. Daha önceki genel sekreterimiz Gülşen Dal Dalaz’ın bu tavırlarından dolayı sözleşmesini yenilemeyip asıl görev yeri olan hemşireliğe iade etmişti. Geçmiş dönemde de defalarca mobbing uygulamış ve bu şikâyetlerle alakalı hakkında soruşturma açılmıştı. Yaklaşık 8 aydır bu görevi tekrardan yürüten Gülşen Dal Dalaz ‘Huylu huyundan vazgeçmez misali’ göreve gelir gelmez ne kadar çalışkan ve özverili personel ve servis sorumlusu varsa hepsine mobbing ve baskı uygulayarak ya istifaya zorladı ya yerini değiştirdi ya da kendisi görevden aldı.” dedi.
“KİMİ ZAMANDA AZARLADI KÜÇÜK DÜŞÜRDÜ”
Sağlık-Sen üyelerini kimi zaman azarladığını ve kimi zaman ise hakaret ettiğini iddia eden Bilgin, “Gülşen Dal Dalaz’ın işe geç geldiği ve sağlık personellerini saatlerce kendi kapısında beklettiği bilinen bir gerçektir. Sağlık personelleri arasında ayrımcılık yaparak onları sindirmeye çalıştığı, bundan güç alan Dalaz’ın yandaşları ve ekibi servislerde ahkâm kesmeye başlamışlardır. Birçok Sağlık-Sen üyesinin yeri değiştirildi, baskı uygulandı ve sorumluluktan alındı. Bununla da yetinmeyen Dalaz, kendi yardımcılarına hakaret ederek onları aşağıladı ve istifaya zorladı. Kendisini tanıyanlar Dalaz, göreve başlar başlamaz, bir kısmı da yavaş yavaş sindirilerek istifa etmek zorunda bırakıldılar. Buna örnek vermek gerekirse Gülşen Dal Dalaz Sağlık Bakım Hizmetleri Müdür Yardımcısı Murat Örün’e istifa etmesini eğer İstifa etmez ise hastanenin kendisine dar edileceğini söylemiştir.” diye konuştu.
“BASKILARA DAYANAMAYAN ÖRÜN, İSTİFA ETMİŞTİR”
Sağlık personellerine baskı uyguladığını örneklerle açıklayan Bilgin, “Genel Sekreter Sayın Heybet Semur tarafından Murat Örün’ü makamına çağırarak, ‘Vali ile vali yardımcısı anlaşamazlarsa vali kalır vali yardımcısı gider’ denilerek Murat Örün baskıya maruz bırakılmıştır. Baskılara dayanamayan Örün, müdür yardımcılığından istifa etmiştir. Yine diğer müdür yardımcılarında da durum aynıdır. Birçok servis sorumlusu sebep gösterilmeden görevden alındı. Konu Van İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Sayın Op. Dr. Heybet Samur’a iletildiğinde ise, ‘Hastane müdürüdür istediğinin yerini değiştirir. İstediğini sorumlu yapar.’ şeklinde cevap vermiştir. Bundan cesaret alan Gülşen Dal Dalaz daha da şiddetini arttırarak mobbinge ve baskıya devam etmiştir. Bu süreçte sağlık personelleri artık ‘yeter’ diyerek ya pes edip baskıya razı geliyor, yada tayin isteyebilen ise ilk tayin döneminde tayin istemeyi düşünüyor.” şeklinde konuştu. 
“NEDEN MÜDAHALE EDİLMEDİĞİNİ SORUYORUZ?”
Yapılan şikâyetlere rağmen Dalaz’a herhangi bir müdahale edilmediğini belirten Bilgin, “Genel Sekreter Sayın Heybet Semur’un imzasıyla görevlendirme yapılan personele bile soruşturma açma cüretini kendinde bulan Gülşen Dal Dalaz yine Sayın Heybet Semur’un Genel Sekreterliğe görevlendirdiği personellerin ayrılış işlemlerini yapmayıp ahkâm kesmeye devam etmektedir. Kendisini Genel Sekreterliğin üstünde gören bu şahsa neden müdahale edilmediğini buradan soruyoruz? Hatta Genel sekreter Sayın Heybet Semur’un yazılı talimatlarını bile görmezden gelip görevini yapmadığı açıkça ortadadır. Bu yaşananları defalarca sendika olarak Genel SekreterSayın Heybet Samur’a anlatmamıza rağmen ilgili hakkında herhangi bir idari işlem veya uyarma gereği duymamıştır. Dalaz’ın Kendisinin arkasında AK Partili Yöneticilerinin olduğunu, bundan dolayı da hiç kimsenin ona bir şey yapamayacağını defalarca belli yerlerde zikretmiştir. Bu zulme karşı çıkanların ise aynı gün yeri değiştirilmiş ve adeta sindirilmiştir.” ifadelerini kullandı. 
“ZULÜM İLE ABAD OLANIN SONU BERBATTIR”
Son olarak idarecilere seslenen Bilgin, sağlık personeline değer veren bir Sağlık Bakanı varken böyle liyakatsiz ve yetersiz idarecilerin görevde kalması bakanlığın imajına gölge düşürdüğünü söyleyerek, “Sağlık Bakım Hizmetleri Dalaz’ın arkasında duranlara sesleniyoruz;Zulüm ile abad olanın sonu berbattır. Yine kendilerine şu sözleri hatırlatıyoruz. Zulme rıza göstermek zulümdür. Bu müdirenin despot tavırlarından dolayı zaten zor şartlar altında çalışan sağlık personelleri büyük bir baskı altında olduklarını, rahat olmadıklarını bir kez daha buradan ifade ediyoruz. Bu baskıcı İdareciye dur diyecek adaleti tesis edecek idarecilere ihtiyaç duymaktayız. Sağlık Personeline bu kadar değer veren bir Sağlık Bakanı var iken Böyle liyakatsiz ve yetersiz İdarecilerin görevde kalması Sağlık Bakanlığıimajına gölge düşürmektedir. Sağlık Bakanlığı yetkililerini bu idarecilerle ilgili gerekli işlemleri yapmak üzere, göreve davet ediyoruz.” diye belirtti.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İsmi lazım değil - 3 ay önce
Bir çok ilde olduğu gibi Van ilindede demek ki sağlık sen sendikası temsilcileri hastane idaresine paralel bir yapı oluşturmaya çalışmış ve hastaneyi kendileri yönetmeye kalkmış buna müsade edilmeyince kendi şahsî kinlerini tüm çalışanlar için genelleştirilmiş olayı tersten okumak lazım bir de suçlananları dinlemek gerek.
Misafir Avatar
mehmet - 3 ay önce @İsmi lazım değil
Sendikalar çalışmayanları koruma görevi yürütür. İş yapan sendika düşmanıdır korunamaz. Uyuşuk olmazsa sendikalı olamaz. Bütün sendikalar aynıdır. Türk Sağlık senide gördük hatta bu sağlık sen onun devamıdır ses desen zaten terör yuvası onu saymaya bile gerek yok
Misafir Avatar
ne lazım - 3 ay önce @İsmi lazım değil
dünya alem sizin sendikanızın hastaneleri hukuksuz bir şekilde yönettiğini biliyor.
Avatar
Sağlıkçıı - 3 ay önce
Adı geçen Müdüre Hanım senin üyen değil Başkan, Peki Sağlık-Sen üyesi liyakatsiz ve beceriksiz yüzlerce müdürün çalışıyor onlara neden arkadaş siz bu işi yapamıyorsunuz deyip el çektirmiyorsunuz. güneşi balçıkla sıvamayın. Zulme rıza göstermek zulümdür demişsin ama aynı zulmü gözümüzün içine baka baka siz yapıyorsunuz. Yazık yazık....
Avatar
Saglikci - 3 ay önce
Vah vah demek mudur atamasını siz yapamadinjz yazik ondan dir şikayetiniz sayin başkan
Misafir Avatar
ahmet - 3 ay önce @Saglikci
kadın sağlık sen van şube yöneticisiydi
Avatar
Can - 3 ay önce
noldu başkan hayırdır yıllardır millete burnundan fitil fitil getiriyordunuz şimdi müdürler baskıcı mı oldu. AĞLAYINNN
Avatar
erdal - 3 ay önce
herkes elindeki yetkiyi kullanıyor konyadada sözde sağlıksen li yöneticiler türksağlık sen lilere aynışeyleri yapıyorlar
Avatar
enver - 3 ay önce
secaat arz ederken merd-i kıpti sirkatin söylermiş. adam kendi örgütünün yaptıklarını bir bir sıralamış.
Avatar
spartakus - 3 ay önce
çok geçmiş olsun......
diğer hastanelerde ise tam tersi var memursen üyeleri hariç diğer sendikalılara mobing var bunu göre biliyormusunuz teşekkürler.
Avatar
Bir personel - 3 ay önce
Aynı durum sanki bursada yokmu hasta bakim hizmetlerı müdürünün keşke ismini yazmasanız kardeşim il belirtin unvan ve isim belirtmeyin yetkililer gerekn uyarıyı yapar sanki sizlerde büyük ihtimal birine torpil yapacaktınız tahminen kabul etmemiştir tahminen şu sendikalar işinizi yapın