.

SAĞLIK BAKANLIĞI ŞUBE MÜDÜRÜ MAZERET ATAMALARINDA NE YAPMAK İSTİYOR!!!!!!

Sağlık Bakanlığı tarafından Milli Eğitim Bakanlığına 28/06/2015 tarihinde Şube Müdürü, Şef, VHKİ, Memur ve Şoför unvanlarında toplam 3700 kadro için Görevde Yükselme Sınavı yaptırılmıştır. Şef, VHKİ, Memur ve Şoför unvanlarında sınavı kazananların yerleştirme işlemi tamamlanmıştır. Şube Müdürü kadrosu için sınavı kazananlar ayrıca mülakata tabi tutulmuşlardır.

SAĞLIK BAKANLIĞI ŞUBE MÜDÜRÜ MAZERET ATAMALARINDA NE YAPMAK İSTİYOR!!!!!!Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğünün internet sayfasında yayınlanan 14/12/2015 tarihli İlan Metninde Şube Müdürlüğü için Sınav ve mülakatta başarılı olan personel için 14-21/12/2015 tarihleri arasında tercihlerin alınacağı belirtilmiştir. Söz konusu ilanın 7’nci maddesinde: “Personel atandıkları yerde en az iki (2) yıl süre ile fiilen görev yapmadıkları takdirde nakil talebinde bulunamayacaktır” hükmü de yer almıştır. Atama sonuçları 23/12/2015 tarihinde açıklanmış, atama kararları ise 31/12/2015 tarihinde yazılmıştır. Atama kararlarının açıklama metinlerine “atandıkları yerde en az iki (iki) yıl süre ile fiilen görev yapmadıkları takdirde nakil talebinde bulunamayacaktır” ibaresi sıkıştırılmıştır.

Oysa ki 11/03/2015 tarihindeki Görevde Yükselme Sınavı ilk ilan metninin K.6. Maddesinde: “Görevde yükselme sınavı sonucunda atananlar mazeret halleri hariç, atandıkları yerde en az iki yıl süre ile fiilen görev yapmadıkça tayin talebinde bulunamayacaktır.” Denilmektedir.

Sınavı ve mülakatta başarılı olan Bakanlığın ilk ilan metnine göre mazeret ataması ile tayin isteyebileceğini düşünen adaylar tercih ilan metni ile hayal kırıklığına uğramışlardır. Çünkü tercih ilan metninde ‘mazeret halleri hariç’ ibaresi kaldırılmıştır.

Ayrıca adayların atandıkları yerlerin açıklandığı 23/12/2015 tarihinde Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı Harici Personel Atama ve Yer Değişikliği Yönergesi güncellenmiştir. Güncellenen Yönergeye göre mazeret atamalarının önü açıktır. Ancak; Yönergenin Kapsam Başlıklı 2’nci Maddesinin 2’nci maddesinde: “Merkez teşkilat ile taşra teşkilatı arasındaki personel hareketleri ile müdür, müdür yardımcısı ve bunlarla aynı düzeydeki diğer kadrolarda bulunanlar bu Yönergenin kapsamı dışındadır.” Hükmü yer almıştır. Kapsam dışı kadrolar arasında açıkça ‘Şube Müdürü’ yazılmamıştır. Dolayısıyla Şube Müdürlerinin bu Yönerge kapsamı dışında tutulamayacağı kanaatindeyiz.

Velev ki Şube Müdürü atamaları bu Yönerge kapsamı dışında tutulsa dahi, Bakanlığın ilk ilan metninde ‘mazeret halleri hariç’ ibaresi yer aldığından Şube Müdürü olarak atanan personel için mazeret atamalarının uygulanması şarttır. Aksi halde hukuki süreç kaçınılmaz olacaktır.  Çünkü sınavı ve mülakatı kazanan personelden mazeret ataması yapılmayanlar hak kaybına uğrayacaktır. Zaten mazeret atamalarıyla ilgili Danıştay kararları da bulunduğundan personelin Mahkeme kararıyla atamasının kabul edileceği kanaatindeyiz.

Burada Bakanlığın yapması gereken ilk ilan metninin gereğine uyarak Şube Müdürlerinin mazeret atamalarını yapmasıdır. Yapılmaması halinde hukuki süreç uzayacak, hem iş yükü artacak, hem mazeret tayini isteyen personel mahkeme kararının sonuna kadar mağdur olacak, hem de yargı giderleri nedeniyle kamu zararı oluşacaktır. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Demek ki neymiş - 12 ay önce
torpille şube müdürü olanlar, demek ki neymiş , hukuk ve adalet herkese lazım olacak kavramlarmış. sen hak yiyerek başkasının yerine geç, sonra haksızlığa uğradım de. komik çok komik
Avatar
yavuz - 12 ay önce
kardeşim hem torpil yaptırıp şube müdürü olacaksın.hem de allem edip, gullem edip tekrar döneceksin. bakanlık kesinlikle 2 yıl fiili görev yapmayana tayin hakkı vermemeli
Avatar
Sağlıkçı - 12 ay önce
torpil yaptırarak hak yiyenlerin, hakkı olamaz.
Avatar
ZZTT - 12 ay önce
i̇şi̇ne gelmeyen i̇sti̇fa eder kardeşi̇m.
Misafir Avatar
yorgun savaşçı - 12 ay önce @ZZTT
aynen katılıyorum kardeşim.
Avatar
Azrail - 12 ay önce
moderatör sınavı kazanıp da hemen nankörlük etmek niye. sana şunu bildireyim elimizde kimin nasıl kazandığı liste kayıtlı. her zaman tetikte olun bir gün nasıl geldiyseniz o şekilde gideceksiniz. ne yaptığının ve tarafının ne olduğunu bilmeyen yok.torpille gelenin Allah belasını versin çocuğu ölsün gebersin.eşi sokaklara düşsün bu samimi temennimdir. :))
Misafir Avatar
Ahmet AYDIN - 11 ay önce @Azrail
adımı açıkça yazıyorum, ben nasıl kazanmışım mesela açıkla hem ben hem de herkes öğrensin. senin "samimi temennin" gibi bir temennide bulunarak senin seviyene düşmeyeceğim ama bu iftiran için hakkımı da helal etmeyeceğimi bilmeni isterim.
Avatar
Hayati - 12 ay önce
şube müdürlüğü görevine atananların
bir çoğu kamu hastaneleri birliklerinde
müdür,müdür yardımcısı,uzman olarak sözleşme
imzalamış durumdalar.bu kişiler şu anda mevcut
görevlerinin devamı ve şube müdürlüğü kadrolarının
dondurulmasını talep etmekteler.anlalaşılan
ne yardan nede candan vazgeçmek istemiyorlar.
bu taleplerinin karşılanacağı yönünde siyaseten
bir çoğuna söz verilmiş durumda.böyle olunca bu
kişilerin bir çoğu çift yönetici kadrosunu
işgal etmiş olacaklar.asıl bu konuda bakanlık
yetkililerinin bu kişilere çift yöneticilik hakkı
verilemeyeceği hususunu düzenleyerek adil karar
alması gerekir.görevde yükselen,yükseldiği yere
gider,yada istifa eder.millet bir idareci koltuğu
bulamazken bu arkadaşlar çifte kavrulmuş
kadroların peşine düşmüşler.adaletin bu mu dünya?
Avatar
Mazaretmiş - 12 ay önce
tanıdıklarını araya sokup hakları olanların haklarını yerken düşünmedinizmi heryere gidebileceğinizi biz olsak heryere giderdik
Avatar
Yasin - 12 ay önce
hani genel müdür süreci süper yürütmüştü? ne oldu şimdi editörünüz nereye atandı bakalım? mülakata elenen rekortmenlerin açtığı dava dava değilmi. yoksa mülakatıda tehdit ederek mi geçti patron?