Memurların İstirahat Raporu Hakkında

Memurların İstirahat Raporu hakkında

Memurların İstirahat Raporu Hakkında
25 Ağustos 2016 Perşembe 11:35

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Tarafından SGK ile sözleşmeli/protokollü sağlık hizmet sunucuları için "Devlet Memurlarının İstirahat Raporu" hakında duyuru yayınlandı.KURUMUMUZ İLE SÖZLEŞMELİ/PROTOKOLLÜ SAĞLIK HİZMET
SUNUCULARININ DİKKATİNE


         Genel Müdürlüğümüze intikal eden bildirimlerden sağlık hizmet sunucularınca kendilerine müracaat eden kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurlar için geçici işgöremezlik belgesi düzenlenerek Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine/Sosyal Güvenlik Merkezlerine gönderildiği anlaşılmıştır.

         Bilindiği üzere, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun 16 ncı maddesi hükmü gereği anılan Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bendine tabi sigortalıların sağlık hizmet sunucularına müracaatlarında bu kişilerin istirahatına gerek duyulması halinde, istirahatlı kaldıkları döneme ilişkin olarak geçici işgöremezlik ödeneği ödenmekte olup Kurumumuzca kısa vadeli sigorta kollarından ödenecek olan geçici işgöremezlik ödeneği için “geçici işgöremezlik belgesi” düzenlenmesi ve bir nüshasının ilgili Kurum birimine gönderilmesi gerekmektedir.

         Aynı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamındaki sigortalılar için ise geçici işgöremezlik ödeneği ödenmesi söz konusu olmayıp gerek 5510 sayılı Kanunda gerekse ikincil mevzuat düzenlemelerimizde sözü edilen kişilerin istirahatli bırakılmaları halinde ne tür bir belge düzenlenmesi gerektiği hususuna yer verilmemiştir.

          Ayrıca 6111 sayılı Kanunun 107 nci madesi ile 657 sayılı Kanunun 105 inci maddesinde yer alan “Hastalık ve refakat izni” ne ilişkin değişiklikler yapılmış olup “Hastalık raporlarının hangi hallerde, hangi hekimler veya sağlık kurulları tarafından verileceği ve süreleri ile bu konuya ilişkin diğer hususlar, Sağlık, Maliye ve Dışişleri Bakanlıkları ile Sosyal Güvenlik Kurumunun görüşleri alınarak Devlet Personel Başkanlığınca hazırlanacak bir yönetmelikle belirleneceği” hüküm altına alınmış ve söz konusu hükümler 25.02.2011 tarihinden itibaren geçerlidir.

         Bu itibarla, Kurum mevzuatı gereği 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamındaki sigortalılar için “geçici işgöremezlik belgesi” düzenlenmeyecek ve istirahat raporları Kurumumuza gönderilmeyecektir.
        
       İlgililerin istirahat raporlarına ait düzenlenmesi gereken belgelere ilişkin olarak Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığından bilgi alınması gerekmektedir.

         Bilgilerinizi rica ederim. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.