Kamu Hastanelerinde Görev Alacakların Maaşları
En Güncel KPSS Haberleri için TIKLAYINIZ
      Sağlık Bakanlığı teşkilat yasasının değişmesi ile T.C Sağlık Bakanlığına ait hastaneler Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna devredildi. Kurumu temsilen ve ildeki hastaneyi yönetecek olan Kamu Hastane Birliği Genel Sekreterliği Eylül- Ekim aylarında kurulup halk sağlığında olduğu gibi direk genel sekreterliğe geçilecek. Büyük illerde 1 den fazla genel sekretelik oluşturululacak, orta ve küçük illerde 1 genel sekreter ataması yapılacak.

      Genel sekreter, ilde sağlığın patronu olacak ve şuan il sağlık müdürünün yaptığı bir çok görevi yapacak. Atamalar, personel alımı, ihaleler, projeler vb her türlü yetki genel sekreterde olacak. 

      Genel sekreter olmak için 4 yıllık fakülte mezunu olup 8 yıl bakanlık bünyesinde görev yapmış olmak yetecek. Ancak sağlık bakanı Recep AKDAĞ, yer gök inim inim doktor diye inlerken kendi alanlarında uzmanlaşmış hekimleri ticari ve işletme mantığına dayanan genel sekreterliğe atayacak. Bu durumumun kendine göre avantajları ve dezavantajlarının olduğu iyi analiz edilmeli. Öncelikle bakan bey prof. olduğu için 1. öncelikli doktor tercih edilmektedir. Bu açıkça belli. Doktor önceliğinden de öte illede akademisyen yaklaşımıda var. Yani pratsyen ve uzman doktorlarada tahamülü olmayıp en az doçent düzeyinde yönetici istemektedir. Ticari ve iktisadi bir kurum olacak olan ve 2 trilyon ila 100 tirlyon arası bütçesi olan genel sekreterliğe maliye, muhasebe, işletme, mülkiye vb idarecilik okulu mezunların görev alması daha mantıklıdır. Doktor olsun ve tüm sağlıkçılar onun sözünü dinlesin mantığı ise köylü mantığıdır. O zaman bütün illerin valilileri profösör doktor olsun...

Gelelim maaşlara;

       Doktor genel sekreter 12 bin 500 tl maaş alacak, sivil genel sekreter 9 bin tl maaş alacak. Genel sekreterin hemen altında olacak tıbbi hizmetler başkanı olan doktor 8 bin tl, mali hizmetler ve personel hizmetleri başkanları ( sivil) 7 bin tl maaş alacak.
 
       Başkanlıkların altındaki hastane yöneticisi 6 bin tl, hastane yöneticinin altındaki hastane müdürü ve yardımcıları 5 'er bin tl maaş alacak.

       En alt seviyedeki birlik personeli ve bir kısmı dışardan alınacak olan büro personeli 2 bin 500 tl maaş alacak. Birlikte görev alacak personel aile hekimliğinde olduğu gibi ücretsiz izinli sayılıp emeklilik ve özlük hakları devam edecek şekilde sözleşmeli yönetici olmuş olacaklar.

Not : Bu maaşlar sadece ön bir bilgidir. Genel sekreterlik devreye girdiğinde net rakamları sitemizden paylaşacağız.

En Güncel Eğitim Haberleri için TIKLAYINIZ

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
elif turan 1 yıl önce

yavarrım tıb skretligi paunı düşrün ltfen yapın ltfne okyuamyız yardım edin ltfen

Misafir Avatar
serap sabakiran 1 yıl önce

merhaba
ben serap almanyada 4 yil dis asistanlik egtim aldim lisansliyim ingilizce ve almanca biliyorum türkiyede calismak icin neler gerekiyor ve maaslari ne kadar dir?

Misafir Avatar
SELSEL @TAŞERON 1 yıl önce

genel sekreterliğe torpilin varsa geçersin sevinmeyin bosuna vhki kadrosundayim maaş 1750 idari kadriya alinanlarin coğu sağlik sinifinda bakanlikta idare kadroyatanmayin derim maaş diğerilerine göre düşükyazik günah ya biraz da bizi görsünler ayni işi yapicaz maaş farkina bak

Misafir Avatar
sbs 1 yıl önce

geçekten böyleys süper ben bu sene son senem maaşlar da çook iyi ankarada okicam zaten süper olur .

Misafir Avatar
ozan orhan 2 yıl önce

nerde görülmüş millieğitim öğretmen bulamıyor karsta milli eğitim personeli hastaneye müdür olarak atanıyor yuhhhhh hatane personeli yokmu sağlıkçı yokmu okullarda vekil öretmen derslere giriyo öğretmende müdür oluyor bırakın bu kadrolaşmayı

Misafir Avatar
coskun cakır 2 yıl önce

net maaşlar ne brutu bısaglık bakanlığı kalmıstı onuda elıtlestırdıler oh hastanedekı 18 senelık memur 1600 alacak yenı baslayan sozlesmelı 2500 artı dönerden de performans alıcak amırlerı saymıyorum bıle ne guzel cok adeletlı

Misafir Avatar
eyp aydoan 2 yıl önce

burdaki üçretler bürüt olmalı net ise yaşadılar demekdir o zaman bürüt olur ise örneğin büro elamanı 2500 tl yazıyor en az 600 kesilir 1900 tl alır.

Misafir Avatar
TAŞERON 2 yıl önce

taşeron olarak çalişan şirket personelleri ne olacak? otomasyon, güvenlik,temizlik, yemek firmasindaki çalişanlar. lütfen birazda bunlari düşünün. hep bana, hep bana olmuyor.

ATAMA BEKLEYEN SAĞLIKÇILARIN FERYADI
ATAMA BEKLEYEN SAĞLIKÇILARIN FERYADI

Haberi Oku