.

Lojmandan çıkarılan, konuta yaptığı masrafların iadesini alabilir mi?

Lojmandan çıkarılan, konuta yaptığı masrafların iadesini alabilir mi?

Lojmandan çıkarılan, konuta yaptığı masrafların iadesini alabilir mi?



Devlet memurları, 5 yıl boyunca kendilerine tahsis edilen lojmanlara geçerken,

lojmandaki eksiklikler için masraf yapabilmektedir.

Ancak, Yönetmelik ve tebliğlerde yapılan masrafların hangi halde talep edilebileceği

tek tek düzenlenmiştir.

Örneğin Kamu Konutları Yönetmeliğinin 26. maddesi şu şekildedir:

"Konutta oturanların kurumlarının muvafakatini almadan yaptıkları onarım

giderleri ödenmez."

Bu maddeye göre, idareden izin almada yapılan masraflar ödenmez.

Diğer taraftan, 339 sıra sayılı Milli Emlak Genel Tebliğinin Ek:4 sayılı cetvelinde,

konutlarda oturanlarca karşılanacak giderlerin, Ek:5 sayılı cetvelinde ise,

kamu kurum ve kuruluşlarınca karşılanacak giderlerin tek tek sayılmak suretiyle

belirlendiği, aynı sayılı Tebliğin "NOT" bölümünde ise, kullanım ömrünü tamamlamış

sorunlu malzemelerin kullanıcı hatasından kaynaklanmaması ve yetkili personel

tarafından teknik rapor düzenlenmesi şartı ile kamu idareleri sorumluluğunda

onarılıp değiştirileceğinin kurala bağlanmıştır.

Konuyla ilgili olarak, Emniyet Genel Müdürlüğünde yaşanan benzer bir olayda,

Kamu Denetçiliği Kurumu da, idareden onay alınmadan yapılan onarım giderlerinin

geri ödenmemesinin hukuka aykırılık teşkil etmediğine karar vermiştir. Ombudsman

kararı için tıklayınız.

MEMURLAR.NET

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.