.

İŞTE YENİ MEMUR YASASININ DETAYLARI..

İŞTE YENİ MEMUR YASASI.

İŞTE YENİ MEMUR YASASININ DETAYLARI..50 yıllık 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu artık tarih olacak. Bunun yerine yeni yasa gelecek ve memurluk sistemi baştan sona değişecek. Bu konuda bir süredir devam eden çalışmalarda sona yaklaşılıyor. Çalışma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalarda detaylar da belli olmaya başladı. Çalışmalar özellikle memurların ücret ve performansı ile yasadaki ayrımlar üzerinde yoğunlaşıyor. Çalışma eski Bakanı Faruk Çelik de geçtiğimiz günlerde katıldığı bir TV programında 657 sayılı kanunun bir reform sürecine tabi tutulması gerektiği, kamuda çalışanların arasındaki farklılığın ve adaletsizliğin giderilmesi için yeni çalışmalar yapılacağını söylemişti. Yeni kanunun 2017 yılına yetiştirilmesi öngörülüyor. Yasanın yapımında tüm tarafların görüşünün alınması da sağlanacak. TAKVİM'in ulaştığı yeniliklerden bazıları şöyle:

HEMŞİRE MESLEK ÇALIŞANI

Kamu çalışanları için hizmet grupları yeniden belirleniyor. Teknik hizmetler sınıfı, sağlık hizmetleri sınıfı, din hizmetleri sınıfı gibi kavramlar tarihe karışıyor. Bunlar meslek çalışanı adı altında toplanacak. Örneğin hemşire artık meslek çalışanı olacak. Bunların ücretleri iş riski ve görev tanımına göre eşit işe eşit ücret şeklinde yeniden belirlenecek. Memurluk kavramı yerine kamu çalışanı statüsü gelecek. Halen memur, veri hazırlama ve kontrol işletmeni gibi kadrolarda görev yapanlar "büro çalışanı" adı altında toplanacak. Yardımcı hizmetlerde çalışanlar ise "destek hizmetleri çalışanı" diye ayrıma tabi tutulacak.

ENGELLİ ÇALIŞAN SAYISI ARTIYOR

Kamuda engelli çalışma oranı % 3'den % 4'e çıkarılacak . Kamu kuruluşlarında çalışan sayısının yüzde 4'ü engelli olacak. Bu oranın farklı uygulanacağı meslek ve görevler ile kuruluşlar Bakanlar Kurulu'nca kararlaştırılacak.

PERFORMANS ÖDEMESİ

Performansı yüksek memur daha fazla maaş alabilecek. Halen çalışan memurlardan emsallerine göre fazla çalışan personel diğer emselinden fazla maaş alabilecek. Memurun yıllık performans değerlendirme sonuçlarına göre ücreti Maliye Bakanlığı'nca belirlenecek belli bir performans ödeneğinden karşılanacak. Bu ödeme yıl sonunda yapılacak.

ESNEK ÇALIŞMA

Hamileler, engelliler ve Bakanlar Kurulu'nca belirlenecek iş ve hizmetlerdeki memurlar kurum amirinin izni ile esnek çalışabilecek. Çocuğu olan memur istemesi halinde 1 yaşına kadar esnek çalışabilecek.

ÖRGÜTE DESTEK VEREN GİDECEK

Terör örgütlerine destek veren memurlar, kolaylıkla disiplin cezasıyla işten atılacak. Bunun dışında devlet memurları ile ilgili ağırlaştırıcı düzenleme olmayacak. Disiplin cezaları yeniden tanımlanacak.

İZİN SÜRELERİ ARTACAK

Yeni kanun ile artık hafta sonları yıllık izin süresinden sayılmayacak. Böylece izin hesabında iş günü esası getirilecek. Kamu çalışanlarının yıllık izin süresi, SGK'ya prim ödemek suretiyle geçen hizmeti 1 yıldan 10 yıla kadar (on yıl dahil) 20 iş günü, 10 yıldan fazla olanlar için 30 iş günü olacak.

KADRO VE GÖSTERGE GELİYOR

2016 yılında gerçekleşecek bazı yenilikler de şöyle:

1) Kamuda 4/C kavramı bitecek. Maliye Bakanlığı kaynaklarına göre 4/C'liler 4/B'li olacak.

2) Öğretmenin, polisin, uzman erbaşların, astsubayların, genel müdür yardımcılarının, üniversite genel sekreterlerinin ve şube müdürlerinin ek göstergelerinde iyileştirme yapılacak.

3) Üniversite mezunu işçiler öğrenim durumlarına uygun kadrolara geçirilecek.

4) 2016 ve 2017 yılını kapsayan toplu sözleşmede tutanak altına alınan memurların özlük hakları ile ilgili değişiklikler yerine getirilecek.

KPDK TOPLANIYOR

Bu ayın son haftasında Kamu Personel Danışma Kurulu'nun (KPDK) toplanması bekleniyor. Toplu sözleşmede taahhüt altına alınan ve hükümet tarafından verilen sözleri, yerine getirilmesi görüşülecek, 4688 sayılı Kanun çerçevesinde Kamu Personeli Danışma Kurulu'nun Kasım ayında toplanması gerekiyor.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
xxyy - 1 yıl önce
zehiri ambalajlama işi de size kalmış. köpürtün bakalım. bence adınızı personel sağlık değil de hükümet sağlık olarak değiştirin, daha yakışır
Avatar
NERMİN - 1 yıl önce
-tüm hizmet sınıfları tarihe karışınca, eşit işe eşit ücret başlığı altında il sağlık veya halk sağlığı müdürlüğünde çalışan büro çalışanı ile mutemetlik yapan hemşire ( meslek çalışanı) ” ayni yerde çalişip ayni i̇şi̇ yapan”” yine eşit ücret verilecek mi ?
-acil ve yoğun bakım gibi riskli yerlerde çalışan meslek çalışanı ile müdürlüklerde çalışan meslek çalışanı aynı ücreti almayacak değil mi ?
özlük haklarını iyileştirmek başlığı altında örneğin shs tıbbi sekreter büro çalışanı olunca hak kaybına uğramayacak değil mi?
-hamile veya çocuğu olan personel idari amirin insiyatifine kalan esnek çalışmayı yapabilecek değil mi?
-????? lütfen soru işereti bırakmadan adil bir yönetmelik olması dileğiyle eşit iş yapan farklı ünvanların da adil ücretler alması .
-ve insanların hayatını kanının son damlasına kadar kurtarmak için çalışan sağlik çalişaninin” bir öğretmen veya bir polis memuru kadar değerli olması di̇lekleri̇mle..
Avatar
SAĞLIK ÇALIŞANI - 1 yıl önce
yukarda yazilanlar yasanin reklam kismi bu i̇şten çikarmalar neye göre yapilacak hukumet yanlisi sendi̇ka ve yalaka olmayan personel umarim i̇şten çikarilmaz burasi türki̇ye adaletli̇ bi̇r performans neye göre oluşturulacak vs vs
Misafir Avatar
Memur - 1 yıl önce
İşten çıkarma değil vatandaşlıktan çıkarma lazım doğuda g.doğuda yaralı asker polise ben müdahele etmem diyen sağlık personeli var sen biliyormusun. Okullarda terör örgütü propagandası yapan öğrencileri devlet düşmanı yetiştiren asker polis çocuklarını okutmayan öğretmenler var
Avatar
sağlıkçı - 1 yıl önce
bunlarla ugraşacaklarına tıbbi sekreterlere zam yapsınlar
Misafir Avatar
tıb.sek - 1 yıl önce @sağlıkçı
tıbbi sekreter zam da ne..sayın meslektaşım.. memura yapılan zam sanada hemşireyede herkese aynı yansıyor... tıbi sekretere özel maaş yookki iyiliştirme yapılısn
Avatar
ase - 1 yıl önce
yani bize kamu dışı aile elamanı denmiyecek destek çalışanı denilecek nerde kadro bende arkadaşlar bana murat değil fatih diye seslenin bana diyorum :))
Avatar
HİZMETLİ - 1 yıl önce
hizmetlilerin durumu ne olacak bilen varmı
Avatar
BERRİN - 1 yıl önce
yorum yok
Avatar
Mustafs - 1 yıl önce
hemhemsire olmak istemiyorum attyim ben
Misafir Avatar
sglk - 1 yıl önce
Ya bendensin yada işsiz... Memur demek devlet demek... Devletin temelleri ile oynayacaklar...
Misafir Avatar
... - 1 yıl önce @Mustafs
nerenle okuyorsun