.

Dağıtılabilir Döner Sermaye Miktarı Artırılmalıdır!

Genel Başkanımız Metin Memiş, il sağlık müdürlüğü ve halk sağlığı müdürlüğünde çalışanların sabitin üstünde döner sermaye alamadıklarını, bu sebeple dağıtılacak döner sermaye miktarının artırılması gerektiğini söyledi.

Dağıtılabilir Döner Sermaye Miktarı Artırılmalıdır!Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün Nisan ayı Kurum İdari Kurul Toplantısı’na katılan Genel Başkanımız Memiş burada taleplerimizi dile getirdi. Çalışanların büyük kısmının sabit ek ödemenin dışında döner sermaye alamadığını belirten Genel Başkanımız, bu mağduriyetin bir an önce giderilmesi gerektiğini ifade etti. Üst öğrenimi bitiren sağlık çalışanlarının intibak sorununu gündeme getiren Memiş, sağlıkla ilgili atanabileceği bir üst öğrenimi bitirenlerin, YÖK’ün onay verdiği ve hukuki yolla elde edilen üst öğrenimleri bitirenlerin, bitirdiği bölüme ilişkin zam ve tazminatlardan faydalanması gerektiğini kaydetti.

Yapılan KİK Toplantısı’nda konuşan Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü İsmail Kartal ise “Sağlık çalışanlarının yanındayız ve Sağlık-Sen’in ilettiği taleplerinin hayat geçmesi için tüm koşulları değerlendirip, bu doğrultuda sorunların çözüme kavuşması için çalışacağız. Bu kapsamda Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı’nı yılın ikinci yarısında yapacağımızı buradan duyuruyoruz.” dedi.

Genel Başkanımız Memiş’in dile getirdiği taleplerimizden bazıları şu şekilde:

1. İl Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğünde çalışanlar sabit üstü döner sermaye alamamaktadır.Müdürlüklerde dağıtılacak döner sermaye miktarının artırılması sağlanmalıdır.

2. 112’lere alınan 3 bin taşeron işçi uygulaması hem çalışanlar hem atamayı bekleyenler açısından ciddi bir sorun halini almıştır. Bundan sonra bu hizmetlerin taşeron işçi alımı ile yapılmamalıdır.

3. Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 12.01.2016 tarihli ve “Eksitus Kararı” konulu yazısından dolayı 112 çalışanları bazı vakalarda adeta cenaze aracı halini almıştır. Genelgenin tekrar değerlendirilmesi gerekmektedir.

4. Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşları arasında aynı unvan ve branşta görev yapan personelin becayiş yapabilmesine imkân verilmelidir.

5. Halk Sağlığı Müdürlükleri ve TSM’lerde çalışanlar ile aile hekimi ve aile sağlığı çalışanlarına hac görevi verilmesi sağlanmalıdır.

6. En kısa zamanda yeni görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı yapılmalıdır.

7. Görevde yükselme sınavı ile şube müdürlüğü kadrosuna atananlara Halk Sağlığı Kurumu birinci dereceyi verirken, Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü vermeyerek şube müdürleri arasında eşitsizliğe neden olmaktadır. Bu uygulama farklılığına son verilerek Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından da şube müdürlerine birinci dereceli kadro imkânı verilmelidir.

 8. Ambulansların trafik cezaları şoförlere ödettirilmektedir. Görevini ifa ederken herhangi bir nedenle verilen trafik cezaları şoföre ödettirilmemelidir.

9. Uzman hemşire ve uzman ebelik için aranan şartları taşıyanlara 3. Dönem Toplu Sözleşme ile 5 puanlık özel hizmet tazminatı artırımı verilmiştir. Toplu sözleşme ile şartları taşıyan ebe ve hemşirelerin bu haktan faydalanacağı vurgulanmışken, mutemetler bakanlıktan onay istemektedir. Bu konuda tekrar bilgilendirme yapılmalıdır.

10. Kadrosu ebe olup da hemşirelik lisans ve yüksek lisans mezunu olanların da uzman hemşire şartını taşıyor olarak kabul edilerek 3. Dönem Toplu Sözleşme ile verilen 5 puanlık özel hizmet tazminatı artışından yararlanmaları sağlanmalıdır.

11. Nöbet ücretlerine yapılan artışlardan sonra, nöbet tutanlara nöbet ücreti vermek yerine izin verilmeye başlanmıştır. Bu nedenle de servisler yarı çalışmak zorunda bırakılmaktadır. Nöbet tutanlara öncelikle nöbet ücreti verilmesi bu tür sorunları çözecektir. KİK Toplantısı’na Genel Başkan Yardımcımız Mustafa Örnek ve Hukuk Müşavirimiz Özlem Titrek de katıldı.


(Kamuajans )
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
SELİMCAN - 8 ay önce
döner sermaye uygulamalarının kaldırılması ve sabit ödemlerin maaşlara ilavesi,en doğru uygulama olur,diye düşünüyorum.saygılarımla.
Avatar
sen talep ettin de... - 8 ay önce
sen talep ettin de bakanlık ne dedi. fotoya bakılırsa bi tarafıyla gülmüş
Avatar
MEMUR - 8 ay önce
mi̇llet si̇zi̇n yüzünüzden seyyanen zam döner sermaye alamiyor bi̇rde açiklama yapiyorsun saglik sen bunlar seni̇n şuçun kendi̇ adamlarina koltuk ayarlayacagina saglikçiya sahi̇p çik yada herkes i̇sti̇fa etsi̇n bak nasil çözülüyor herşey
Avatar
Ali - 8 ay önce
Ancak boş boş konuşuyorlar. Sağlıkçıların bu hale gelmesinin sebebi sizsiniz. Sağlık çalışanları sürünsün. Bir kısmın gözünü doyuramadınız sağlıkçıdan aldınız onları ihya ettiniz. Bunlara prim tanıyan sağlıkçılara çağrım artık biraz gözünüzü açın. Bu kadar kör olamazsınız!!
Avatar
SAG.MEM - 8 ay önce
yetki̇ dönemi̇ geldi̇ya yalandan şunu i̇stedi̇k bunu i̇stedi̇k haberleri̇ çoğalir ne kazanim aldin onu açiklayin 4-b kesi̇nti̇leri̇ i̇adesi̇ yalan oldu seyyanen zam yok yipranma yok döneri̇n emekli̇li̇ğe yansimasi yok ne var saglik sen kendi̇ adamlarini torpi̇lle yerleşti̇rme var
Avatar
HACI - 8 ay önce
külli̇yen yalan!!!!!!!!! i̇l sağlik ve halk sağliği çalişanlari khb'ye bağli sağlik tesi̇si̇ çalişanlarindan yaklaşik%70 fazla ek ödeme almaktalar bu da yaklaşik yillik 5000 tl'ye tekabul etmekte olup bu oran bi̇r memur i̇çi̇n çok önemli̇. bu böyle olup sendi̇kalar bunu görmeleri̇ne rağmen üzeri̇ne gi̇tmeye korkuyorlar mi bi̇r çikar i̇li̇şki̇si̇ mi̇ var bi̇lmi̇yorum. khb'ler kurulduğundan i̇ti̇baren hep böyle yaklaşik 3 yil oldu yaklaşik 15000 tl. kayip. hi̇ç bi̇r kurumda bu kadar adaletsi̇zki̇k yok. di̇le geti̇rmeye bi̇le utaniyorum.
Misafir Avatar
CAN - 8 ay önce @HACI
yardımcı sağ. personelinin tsm, gibi yerlerde sabit haricinde döner almıyor. alan varsa isbat etsin.
Misafir Avatar
Bayram - 8 ay önce @HACI
sağlık müdürlüğünde çalışanların sabit üstü döner sermaye aldığını i̇spat et.
Avatar
hizmetli - 8 ay önce
aman ha hizmetli memura ek gösterge falan istemeyin. sonra bütçe dengeleri falan bozulur. neme lazım...
Avatar
dobra - 8 ay önce
sendikanın aklına yenimi gelmiş çalışanlar şimdiye kadar aklı nerdeymiş aidata gelince alıp yiyorlar memurun hakkını savunmuyor kendi işlerini yürütüyorlar haram olsun boğazlarına dursun hakkımız