.

Yeni Yayınlanan Fazla Mesai ve İcap Nöbetleri genelgesinde belirtilen hususlar nelerdir ?

Yeni yayınlanan Fazla Mesai ve İcap Nöbetleri genelgesinde belirtilen hususlar nelerdir ?

Yeni Yayınlanan Fazla Mesai ve İcap Nöbetleri genelgesinde belirtilen hususlar nelerdir ?



Yataklı Tedavi kurumları
Seyyar Hastaneler
Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri
Aile Sağlığı Merkezleri
Toplum Sağlığı Merkezleri
112 Acil Sağlık Hizmetleri
 
 
Yukarıda sayılan görev yerlerinde haftalık çalışma süresi dışında;
(nöbet süresi kesintisiz 6 saatten az olmamak üzere)
            - normal,
            - acil,
            - branş nöbeti
tutarak bu nöbet karşılığında kurumunca izin kullanmasına müsaade edilmeyen (izin suretiyle karşılanamayan nöbetler için)  memurlar ile sözleşmeli personele, "657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun Ek 33.maddesi" kapsamında belirtilen gösterge oranlarına göre nöbet ödemesi yapılmaktadır.
 
  NOT: Bir ayda;
- Aile sağlığı ve toplum sağlığı merkezlerinde 60 saatten fazlası için ödeme yapılmaz.
- Diğer yerlerde ise 130 saatten fazlası için ödeme yapılmaz.
 
 
Nöbet Ücretlerinin %50 Oranında Artırımlı Ödenmesi
 
657 sayılı D.M.K. Ek 33.madde ve Toplu Sözleşme hükümlerinde, nöbet ücretlerinin %50 oranında artırımlı ödenmesi gereken birimler sayılmış olup aşağıda belirtilen birimlerde tutulan nöbet ücretleri %50 oranında fazla mesai artırımlı ödenmektedir:
 
Nöbet Ücretlerinin %50 Oranında Artırımlı Ödeneceği Birimler
Yoğun Bakım
Diyaliz
Ameliyathane
Acil Servis
112 Acil Sağlık Hizmetleri
 
 
§ Altın Soru: Röntgen/Laboratuvar biriminde nöbet tutmaktayım. %50 oranında artırımlı nöbet ödemesinden faydalanabilir miyim?
 
    Cevap:
    a) Sağlık tesisinizdeki Röntgen/Laboratuvar birimi yalnızca "Acil Servis" bünyesinde ve sadece bu birime münhasıran hizmet veriyorsa; EVET, %50 oranında artırımlı olarak faydalanabileceksiniz.
 
    b) Sağlık tesisinizdeki Röntgen/Laboratuvar birimi yalnızca Acil Servis'e değil diğer birimlere de (Yoğun Bakım, Ameliyathane, Diyaliz vs.) hizmet veriyorsa; HAYIR, %50 oranında artırımlı olarak faydalanamayacaksınız.
 
            İCAP NÖBETİ
 
            İcap nöbeti tutan ve bu nöbet karşılığında kurumunca izin kullanmasına müsaade edilmeyen memurlar ile sözleşmeli personele, izin suretiyle karşılanamayan her bir icap nöbeti saati için,
- icap nöbeti süresi kesintisiz 12 saatten az olmamak üzere -
nöbet ücreti için belirlenen ücretin yüzde 40'ı tutarında icap nöbet ücreti ödenir.
 
 
-Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği'nde İcap nöbeti şu şekilde tanımlanmıştır:
 
            İcapçı nöbeti (Ev nöbeti) : Uzman adedi nöbet tutacak miktarlardan az, fakat birden fazla olan kurumlarda uzmanlar sırayla ev nöbetini tutarlar. Bunun için aylık ev nöbet listeleri hazırlanır. Ev nöbetçisi mesai saatleri dışında kurumun idari ve tıbbi her türlü gereklerinden sorumludur. Ev nöbetçisi akşam vizitlerini yapmaya, mesai dışında bulunduğu yeri bildirmeye, kuruma her davette gelmeye mecburdur.
 
NOT: Bir ayda;
        - 120 saatten fazlası için icap nöbet ödemesi yapılmaz.
 
 
            İcap Nöbet Ücretlerinin %50 Oranında Artırımlı Ödenmesi
 
            Artırımlı nöbet ücreti ödenmesinde hizmetin yerine getirildiği birim esas alınmakta olup nöbeti esas itibariyle evde bekleme ve hazır olma şeklinde icra edildiğinden bu birimlerde gerçekleşen bir nöbet türü değildir.
 
            Diğer taraftan kanunda ve toplu sözleşme hükümlerinde icap nöbetinin %50 oranında artırımlı ödeneceğine ilişkin bir düzenlemeye yer verilmediği belirtilerek "yoğun bakım, diyaliz, ameliyathane, acil servis ve 112 acil sağlık hizmetlerinde tutulan nöbetler için öngörülen artırımlı ücret hükmünün icap nöbeti tutanlara uygulanmasına imkan bulunmadığı açıklanmıştır.
 
            Özetleyecek olursak; icap nöbeti, "ev nöbeti" olduğundan dolayı %50 oranında artırımlı ödenmesinin mümkün olmadığı belirtilmektedir.
 
Armağan TOSUN
Mutemet/Yazar
Memurmaasmutemeti.Com 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hems - 6 ay önce
Riskli birimlerin içindeNöbet ücreti yüzde 50 artırımı ödeniyorsa bu riskli birimlerin icap nöbet ücretide yüzde 50 artırımı ödenmelidir çünkü yönetmelik icap nöbet ödemesini nöbet ücretinin yüzde 40 ı olarak baz alıyor bunun için ekstra yönetmelik yayınlamaya gerek yok
Avatar
TÜRK - 6 ay önce
o zaman tek röntgen olan 50 yataklı bir hastanede röntgen veya laboratuar personeli 4 ten sonra birimi kapatsın acile hizmet vermesin? uyarmı;? madem verilen hizmet yok sayılıyor madem hizmete ücret değil şekile ücret var tamam o zaman o ücreti istemiyoruz acilede hizmet vermiyoruz!
Avatar
Me yü - 6 ay önce
Düşüncesizlik adaletsizlik herşey mevcut bu yönetmelik te acile paso hizmet veriyoruz röntgende ama artırımlı ödenmiyor suçumuz 4ekadar poliklinik e hizmet vermek hafta sonu full acil e çalışıyoruz
Misafir Avatar
Saglikci - 6 ay önce
Bencede yönetmelik sacma! Çünkü extradan bazı birimler(lab,rönt) acilede hizmet vermekte onlarada artirimli ödeme yapılması gerek !
Avatar
Servet AYDIN - 6 ay önce
'özetleyecek olursak; icap nöbeti, "ev nöbeti" olduğundan dolayı %50 oranında artırımlı ödenmesinin mümkün olmadığı belirtilmektedir.'
bu konuyu bi̇z yargiya tasidik ve %50 oraninda alacagimiza hukmetti.ev nöbeti̇ 'evde tutulan nöbet' tabi̇ri̇ cok kaba bi̇r tabi̇r bi̇zler hastayi evde bakmiyoruz hastaneye geli̇p bakiyoruz.
Avatar
ameliyathane hemşiresi - 6 ay önce
böyle bi saçmalık olurmu.ameliyathane icabı tutan bi personel acil bi ameliyat çıkınca ameliyatı servistemi yapıyor,haliyle gelip ameliyathane çalışıyor.bu işin böyle düşünülmesi lazım, ona göre değerlendirilmeli
Avatar
röntgen ve laborant çalışanı - 6 ay önce
o zaman röntgen ve laborant çalışanı 4 den sonra nereye hizmet veriyor 3 tane röntgen cıhazı var ama bunu taşıyıp acılın ıcıne mı sokayım arada 40 adım mesafe var ya da laborant 4 den sonra dıger bırımlerı kapatsın kan bakımını acıle açsın %50 arttırımlı almak için sizin adalet anlayışınıza tükeriyim sap döner keser döner gün gelir devran döner eyyy o malumsenin başı yetkinizi kullanında hakk yemeyi engelleyin hadi nerdesiniz