.

Yalçın: Başbakan'ın İlk İşi 4-C ve 4-B'lileri bir an önce kadroya almak olmalı..

Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın: "Başbakanın ilk işi 'toplu sözleşme masasında üzerinde çalışılacak konular' diyerek kenara aldığımız, konunun taraflarıyla kamu boyutuyla yürütülen diplomasiden ortaya çıkacak sonucu dikkate alarak 4-C ve 4-B'lilerin bir an önce kadroya alınması.

Yalçın: Başbakan'ın İlk İşi 4-C ve 4-B'lileri bir an önce kadroya almak olmalı..Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Genel Başkanı Ali Yalçın, "Parlamenter sistem, Türkiye'de 93 yıllık zeminde hiç doğru düzgün işleyemedi, hep krizlerle anıldı. Dolayısıyla yarı başkanlık, başkanlık bütün seçeneklerin tartışılması ve Türkiye'nin bir an önce istikrarlı bir ada haline gelmesi gerekiyor." dedi.

Yalçın, Bursa'da bir otelde düzenlenen Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) İl Divan Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin insani diplomasi ve merhamet diplomasisinde dünyanın her tarafında varlığını hissettirdiğini belirterek, Memur-Sen'in de merhamet hareketinde başı çektiğini ve nerede bir sorun varsa oraya duyarlılık gösterdiğini söyledi.

Bölgedeki terör mağdurlarına verdikleri desteğe dikkati çeken Yalçın, milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin düzenlemenin referanduma gerek kalmadan yasalaştığını hatırlattı.

Yalçın, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu ülkede arabasının bagajında teröriste silah taşıyanlara dokunulmalı. Bu ülkede teröristin cenazesine gidip orada boy gösterenlere dokunulması lazım. Ülkenin altını oymak için tuzak kuranlara, Rusya'ya selam çakanlara, kendi ülkesine çelme takanlara dokunulması lazım. Millet oraya bu memleketin geleceğine ilişkin tuzaklar kurulsun, onlara uşaklık ve ırgatlık yapılsın diye vekil seçmiyor. Oyunu verirken bu oylar namluya sürülsün diye sandığa gitmiyor. O yüzden oyları yanlış değerlendiren, oyunların içinde cirit atan insanların TBMM'de millete ahkam kesme, millete martaval okuma aymazlığı bitmeli. Kürsü dokunulmazlığı hariç herhangi bir suç varsa bunlara dokunulması, hukukun işlemesi gerekiyor."

- Başkanlık sistemi tartışmaları

AK Parti'nin yarın yapılacak olağanüstü kongresi sonrası yeni başbakandan bazı icraatler beklediklerini dile getiren Yalçın, şunları kaydetti:

"Başbakanın ilk işi 'toplu sözleşme masasında üzerinde çalışılacak konular' diyerek kenara aldığımız, konunun taraflarıyla kamu boyutuyla yürütülen diplomasiden ortaya çıkacak sonucu dikkate alarak 4-C ve 4-B'lilerin bir an önce kadroya alınması. Üniversite mezunu işçilerin, memur görevi yapanların memur kadrosuna aktarılması. Vekil ebe hemşireler, vekil imamlar, müezzin kayyımlar, usta öğreticiler, ek ders ücretiyle görev yapan çeşitli kamu görevlilerinin kamu güvencesine alınması. Onun için yeni başbakandan ilk beklentimiz, 4-C'lilerin kadroya alınmasına ilişkin somut adım atması ve buna ilişkin müjdeyi açıklamasıdır."

Yeni anayasa konusunda da beklentileri olduğunu bildiren Yalçın, Türkiye'nin parlamenter sistemi tecrübe ettiğini belirtti.

Yalçın, "Parlamenter sistem, Türkiye'de 93 yıllık zeminde hiç doğru düzgün işleyemedi, hep krizlerle anıldı. Dolayısıyla yarı başkanlık, başkanlık bütün seçeneklerin tartışılması ve Türkiye'nin bir an önce istikrarlı bir ada haline gelmesi gerekiyor çünkü parlamenter sistem, bu ülkede hep kriz üretti." ifadelerini kullandı.

Yeni kurulacak hükümetin terör konusunun gündemden düşmesi için gayret göstermesi gerektiğini vurgulayan Yalçın, "Dokunulması gerekenlerin tamamına dokunulmalı" dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hizmetli - 7 ay önce
memursen bişey unutmadınmı hizmetliler ne olacak niye onlardan bahsetmiyon utuanıyormusun herkese kadro hizmetlilerin durumu ne olacak niye hiç bizden bahsedilmiyor bi açıklama yapsana.çok merak ediyorum.
Avatar
BRAVO ADALETLİ BÜYÜK BAŞKAN EN ÖNCELİKLİ SORUN BU - 7 ay önce
büyük başkan çok adilsiniz çok 4/c lere kadro alın tabi öncelikli sorun o çünkü üye sayınız artsın pasta büyüsün siz rahat yaşayın bizde geçinmek için bankalarla boğuşalım.sağlıkta 2351 vhkisınav kazandı atanmadı memiş oyaladı oyaladı sonra halı altına süprüldü. ilk okul mezunu itfaiye erlerini bile sınavsız sınıf atlattınız.sağlığı toplamakampına çevirttiniz kızılaydan geçenlere vhki verdiniz.belediyecileri telekomcuları bizlerin başına amirmemuryaptınızbiz yıllarca bu kuruma hizmet ettik reva olan buysa suçumuz sınav kazanmaksa o suçu bu mübarek gecede rabbim yargılasın.sizlerden bu mübarek gecede davacıyız.hakkımızı mahkeme i kübrada alacağız.boynuzsuz koç bile boynuzlu koçtan hakkını alacak içimiz rahat mahkemei kübraya kalsın hakkımız.2351 vhkiden biriolarak adalet istiyoruz adalet adalet... sağlık personelleri idari birimleriistila etmiş bizlere ihtiyaç yok tabisonrada sağlıkpersoneli açığı var. Allah sorsun Allah sorsun bu mübarek gecede hakkımızı helal etmiyoruz. bekleyi̇p göre
Avatar
SAYIN EDİTÖR YORUM KISMINI İPTAL EDİN - 7 ay önce
nasilsa yorum yapıyoruz önce yayinlayip sonrada kaldiriyorsunuz.bahsettiğimiz konular asilsizmi hepsinin dayanaği mevcut.mağdur olan bizleriz hakki gasp edilen bizleriz.bu tutumunuzla taraf olduğunuzu ortaya koyuyorsunuz.
Avatar
hiz - 7 ay önce
başkan hizmetli üyelerinde var
Avatar
TAŞERON - 7 ay önce
başkan şi̇mdi̇ selam bi̇le vermedi̇ği̇ni̇z taşeronda çalişan i̇nsanlar varya üyeli̇k yapmak i̇çi̇n nasil bi̇r yüzle onlarin karşisina di̇ki̇leceksi̇ni̇z merak edi̇yom.....
Avatar
hizmetli memr - 7 ay önce
görevde yükselme sınavı geçen yıl yapıldı bundan haberin varmı tam bir rezaletti sen böylemi sendikacılık yapıyorsun
Avatar
Ase - 7 ay önce
Ase lere ne oldu ali yalçın bey gerçi dediklerinizde geçmeyecekte neyse :)
Avatar
MEMUR - 7 ay önce
sen dedi̇nya kesi̇n yapar seni̇ kirar mi