.

Üniversitede çalışan sözleşmeli, Sağlık Bakanlığı alımına başvurabilir mi?

Bir üniversitede Acil tıp teknisyeni olarak sözleşmeli (4/B) statüde çalışıyorum. Sağlık Bakanlığının 4/B alımlarına başvurabilir miyim?

Üniversitede çalışan sözleşmeli, Sağlık Bakanlığı alımına başvurabilir mi?



Soru

Bir üniversitede Acil tıp teknisyeni olarak sözleşmeli (4/B) statüde çalışıyorum. Sağlık Bakanlığının 4/B alımlarına başvurabilir miyim?

Cevap

Sözleşmeli personel çalıştırılmasına ilişkin esasların ek 1. maddesinde "Sözleşmeli personelin, hizmet sözleşmesi esaslarına aykırı hareket etmesi nedeniyle kurumlarınca sözleşmesinin feshedilmesi veya sözleşme dönemi içinde sözleşmeyi tek taraflı feshetmesi halinde, fesih tarihinden itibaren bir yıl geçmedikçe kamu kurum ve kuruluşlarının sözleşmeli personel pozisyonlarında yeniden istihdam edilemez." hükmü yer almaktadır.

Bu hükme göre, sözleşmesini fesih eden bir 4/B'li bir yıl boyunca yeniden hiçbir yerde 4/B sözkleşmelisi olarak görev alamaz.

Bu hükmün 3 istisnası bulunmakta olup, bu istisnalardan birisi "Ek 4 üncü madde çerçevesinde unvan değişikliği yapanlar" şeklindedir.

Ek 4. maddede ise "Sözleşmeli personelin, unvan değişikliği suretiyle atamasının yapılacağı pozisyon için öngörülen ilk defa hizmete alınma prosedürüne riayet edilmesi kaydıyla, unvan değişikliği mümkündür" hükmü yer almaktadır.

Buna göre, eğer bir unvan değişikliği söz konusu ise hizmet sözleşmesini fesih eden kişi hakkında 1 yıl bekleme süresi uygulanmaz.

Yani eğer ATT dışında bir unvana başvurma hakkınız varsa başvuru yapabiirsiniz, değilse başvuru yapmamanızı tavsiye ediyoruz, zira yapıp yerleşseniz dahi Sağlık Bakanlığı atamanızı yapmayacaktır.

memurlar.net

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
LEYLA - 1 ay önce
657 YE TABİYİM 4BLİ ATANSAM HAK KAYBIM OLURMU ATANMADAN ÖNCE İSTİFA ETMEM GEREKİRMİ