.

Tüm ihraç edilen kamu görevlilerine, dava açma hakkı veriliyor

Yayımlanan 685 sayılı KHYayımlanan 685 sayılı KHK'ya göre ihraç edilen tüm personele dava açma hakkı verilecekK'ya göre ihraç edilen tüm personele dava açma hakkı verilecek

Tüm ihraç edilen kamu görevlilerine, dava açma hakkı veriliyorYayımlanan 685 sayılı KHK'ya göre ihraç edilen tüm personele dava açma hakkı verilecek

23 Ocak 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 685 sayılı KHK'ya göre, ihraç edilen tüm personele dava açma hakkı verilecek

685 sayılı KHK ile OHAL komisyonu oluşturulması öngörüldü.

Bu komisyon, ihraç edilenlerin itiraz başvurularını değerlendirecek.

Ancak, komisyonun ne zaman başvuru alacağı, en geç 6 ay içinde Başbakanlık tarafından açıklanacak.

Başvurular alınmaya başlandığında, ihraç edilenler, kurumlarına veya valiliklere yapacakları başvurularla, OHAL komisyonuna başvurabilecek.

Komisyon iki yıl süreyle görev yapacak.

ESKİ KHK'LARLA İHRAÇTA BAŞVURU SÜRESİ

Komisyon, başvuruları almaya başladığında, daha önceki KHK'larla ihraç edilenler, başvuruların alınmaya başladığı tarihten itibaren 60 gün içinde başvuru yapmalı.

YENİ KHK'LARLA İHRAÇTA BAŞVURU SÜRESİ

Komisyon başvuru almaya başladıktan sonra KHK yayımlanırsa, bu yeni KHK'ların Resmi Gazetede yayımlandığı tarihten itibaren 60 gün içinde komisyona başvuru yapılması gerekiyor.

DAVA AÇMAK, 2577 SAYILI KANUNDA YER ALAN DAVA AÇMA SÜRESİNİ KESMEYECEK

Normalde, 2577 sayılı kanununda yer alan hüküm nedeniyle, bir idari işleme itirazda bulunulması halinde, 60 günlük dava açma süresi kesilmektedir. Ancak OHAL komisyonuna başvuru yapmak, dava açma süresini kesmeyecek.

HAKİM VE SAVCILAR DANIŞTAY'A DAVA AÇACAK

Geçici maddede yer alan düzenlemeye göre, KHK'nın verdiği yetki uyarınca ihraç edilen ve isimleri Resmi Gazetede yayımlanan Sayıştay mensupları dahil yargı personeli 23 Ocak 2017 tarihinden itibaren, 60 gün içinde Danıştay'a dava açabilecek.

685 SAYILI KHK'DA YER ALAN İLGİLİ HÜKÜMLER

Başvurularda usul ve süre

MADDE 7 - (1) Komisyona başvurular valilikler aracılığıyla yapılır. Kamu görevinden, meslekten veya görev yapılan teşkilattan çıkarılanlar ya da ilişiği kesilenler, en son görev yaptıkları kuruma da başvurabilir. Başvuru tarihi, valiliklere veya ilgili kurumlara başvurunun yapıldığı tarih olarak kabul edilir. Valilikler ve ilgili kurumlar kendilerine yapılan başvuruları gecikmeksizin Komisyona iletir. Mükerrer başvurular işleme alınmaz.

(2) Bu Kanun Hükmünde Kararname kapsamında yapılan başvurular hakkında 6/1/1982 tarihli ve 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 10 uncu maddesinin ikinci fıkrası hükümleri uygulanmaz.

(3) Komisyonun başvuru almaya başladığı tarihten önce yürürlüğe konulan kanun hükmünde kararnamelerle ilgili olarak başvuru alma tarihinden itibaren altmış gün içinde; bu tarihten sonra yürürlüğe konulan kanun hükmünde kararnamelerle ilgili olarak ise Resmi Gazetede yayımlanma tarihinden itibaren altmış gün içinde yapılmayan başvurular işleme alınmaz. 

Ön inceleme

MADDE 8 - (1) Komisyona yapılan başvurular, aranan şartlara uygunluk bakımından ön incelemeye tabi tutulur. Ön inceleme sonucunda süresi içinde yapılmadığı, başvuru sahibinin konuyla ilgili hukuki menfaatinin bulunmadığı, bu Kanun Hükmünde Kararname kapsamına girmediği veya diğer şekil şartlarını taşımadığı tespit edilen başvurular reddedilir. Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Komisyon tarafından belirlenir.

Yargı denetimi

MADDE 11 - (1) Komisyon kararlarına karşı Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca belirlenecek Ankara idare mahkemelerinde iptal davası açılabilir.

(2) 22/7/2016 tarihli ve 667 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararnamenin 3 üncü maddesinin birinci fıkrası ile 18/10/2016 tarihli ve 6749 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabul Edilmesine Dair Kanunun 3 üncü maddesinin birinci fıkrası kapsamında meslekte kalmalarının uygun olmadığına ve meslekten çıkarılmalarına karar verilenler, kararın kesinleşmesinden itibaren altmış gün içinde ilk derece mahkemesi olarak Danıştaya dava açabilir.

Geçiş hükümleri
GEÇİCİ MADDE 1 - (1) Komisyonun ilk üyeleri, bu maddenin yayımından itibaren bir ay içinde seçilir.

(2) Bu Kanun Hükmünde Kararname kapsamında Komisyon tarafından başvuruların alınmaya başlanacağı tarih, bu maddenin yayımlandığı tarihten itibaren altı ayı geçmemek üzere Başbakanlık tarafından ilan edilir.

(3) Komisyonun görev alanına giren konularda daha önce herhangi bir yargı merciine başvurmuş veya dava açmış olanlar için de 7 nci maddedeki usul ve süreler uygulanır.

(4) Bu Kanun Hükmünde Kararnamenin yayımlandığı tarihten önce 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 3 üncü maddesinin birinci fıkrası ile 6749 sayılı Kanunun 3 üncü maddesinin birinci fıkrası kapsamında meslekte kalmalarının uygun olmadığına ve meslekten çıkarılmalarına karar verilenler, bu Kanun Hükmünde Kararnamenin yayımlandığı tarihten itibaren altmış gün içinde 11 inci maddenin ikinci fıkrasında yer alan hükümlere göre dava açabilir. Bu kapsamda idare mahkemelerinde derdest olan davalar Danıştaya gönderilir. Bu Kanun Hükmünde Kararnamenin yayımlandığı tarihten önce açılmış olup da karar verilen dosyalarda da bu fıkra hükümleri uygulanır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Emel - 2 ay önce
Bütün hayatım altüst oldu.Eminim benim gibi suçsuzlar mutlaka vardır.Elime hoparlör alıp kendimi anlatasım geliyor ama yapamıyorum.Gerçekten dehşet bi durum.Allah doğrunun yardımcısı olsun.Bimer itiraz yazıları okunuyor mu? Lütfen onunla ilgili haber yazar mısınız?
Avatar
Mağdur - 2 ay önce
Hep aynı hikaye geçen de iyi inceliyordunuz .. emin olun aklı olanlar size bir kez daha inanmazlar ülkenin size olan güven çaldınız
Avatar
muammer - 2 ay önce
Bence bütün fetöcüler çeksin cezasını her dava kabul edilmesin yoksa 15 temmuz şehitlerinin gazilerinin vebali herkesi yerle bir eder!zalimler için ve sahte mağdur rolü oynayanlar için yaşasın cehennem
Avatar
er'sin - 2 ay önce
Tebrikler ciddi bir adım olmuş umarım haksız yere gidenler varsa geri döner
Avatar
Druro - 2 ay önce
Sendikaya girdim sonra çıktım ve sağlık sen geçtim.15 temmuz dan 3 ay önce.sonuc ihraç.bylock yok,banka yok, toplantılarına gitmem,çocuğu okullarına gondermem,gazete yok dergi yok, devletimden yanayım.oysa devlet beni fetocu ilan etti.gel de bu lekeyi temizle.cok ama çok magdurum .hakkimi kimseye helal etmiyorum.Mutlu huzurlu bir hayatımız vardı.hayatımı çaldılar.
Avatar
Adalet, onur - 2 ay önce
Aslında işimi geri vermeseler de olur. Yalvarmıyorum çünkü rızık vermesi için ben sadece yüce Rabbime yalvarıyorum. Ben çalınan onurumu ve itibarımı geri istiyorum. Keşke ihraç kararımda parmağı olanlar benim kadar temiz olsalar. Ben bu konuda yapılan çalışmaların kesinlikle samimi niyetle yapıldığına inanmıyorum. Oylamadan başka bir şey değil. Madem devlet yetkililerimiz bu konuda samimiler ozaman kriterlerle değil kanunlarla, komisyonlarla değil mahkemelerle yargılatsınlar bizleri. Ama olsun benim güvendiğim mahkemede hakimin kendisi de şahittir.
Avatar
Sendikacı - 2 ay önce
Arkadaşlar İl sağlık Müdürlükleride soruşturma yapıp Valilik onayı ile göreve başlatıyor İl Sağlık Müdürlüklerine müracat etmeniz iyi olur KHK ya gerek kalmadan valilik onayı ile göreve başlatıyorlar
Misafir Avatar
Dr - 2 ay önce @Sendikacı
İmkansız. KHK ile ihraç olan KHK ile dönebilir
Avatar
adalett - 2 ay önce
Valla kullarin adaletine helede partinin ismindeki adalete hic guvenim kalmadi..Allah in adaleti tez zamaanda tecelli etsin duam budur..