.

Tıbbi sekreter sınavsız röntgen teknikeri olarak atanır mı

Tıbbi sekreter sınavsız röntgen teknikeri olarak atanır m

Tıbbi sekreter sınavsız röntgen teknikeri olarak atanır mı



Soru


İyi günler. 
Kamu hastanelerinde sağlık teknikeriyim (Tıbbi sekreter) ve (sağlık teknikeri) tıbbi görüntüleme teknikleri bitirdim. Nasıl röntgenci olurum?
Unvan sınavına girmem gerekiyor mu? 
Sonuçta ikisi de sağlık teknikerliği. 
Yardımınız için teşekkürler

Cevap

 
657 sayılı Devlet Memurları Kanunun "Memurların kurumlarınca görevlerinin ve yerlerinin değiştirilmesi" başlıklı 76 maddesinde "Kurumlar, görev ve unvan eşitliği gözetmeden kazanılmış hak aylık dereceleriyle memurları bulundukları kadro derecelerine eşit veya 68 inci maddedeki esaslar çerçevesinde daha üst, kurum içinde aynı veya başka yerlerdeki diğer kadrolara naklen atayabilirler.
Memurlar istekleri ile, kurumlarında kazanılmış hak derecelerinin en çok üç derece altında aynı veya başka yerlerdeki kadrolara atanabilirler. 
Aşağı dereceye atananların 68 inci maddede yazılı süre kaydı aranmaksızın eski derecelerine tekrar atanmaları mümkündür.
Kazanılmış hak derecelerinden aşağı derecelere atananların aylık derece ve kademeleri genel hükümlere göre tespit edilmekle beraber, atandıkları bu derecelerde geçirdikleri süreler (kesenek ve karşılık farklarının kendileri tarafından her ay T.C. Emekli Sandığına göderilmesini kabul etmeleri şartiyle) emeklilik yönünden eski derecelerinde değerlendirilir."hükmü bulunmaktadır.

657 sayılı Devlet Memurlar Kamunun "Temel ilkeler" başlıklı 3 üncü maddesinde "Bu kanunun temel ilkeleri şunlardır:
Sınıflandırma:
A) Devlet kamu hizmetleri görevlerini ve bu görevlerde çalışan Devlet memurlarını görevlerin gerektirdiği niteliklere ve mesleklere göre sınıflara ayırmaktır.
Kariyer:
B) Devlet memurlarına, yaptıkları hizmetler için lüzumlu bilgilere ve yetişme şartlarına uygun şekilde, sınıfları içinde en yüksek derecelere kadar ilerleme imkanını sağlamaktır.
Liyakat:
C) Devlet kamu hizmetleri görevlerine girmeyi, sınıflar içinde ilerleme ve yükselmeyi, görevin sona erdirilmesini liyakat sistemine dayandırmak ve bu sistemin eşit imkanlarla uygulanmasında Devlet memurlarını güvenliğe sahip kılmaktır."hükmü bulunmaktadır.
Liyakat ve kariyer ilkeleri çerçevesinde, hizmet gerekleri ve personel planlaması esas alınarak, Devlet memurları ile 8/6/1984 tarihli ve 233 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamındaki kamu iktisadi teşebbüslerinde görev yapan sözleşmeli personelin görevde yükselme ve unvan değişikliklerine ilişkin usul ve esasları düzenlemek amacıyla "Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik" ile memurların görevde yükselmeleri unvan değişiklikleri bu çerçevede sınıf değişiklikleri objektif kriterlere bağlanmıştır. Söz konusu Yönetmelik 18/04/1999 tarih ve 23670 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik hükümleri uyarınca kurumsal görevde yükselme ve unvan değişikliği yönetmelikleri yürürlüğe konulmaktadır.

Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği 17.04.2014 tarihli ve 28975 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiş bulunmaktadır.
Anılan Yönetmeliğin Tanımlar başlıklı 4 üncü maddesinde "l) Unvan değişikliği sınavı: En az ortaöğretim düzeyinde mesleki veya teknik eğitim sonucu ihraz edilen unvanlara ilişkin görevlere atanabilmek için yapılacak yazılı sınavı," ifade edeceği hükmü yer almaktadır.
Söz konusu Yönetmeliğin, "Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavına tabi kadrolar" başlıklı 5 inci maddesinde "(3) Unvan değişikliğine tabi kadrolar şunlardır:
a) Uzman tabip, uzman (T.U.T.G.), uzman diş tabibi, tabip, diş tabibi, eczacı, avukat, mühendis, mimar, veteriner hekim, matematikçi, istatistikçi, kimyager, fizikçi, sağlık fizikçisi, çocuk gelişimcisi, biyolog, psikolog, sosyolog, antropolog, sosyal çalışmacı, diyetisyen, fizyoterapist, fizikoterapist, iş ve uğraşı terapisti (ergo terapist), perfüzyonist, dil ve konuşma terapisti, tercüman, mütercim, kütüphaneci, tekniker, teknik ressam, ressam, grafiker, şehir plancısı, programcı, tıbbi teknolog, sağlık teknikeri, hemşire, hemşire yardımcısı, ebe, sağlık memuru, sağlık teknisyeni, laborant, diş protez teknisyeni, odyolog, teknisyen ve imam hatip."sayılmış bulunmaktadır.

Bu Yönetmeliğin "Unvan değişikliği sınavına tabi olarak atanacaklarda aranacak şartlar" başlıklı 9 uncu maddesinde de "b) Mühendis, mimar, matematikçi, istatistikçi, kimyager, fizikçi, veteriner hekim, biyolog, psikolog, sosyal çalışmacı, diyetisyen, fizyoterapist, fizikoterapist, odyolog, sağlık fizikçisi, çocuk gelişimcisi, sosyolog, antropolog, iş ve uğraşı terapisti, perfüzyonist, dil ve konuşma terapisti, tıbbi teknolog, kütüphaneci, sağlık teknikeri, tekniker, hemşire, ebe, sağlık memuru, sağlık teknisyeni, laborant, diş protez teknisyeni, hemşire yardımcısı, sağlık savaş memuru, teknisyen, teknik ressam, ressam, grafiker, şehir plancısı, kameraman ve imam hatip kadrolarına atanabilmek için;
1) Öğrenim durumu itibarıyla atanacağı kadro unvanını ihraz etmiş olmak,"ifadesi bulunmaktadır.

Unvan değişikliği sınavına tabi kadrolar arasında sayılan "sağlık teknikeri" kadrosunda sağlık alanında ön lisans eğitimi almak suretiyle sağlık teknikeri unvanını ihraz eden bütün mezunların istihdamı mümkün bulunmaktadır.

Ayrıca, mezkur Yönetmeliğin "Kazanılmış haklar" başlıklı 25 inci maddesinde "(1) Bu Yönetmelik kapsamına giren unvanları, ilgili mevzuatı uyarınca ihraz etmiş olanların kazanılmış hakları saklıdır."hükmü amirdir.
Diğer taraftan; Sağlık Bakanlığı, Bakanlık ve Bağlı Kuruluşlar için hizmet gerekleri esas alınmak suretiyle Personel Dağılım Standart Kadro Cetvelleri belirlenmiş bulunmaktadır.

Yukarıda yer verilen hüküm ve açıklamalar uyarınca; Sağlık Teknikeri unvanlı kadroda istihdam edilen personelin, farklı bir ön lisans seviyesinde mesleki sağlık eğitimi alması, standart kadro cetvelinde aldığı eğitim alanında boş kadro olması halinde 657 sayılı Kanunun 76 ncı maddesi ve Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde sınavsız olarak yeni eğitimi çerçevesinde istihdam edilebileceği değerlendirilmektedir. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
saglik memuru - 9 ay önce
hemşire olarak atanan ve çalışan ama sağlık memurluğu bölümü mezunuda sınavsız olarak boş sağlık memurluğu kadrosuna geçebilir mi?