.

THSK Başkanı: Aile hekimine düşen kişi 2 binin altına inecek

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı İrfan Şencan, halk sağlığı hizmetini artırmak istediklerini belirterek, "Aile hekimi başına düşen kişi sayısını 2 binin altına indirmeyi hedefliyoruz." dedi.

THSK Başkanı: Aile hekimine düşen kişi 2 binin altına inecekTürkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Prof. Dr. İrfan Şencan, halk sağlığı hizmeti sunanlarla talep edenlerin birlikte hareket etmesi gerektiğini söyledi. Halk sağlığı hizmetlerini artırmak istediklerini söyleyen Şencan, aile hekimi başına düşen kişi sayısını da 2 binin altına indirmeyi hedeflediklerini, bu sayı düşerken de aile hekimlerinin ücretlerinde bir azalma yaşanmamasını hedeflediklerini belirtti.
 
Sağlık-Sen SASAM Enstitüsü tarafından Halk Sağlığı Günleri kapsamında düzenlenen ‘Sağlıklı Toplum, Sağlıklı Gelecek’ sempozyumu Ankara’da yapıldı. Sempozyumun Sağlık Sisteminin Güçlendirilmesinde Halk Sağlığı Politikaları başlıklı oturumuna konuşmacı olarak katılan Şencan, halk sağlığına yönelik istatiskleri katılımcılarla paylaştı.
 
Sağlıkta dönüşüm programları ile sağlık sisteminde önemli değişiklikler olduğunu söyleyen Şencan, “Bugün yerli aşı üretimi yapılması için girişimler son hızla devam etmektedir. Kanser ile mücadelemiz tarama programları ile (meme, kolon, serviks ca) yürütülmektedir. Son yüzyılın salgın hastalığı olan obezite ile mücadele büyük bir kararlılıkla devam etmektedir. 2010 yılında tüm Türkiye’de yaygınlaştırılan Aile Hekimliği Sistemi ile koruyucu sağlık hizmetlerini ön plana çıkarttık. Bugün ülkemizde 970 Toplum Sağlığı Merkezi birçok sağlık hizmet sunmaktadır.” Şeklinde konuştu. Bu kapsamda 2015-2016 öğretim yılında 429 bin 64 anaokulu,  616 bin 124’ü ilköğretim 1. Sınıf öğrencisi olmak üzere 1 milyon 45 bin 188 adet adet vernik flor uygulaması yapıldığını, 451 bin 962 anaokulu, 605 bin 79 ilköğretim birinci sınıf öğrencisinin de ağız ve diş muayenesi gerçekleştirildiğini kaydetti. Şencan, “Sunduğumuz hizmetlerle hasta olmamayı temin etmeye çalışıyoruz.” dedi.
 
Aynı oturumda Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Rengin Erdal ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Recep Akdur da sunum gerçekleştirdi. Prof. Rengin Erdal, halk sağlığı hizmetlerinde erişim hakkaniyet ve eşitliğin önemine dikkat çekerken, “Topluma yönelik sağlık hizmetlerinde eşitlikten bahsedilemez. Eşitliği değil sosyal eşitliği adaleti sağlamalıyız. İhtiyacı olana daha fazla hizmet sağlanmalıdır” şeklinde konuştu. Halk sağlığı hizmet sunum modelleri konusunda katılımcıları bilgilendiren Prof. Dr. Recep Akdur da, halk sağlığının bütün sağlık hizmetlerini kapsadığını belirterek, koruyucu hizmetlere vurgu yaptı. Oturumun moderatörlüğünü yapan SASAM Sağlık Politikaları Direktörü Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan da açılış konuşmasında, SASAM’ın sağlık politikalarının belirlenmesinde önemli bir misyon üstlendiğini, yapılan araştırma ve saha çalışmalarıyla politika üretimi ve uygulamalarına katkı sunduklarını kaydetti.
 
Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, yaptığı açıklamada, Halk Sağlığı Günleri’ne önem verdiklerini, sağlıklı toplum, sağlıklı gelecek hedefine katkı sunmak istediklerini belirtti. Kurumlar arası işbirliğinin, sürdürülebilir politikaların ortaya çıkmasında büyük önemi olduğunu belirten Memiş, “Geçtiğimiz yıl Türkiye’de ilk bizim yaptığımız Sağlık Okur Yazarlığı’nı ele aldık. Bu yıl da Sağlıklı Toplum, Sağlıklı Gelecek, dedik. Amacımız, konunun bütün taraflarını bir araya getirerek, sürdürülebilir sağlık ve sosyal hizmet politikaları ortaya çıkarmaktır. Sayın Bakanımız ve ilgili bürokratların katılımı bu anlamda çalışmalarımızın verimliliğini ortaya koymaktadır” şeklinde konuştu.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
AİLE HEKİMLİĞİ HÜSRANDIR - 1 ay önce
AİLE HEKİMİ DİYE YERE GÖĞE SIĞDIRAMADIĞINIZ ADAMLAR PRATİSYEN TABİP. NE KADAR İYİ OLABİLİR VEYA VERİMLİ OLABİLİRLER Kİ? SONRA DİYORLAR VAY EFENDİM SEVK ZİNCİRİ OLUŞTURAMIYORUZ VATANDAŞ DİREKT HASTANEYE GİDİYOR. TABİ GİDER VATANDAŞ PRATİSYENLE NE VAKİT KAYBEDECEK GİDER HASTANEDE UZMANA. KUCAK DOLUSU MAAŞ VERİYORLAR AİLE HEKİMİ DENEN KİŞİLERE SONUÇ OLARAK BAZEN KENDİ YAZIĞI İĞNEYİ VURMAKTAN ACİZLER (ÖRNEĞİN DEPOSİLİN)
Misafir Avatar
aile hekimi - 1 ay önce @AİLE HEKİMLİĞİ HÜSRANDIR
her konuda ne kadar iyi olduğumu göstermek için bekliyorum. çanakkale etili adres
Misafir Avatar
. - 1 ay önce @AİLE HEKİMLİĞİ HÜSRANDIR
bunu yazan kişi de Allah bilir 20 yaşındaki attdir
Avatar
İlginç - 1 ay önce
Aciller hekim sıkıntısından kırılsın, siz habire aile hekimi nüfusu 2000'in altına inecek diyin, 5000 olması lazım
Avatar
toplum sağlığı tek. - 1 ay önce
Evde sağlık hizmetini,okul aşılarını,hac umre aşılarını,mevsimlik tarım işçilerinin tüm işlerini,sürveyans işlemlerini,kanser taramalarını,tüm getir götür işlerini toplum sağlığı merkezleri vermektedir.(tsm lerde iş yok diye adı çıkmış)Aile sağlığı elemanlarına sözüm yok tüm işleri onlar yapmaktadır ama aile hekimleri ilaç yazmak ve basit bir kaç hastalık teşhisinden başka bişey yapmamaktadırlar.Bakanlığımız hala aile hekimlerinin maaşını düşürmemenin derdinde.
Avatar
Ahmet eser - 1 ay önce
Aile hekimleri gebe izlemek ve aşı takibinden başka bir iş yapılmıyor pasif kaldılar ne yazık ki eskiden sutur pansuman enjeksiyon serum takılıyordu şimdi hepsi hastanelerin sırtına yüklendi
Misafir Avatar
funda - 1 ay önce @Ahmet eser
6 yıldır ase olarak çalısıyorum. strıple tıt,kan alma bıyokımyalar santrıfuj edılmıs olarak hazır olacak,pansuman,en az 30 enjeksıyon,sutur alımı ve atımı,serum,bebek ve cocuk ızlem ve asıları,gebe takıp ası ve tahlıl kontrollerı egıtımlerı,ketem calısmaları mammografı ıcın ayda 2 kez hasta toplama ve organızasyon ,hpv ıcın smear alımı 30 yas ustu tum bayanlardan,50 yas ustu herkese ggk bakımıve sevklerı ve sısteme kayıtlarıve sonuc bılgılendırmesı,aıle planlamsı ıcın egıtım dagıtım ve aylık çetelesı,bebek gebe vıtamınlerın çetelesı her ay,15-49 kadın takıplerı her 6 ayda bır,obezıte ızlem,her ısteyen kısıye tansıyon olçümü,buhar tedavısı,aıle hekımlıgı kayıtları ve kontrolu,gelen ve gıden evrak takıbı,malzeme ve acıl ılaç kontrolu,sterılızasyon... daha sayabılırım
Avatar
sağlıkta neler oldu - 1 ay önce
ıkta nele roldü- lütfen paylaşalım. ihraçlarda ilginç bir olay.Toroslarda bir ilimiz. 3 sağlık çalışanı- üçününde .ocuğu okula gidiyo , biri açığa alınıp göreve iade edilirken, biri ihraç biri açığa bile alınmıyor.... isimleride belirticem yakında
Avatar
Aile Hekimi - 1 ay önce
Sn editör Açıkta olan sözleşmeli aile sağlığı merkezi personelinin durumu ne olacak?? Normal şartlar altında Bu personellerin açıkta kalma süresi diğer memurlardan farklı olarak 2aydı 2 ayın sonuna kadar ya soruşturmanın tamamlanması ya sözleşme feshi olması gerekiyordu
676 ile ''15.7.2016 tarihinden 20.7.2016 tarihli ve 2016/9064 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla olağanüstü halin ilan edilmesine kadar geçen süre zarfında ve olağanüstü halin devam ettiği süre içinde görevden uzaklaştırılanlar hakkında ilgili mevzuatta bu tedbir için öngörülen süre sınırlaması, olağanüstü hal süresince uygulanmaz."
Kaldırıldı
BU MADDE AİLE HEKİMLİĞİ PERSONELLERİNİ NASIL ETKİLEYECEK??