.

Teşkilat Yapısı Hakkında Analiz

Teşkilat Yapısı Hakkında Analiz

Teşkilat Yapısı Hakkında Analiz  Eski Sağlık Bakanı Recep AKDAĞ'ın eseri olan ve sağlığın bugün içine düştüğü çeşmekeşin sebebi olan 663 sayılı KHK'ya neşter atılıyor. Ancak yapılacak bu müdahele malesef daha iyi sonuçlar doğurmayacak. 

personel sağlık net

Nasıl Bir Teşikat yapısı olmalıdır.

Sağlık sistemi illerde tek elden yönetilmelidir. İl Sağlık Müdürü tüm ilin başı olmalıdır. Halk sağlığı müdürü ayrı genel sekreter ayrı telden çalmamalı ve müdürü dikkate almalıdır. 

Genel sekreterlik sisteminden vazgeçilmelidir. İllerde 1.basamaktan sorumlu, 2. basamaktan sorumlu, aile hekimliğinden sorumlu, 112 den sorumlu, personelden sorumlu ve mali işlerden sorumlu müdür yardımcıları olmalıdır. İllerin büyüklüğüne göre bu yardımcıların isim ve sayısı artırılmalı yada azaltılamalıdır.

İl Sağlık Müdürlükleri bünyesinde ildeki tüm kurumların ihalelerini yapacak yada yönetecek '' merkezi satın alma'' birimi oluşturulmalıdır. 

İl Sağlık Müdürü, bakanın teklifi, başbakanın uygun görüşü, cumhurbaşkanının onayı ile KADROLU olarak atanmalı ve siyasetin oyuncağı yapılmamalıdır.  

İldeki personel dağılımı yeniden düzenlenmeli ve tek elden yönetilmelidir. 250 nufuslu bir köye aile hekimi yerleştirilmesi yapılacağına o ilin merkezindeki acil servise doktor kaydırması yapılmaldır. Uzman hekim dağılımlarındaki dengesizlik il içinde yeniden düzenlenmelidir.  

Şuan ise; 

Eşit, adil ve hakkaniyetli bir ücret sistemine sahip olmayan sağlıkta tepedeki yöneticilerin öncelikle çalışanların özlük haklarını iyileştirmesi gerekmektedir. İsrafın ve yönetim zaaflarının giderilmesi gerekmektedir. 

Kadrolu Devlet memuru anlayışının tanımayan  özel şirket yönetme ve sözleşmeli CEO düşüncesiyle '' devlet-kamu'' sistemini yönetemezsiniz.  İdarecilerinin geleceği siyasetin 2 dudağı arasında olduğu sistemle hiçbir başarı elde edilmez. Kamu hastaneleri genel sekreterlikleri hasta memnuniyetini düşünmemekte , siyasetin memnuniyetini düşünmektedir.

Kurumun başkanı 4 yılda 5 defa değişiyorsa bu durum illere daha fazla yansıyacaktır. Bu sistemde görev alan yönetici sistem sebebi ile malesef hergeçen gün karakterlerini zayıflatıyorlar. Hile, arkadan iş çevirme, ayak kaydırma, geleceğe göre plan yapma vs vs düşüncelere yoğunlaşan yöneticiler hastane yönetemiyor.  Hiçbir şey üretemeyip nasıl koltuğumu korurum derdine girmektedirler.

Genel sekreterlikler ve sözleşmeli hastane idareciliklerine 1 liyakatli adam atanıyorsa 5 tane hak etmeyen adam atanmaktadır. Sağlıkla alakaları olmayanlar uzman ve müdür yapılıyor. Devlet memuru olmayanlar ve bakanlık dışı kişiler sağlığın patronu oluyorlar.

Yüksek maaş sebebi ile bu koltuklar hiç boş kalmıyor. Koltuk savaşları uğruna hastalar mağdur oluyor. İdda ediyoruz 81 ilde 88 genel sekreterlikte 1 tane bile dört dörtlük hiçbir koltuk kavgası ve entrikası olamayan bir yer varsa biz bu siteden özür dileyeceğiz. Tıbbi başkan, genel sekreterin koltuğunu kaydırmaya uğraşıyor. Uzman, müdürün görevden alınması için il başkanına whatsap görüntüsü atıyor. Sağlık Bakım müdürünün facebook'u haclenip hastane yöneticisine gönderiliyor.

Bu saçma durum yakında halk sağlığı genel sekreterliğindede olcak. Bizim gibi düşünen birçok bakanlık bürokratıda olmasına rağmen malesef bu durum sadece düşüncede kalıyor. Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ercan - 10 ay önce
çok doğru bir tespit.imzamı atarım.düzeltmesini beklerken hastaneler birliğinin yanına birde halk sağlığı sekreteriği eklendi.sorunlar bir iken iki olacak ,yeni koltuklar zamlı yüksek maaşlar
Misafir Avatar
bilge tonyokuk - 10 ay önce @Ercan
663 yanlış iliklenmiş bu işlerin ilk düğmesidi,bundan sonra iliklenmiş düğmelerde yanlış iliklere giren düğmeler olmak zorundadır ve bu kaçınılmadır. çare: başa dönüp doğru düğmeleri doğru iliklelre iliklemektir vesselam.
Avatar
Sağlıkçı - 10 ay önce
diş hastanesine pratisyen hekimi yönetici yapmışlar.... yazsam roman olur yaşananlar. konuşmaya gerek mi var.......Allah'a havale ediyorum.
Avatar
Ozi - 10 ay önce
Tebrik ederim bravo , durum aynen tam olarak bu . Bundan daha kotu olamaz...
Avatar
Hasan - 10 ay önce
bugüne kadar yayınladığınız en doğru tespitler.sonun kadar katılyoruz.
Avatar
Mehmet Toprak - 10 ay önce
Az bile söylemişsiniz. İşi bilen idareciler, iş bilmeyenlerin elinde yok olup gittiler. Birçok iş bilen cevval idareciler ise tanışık olduğu bir sendika başkanı ya da bir milletvekiline sahip olmadığı için harcanıyor. Bu devran böyle süremez.
Avatar
ahu - 10 ay önce
Sağlık 2003 öncesine dönüyor.Acil servisleri gözlemleseniz yeter.
Avatar
uzun farları yakınca.. - 10 ay önce
bu663sisteminin zadeleri 3yılda 33m dip yaptı.artık vurgun yemenin mutlulyuk hormanları maksimum seviyeye gelmi,ş durumda .burda yapılan iyi niyetli eleştirilerle,uyarılarla artık kendi kendine bundan vazgeçebilme eşiğini aşmış durumdalar .
Avatar
...... ........ - 10 ay önce
Bir o kadar paraleller ayıklanmadi. Yönetici sayısı normale gelse saflar belli olur, kim çakal kim yiğit kim sakli yerleşir.
Elim terör olayını nefretle kınıyorum, ölenlere rahmet ve yaralılara acil şifa, yakınlarına metanet diliyorum.
Tüm sağlık camiasinin bayramını kutlarım.
Hekimlere emekli zammı sabit dönerdeki gibi tüm personeli kapsamalıdır.