.

Taşerona Kadronun Tüm Detaylarını Açıklandı!!

Bakan Ağbal Taşerona Kadronun Tüm Detaylarını Açıkladı

Taşerona Kadronun Tüm Detaylarını Açıklandı!!Ağbal, taşeron işçilerin kamuda istihdam edilmesine yönelik düzenlemenin ayrıntılarına ilişkin açıklamalarda bulundu. AK Parti'nin seçim beyannamesinde ve Hükümet programında asıl işlerde çalışanların kamuya alınması sözü verildiğini anımsatan Ağbal, Hükümetin yaptığı değerlendirmeler sonucu yardımcı işlerde çalışanların da kamuya alınmasına karar verildiğini belirtti. Ağbal, kamu idareleriyle belediyeler ve il özel idarelerinde yaklaşık 720 bin asıl ve yardımcı iş yapan taşeron personelin kapsama girdiğini kaydetti.

Taşeron firmada çalışan elemanların, kamuda "özel sözleşmeli personel" statüsünde istihdam edileceklerini bildiren Ağbal, bu kapsamda çalışacaklarla ilgili yeni istihdam edecekleri pozisyonun kapsamını, çalışma koşullarını, mali ve sosyal hakları ve yükümlülükleri düzenleyeceklerini ifade etti.

1-2 HAFTA İÇİNDE MECLİS'E GÖNDERİLECEK

Bakan Ağbal, Maliye Bakanlığının bu konudaki yasal düzenleme hazırlıklarını yürüttüğünü ve son aşamaya geldiklerini, düzenlemeyi 1-2 hafta içerisinde Meclise gönderebileceklerini belirtti.

KİMLER YARARLANABİLECEK?

Ağbal'ın verdiği bilgiye göre, personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihalelerinde çalışanlar kapsama girecek. Bir yerde anahtar teslim götürü hizmet yapılıyorsa, kaç personelin çalışması gerektiği sözleşmede belirtilmemişse burada çalışan taşeronlar kapsama girmeyecek.

Güvenlik, temizlik personeli gibi yardımcı personel; Sağlık Bakanlığında, üniversitelerde yardımcı hizmetlerde çalışanlar, kamu idarelerinde hemşire, büro görevlisi, bilgi işlemci gibi asıl işleri yapanlar düzenlemeden yararlanacak.

1 KASIM 2015 ÖNCESİ

Kapsama dahil personelin 1 Kasım 2015'ten önce işe girmiş ve halen çalışmaya devam ediyor olması gerekecek. Bu kişiler, devlet memurluğuna atanmak için aranan şartları taşıyacak. Emekli aylığı almaya hak kazanmış ya da 65 yaşını doldurmuş taşeron işçi düzenlemeden yararlanamayacak.

Kamuda tam zamanlı hizmet veren taşeron işçi, düzenlemeden yararlanacak, kısmi zamanlı çalışanlar ise bu haktan faydalanamayacak.

SINAV YAPILACAK

Kamuya alınacak personelin 12 ay boyunca görev yapıyor olması şartı aranacak. 3, 6 ay gibi geçici hizmetler kapsamında çalıştırılan personel kanun kapsamına girmeyecek. Kamuya geçişte kişinin mesleği ve kamu hizmetini yapabilmesi için gerekli bilgi ve donanıma sahip olup olmadığını belirlemeye yönelik sınav yapılacak. Sınavın ayrıntıları tasarıda belirlenecek. Taşeron işçiler atanmaları halinde geçmişe dönük hak talebinde bulunamayacak. Belediye ve il özel idarelerinde kapsama dahil olacak taşeron personel, bu kurumların şirketlerinde istihdam edilecek.

MAAŞLARI NASIL OLACAK?

Kapsama giren personel, yasa çıktıktan sonra 1 ay içinde talepte bulunacak. İlgili kamu kurumları başvuruları aldıktan sonra şartların oluşup oluşmadığını değerlendirecek, devlet memuru olmanın gerektirdiği güvenlik araştırmaları da ayrıca yapılacak. Kamu kurumları daha sonra kaç kişiyi istihdam etmek istiyorsa ilgisine göre Maliye ya da İçişleri Bakanlığına bildirecek.

SÖZLEŞME 3 YILDA BİR YENİLENECEK

Kamuda istihdam edilecek taşeron personelle "özel sözleşmeli personel" pozisyonunda 3'er yıllık sözleşme yapılacak. Sözleşme dönemleri her 3 yılda bir yenilenecek.

Kamuya alınan personele, şu anda aldıkları aylık üzerinden maaş verilecek. Bu kişiler hangi kurumun, hangi biriminde, hangi işi yapıyorlarsa aynı işi yapmaya devam edecek. Bu kişilerin görev yerlerinde değişiklik yapılmayacak.

Söz konusu kişiler, mali hakları bakımından 4/B kapsamındaki sözleşmeli personel gibi memurların toplu sözleşme düzenine tabi olacaklar.

Taşeron çalışanlar, kamuya geçtikten sonra emeklilik sisteminde 4/A kapsamındaki personel gibi değerlendirilecek.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
coming soon - 9 ay önce
başınızda müdür olarak da gelebilirler 24 yılımı verdiğim bakanlığımda yükselme yapamadım malum nedenlerden kimseyi küçümsemiyorum ancak göreceksiniz başımızda amir olacak kişiler çok olacaktır
Avatar
adil değil - 9 ay önce
8 yıl kpss sınavı için dirsek çürüttüm.sözleşmeli atandım.9.5 yıl sözleşmeli çalıştım gurbet ve mahrumiyet yerlerde.gençlik elden gitti hala memleketime gidemedim.üst bölge tayini yönetmeliği bile düzenlenmedi.yazık bize yazık.ohh çantada keklik bir yıl çalıç kendi memleketine atan.bumu adalet.sınavda formaliteden olur yaparlarsada.yazık kpss gençliğine
Avatar
haram - 9 ay önce
biz o kadar okuyalım kpss kazanalım evinden eşinden ayri 4 b çalişalim adamlar torpi̇lle ayni hakka sahi̇p oluyor sendi̇kalar ne i̇ş yapiyor bu adalet mi̇ şi̇mdi̇ sendi̇kalar lütfen dava açsin personel sağlik bunu di̇le geti̇rsi̇n hakkim haram olsun
Avatar
LANET OLSUN - 9 ay önce
hayirli olsun. yi̇yi̇n kpss i̇le atamasini yapmadiğiniz i̇nsanlarin hakkini afi̇yet olsun.bu dünyanin öbür tarafida var unutmayin.
Avatar
ase - 9 ay önce
bizi siz aldınız biz işçi yiz ama sözleşmeli işçiyiz çoğumuz yüksek okul bitirdik benimle birlikte çalışan daha ilk okul mezunu bile olmayan arkadaşlarımızı aldınız alın almayın demiyorum ama bizi almadınız adalet bumudur soruyorum 93 puan alan arkadaşları kpss ile bile almıyorsunuz bi yanlış yapmışsınız düzeltiyorsunuz bari hakı ile adaleti ile yapın bu işi
Avatar
kpss - 9 ay önce
kpss şart olmalı.herkes girsin bu sınava .ihtiyaç varsa hangi alanda kpss ile atayın taşeron ne oluyo ya?ayrıca taşeronada karşıyım insan emeği ilkokul mezunu şirket sahipleri tarafından sömürülüyor.bu arkadaşlara da yazık ama taşeron hala devam edecekmı?önce taşeron lafını kaldırın.ihtiyaca binayen kpss den atayın.kamu kurumu daha verımli kültürlü bilgili insanlarla çalışmayı haketmeli bence.aklım ermıyor artık bu duruma ne diyeceğimi şaşıyorum..aklım karıştı.teşeron diye şirket ortada cirit atsın .emeği sömürsünn :( ve insanların umudu yok olsun.kpss ne işe yarıyor anlamış değilim.vatandaşın para yatırma makinası.nerden baksam anlam veremiyorum.yıllarca kpss ile uğran biri olarak.ha sözleşmeli alımınada son verilmeli derim.
Avatar
Allah akil versin - 9 ay önce
yahu bizim taseron olarak 10 yildir neler cektigimizi biliyormusunuzda bol keseden atip tutuyorsunuz biz girmiyoruz sanki kpss ye lisans mezunuyuz 10 yildir kölelik yapiyoruz biz sonuna kadar kadroyu hakediyoruz bize verilecek olan kadro atanacak kimseyi etkilemiyor iyi okuyun aciklamalari.
Misafir Avatar
aslı - 9 ay önce @Allah akil versin
bol keseden atıp tutmuyoruz mezun olduğumuz bölümden atanmak için 7-8 sene atanmayı bekliyoruz ancak taşeron çalıştığı için koca bir şehre 1 tane kadro açıldığı için kendi şehrimize atanamıyoruz. 90 puanlarla evlerimizden uzak çile çekiyoruz evimize dönmek istediğimizde bir sürü şartı yerine getirdiğimiz halde geri dönemiyoruz. evimizden uzak kalmayalım biz de taşeron olarak az maaşla çalışalım diyoruz okullu olduğumuz halde torpilimiz olmadığı için aynı şehirde taşeron olarak bile çalışamıyoruz şimdi kpssden 50 bile alamayan adamlar torpille girdikleri evlerine yakın hastanelerde kadro istiyorlar yok öyle armut piş ağzıma düş neyin çilesinden bahsediyorsunuz
Avatar
Yapmayın!! - 9 ay önce
bu sert tavırlarda neyin nesi 12 senedir sağlıkta taşeron olarak çalışıyorum üniversite mezunuyum herhangi bi torpillede girmedim klinik asistanı olarak görev tanımımızı değiştirdiler en ağır şartlarda en çok işi yapan bizleriz enfeksiyon altındayız risk grubundayız kpss ye defalarca girdim 80 le atanamadım oturup evimde ders çalışmayı bende bilirdim hem dershane hem bu şartlarda çakıştım bölümden atamalar en aşağı 85 le kapattı elinizi vicdanınıza koyun genelleme yapmayın 65 le atanıp gelen memur oturup hiç iş yapmazken biz sırtımızdan terler akıtarak çalıştık çocuğumuza iki kuruş para götürelim diye idarenin her işine boyuna eğdik bu bize anamızın ak sütü gibi helaldir bu tavırları açıktan atanan akşama kadar masa başı oturan hiç yorulmadan evine giden kişiler için şöyleyin hak adaletse bir günde sessizce kadroya geçenler için söyleyin smacımız 657 olmadı amaç hakkı'mızı alamamaktan kaynaklıydı şimdi size soruyorum adalet??