.

Taşerona Kadroda Hangi İşler Listede?

21 Marttan önce meclise sunulması beklenilen taşeron işçilere kadro ile ilgili düzenlemede kimlerin listede yer alması veya almaması bekleniyor?

Taşerona Kadroda Hangi İşler Listede?Binlerce taşeron işçi bir yandan kadro heyecanı ile beklerken diğer yandan ise asıl ve yardımcı işlerin henüz belli olmaması nedeniyle endişeli.

HANGİ İŞLER LİSTEDE?

Bakanlar Kurulu’nun hangi işlerin yardımcı işler içinde olacağını ortaya koyarken oldukça hassas davranması gerekiyor. Listenin geniş tutulması çok sayıda taşeron işçinin kamuda kadro hakkını elde edememesi anlamına gelecek.

Bir başka husus da kamuda taşeron işçi kullanımının önüne geçilmesi. Amacından uzaklaşması ve köleliğe varan uygulamalara konu olması nedeniyle iş piyasasının önemli bir sorunu haline gelen taşeron işçilik, bu şekilde kalıcı olarak çözülebilir.

Kamu kurumlarının nitelikleri gereği asıl işleri ve yardımcı işleri farklılaşabilir. Tek bir liste yerine kamu kurumları özelinde farklı listelerin hazırlanması söz konusu olabilir. Yardımcı iş olarak belirlenmesi çok yüksek ihtimal olan temizlik ve güvenlik işleri, taşeron işçiler tarafından yürütülmeye devam edilecek. Dolayısıyla, kamuda güvenlik ve temizlik işlerini yapanların kadroya geçirilme ihtimali düşük. Ancak Bakanlar Kurulu taşeron kullanımını sınırlandırmak isterse, temizlik ve güvenlik işleri de asıl iş olarak değerlendirilebilir.

TAŞERONA VERİLMEMESİ GEREKEN BİR İŞ TAŞERONA VERİLİRSE

İş Kanunu’nda, taşerona verilmemesi gereken bir işin taşerona verilmiş olması durumu ‘muvazaa’ olarak değerlendiriliyor ve muvazaalı kurulmuş bir asıl işveren alt işveren ilişkisinin sonucu olarak taşeron işçinin en başından beri asıl işverenin işçisi olduğu sonucuna varılıyor. Bu açıdan, özel sektörde bir işi taşerona vermiş olan işveren, bu ilişkide muvazaa söz konusu olması durumunda taşeron işçilerine en başından itibaren kendi işçisi gibi davranarak, kendi işçilerine ücret, sosyal yardım, izin gibi konularda hangi hakları veriyorsa taşeron işçisine de aynı hakları vermek zorunda kalıyor. Kamuda muvazaalı kurulmuş bir alt işveren ilişkisinin söz konusu olması durumunda da aynı yaptırım geçerli olduğundan, kamu sektöründe taşerona verilemeyecek bir işte çalıştırılan taşeron işçilerinin baştan itibaren kamunun işçisi olması gerekiyor. İşte, kamuda taşeron işçilerine kadro hakkının doğmasının arkasındaki hukuki gerekçe de bu.

TEKNOLOJİK UZMANLIK ALANINDA TAŞERONA KADRO VERİLİRMİ?

Yardımcı işler dışında teknolojik uzmanlık gerektiren işlerde de taşeron işçi çalıştırılması söz konusu. Bunun için taşerona verilecek işin asıl işveren açısından teknolojik uzmanlık gerektiren bir iş olması gerekiyor. Kamuda bu gerekçe ile taşeron işçi çalıştırılmaya devam edilebilecek ancak bu konuda ihaleye çıkarken onay alınması gerekecek.

Bu sebeple, teknolojik uzmanlık gerektirme konusunda yalnızca kamu kurumunun görüşü yeterli olmayacak. Teknolojik uzmanlık nedeniyle taşeron işçi çalıştıracak kamu kurumunun niteliğine göre Maliye Bakanlığı’nın veya Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın onayı alınacak.

HANGİ ALANDA ÇALIŞAN PERSONELİN KADROYA GEÇMESİ ZOR?

Hangi işlerin yardımcı hizmet, hangi işlerin ise asıl hizmet kapsamında değerlendireceği belirsizliğini korurken, Bakanlar Kurulu kararına esas olacak çalışmada, temizlik ve güvenlik hizmetleri gibi hizmetlerin yardımcı hizmetler kapsamında değerlendirilmesi, dolayısıyla bu alanda çalışan personelin kadroya geçmesinin çok düşük bir ihtimal olduğu görünüyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
saglikci - 11 ay önce
Torpille ise gir birde kadro.. Hastanelerde calisan sirket personeli veri hazirlamacilar tibbi sekreterler atama beklerken kadroya alinirsalat gercekten yaziklar olsun
Avatar
SELİMCAN - 11 ay önce
taşerona veri̇lecek kadroların dar kapsamda tutulmasının özellikle sağlık bakanlığında çok önemli olduğunu düşünüyorum.saygılarımla.
Avatar
Ali Altan - 11 ay önce
Çok basit bir çözümü var aslında. Taşeron un tamamını kaldır. Aracı firmalarla değil şahsın kendisiyle sözleşme imzala.
Lise mezunu hemşirenin maaşı kaç, 1600-1700. Eee ne kalmış asgari ücretle arasında zaten. Sözleşme imzala 1500 veren iş hal olur aslında
Avatar
SAĞLIKÇI - 11 ay önce
kpss den 85 al atama i̇çi̇n bekle , torpi̇lle taşorana gi̇r bi̇rde sinava gi̇rmeden kadroya geç ne kiyak deği̇lmi̇. yillarca li̇sans oku atama bekle . öbür tarafta sinavsiz kadroya geç. adalet bunun neresi̇nde....
Avatar
name - 11 ay önce
657 yi bile değiştirmeye çalışıyorlar kusura bakmayında bu iş pek olamicak gibi az sayıda kişi alınır
Avatar
şaşmaz - 11 ay önce
kpss puanı 88 lisans mezunu iş araken orta öğrenime kadro ver hak mı bu
yazıklar olsun
Avatar
yeşim yeşil - 11 ay önce
ya herkese versinler ne olacak ne kadar egolusunuz bende lisans mezunuyum devlet memuruda degilim ama ben olmamıyorum diye emek veren insanlarda mı olmasın yazık insanlığınızı kaybediyorsunuz
Avatar
KAMO - 11 ay önce
hayirlisi rabbi̇m herkese güzel kapilar açsin.