.

Taşeron işçilere kadro bugün geliyor

Taşeron işçilere kadro bugün geliyor asıl iş ve yardımcı iş listeleri

Taşeron işçilere kadro bugün geliyorTaşeron işçiler kadro için bugün Meclis'ten gelecek son dakika haberlerini bekliyor. Taşeron işçilere kadro düzenlemesinin detayları bugün açıklanıyor. Taşeron kadro asıl iş ve yardımcı iş listeleri turkiyeegitim.com'da.

Kamuda çalışan 740 bin taşeron işçinin gözü Meclis'te.
Yıllardır süren ve mahkemelere konu olan taşeron işçilerin muvazaa durumu bugün çözülüyor. Daha önce çıkartılan kanunla bu görev Bakanlar Kurulu'na verilmişti. Bakanlar Kurulu hangi kurumun hangi işleri dışarıdan hizmet alımı yoluyla yaptırabileceğini bugün açıklayacak. Böylece bu işlerin dışında kalan görevlerdeki taşeronlar için kadro yolu açılacak. Çalışma Bakanlığı verilerine göre; kamuda taşeron olarak çalışan yaklaşık 740 bin kişinin 200 bini 'asıl iş' niteliğindeki işlerde görev yapıyor.

TAŞERON KADRO YASASI İÇİN ÇALIŞMALAR BİTTİ

Hükümet, alt işverenlik çerçevesinde asıl işlerde çalışanların kamuda istihdamına yönelik olmak üzere geçiş koşulları, süre ve uygulamaya ilişkin usul ve esasları belirleyecek. Hangi taşeron işçilerin kadroya alınacağı ile ilgili bir liste hazırlandı. Temizlik, güvenlik ve yemekgibi yan işlerin dışındaki asli işleri yapan işçilerin kadroya alınması hedefleniyor. Bu noktada her kurum için ayrı uygulama da yapılması mümkün olacak. Çünkü bazı kurumlarda yardımcı iş olan bir görev diğer bir kurum için asıl iş olabiliyor. Örneğin karayollarında asıl iş olan asfaltlama işi, bahçesindeki yolu düzenleyen bir üniversite için dışarıdan hizmet alımı ile yaptırılabiliyor.

TAŞERON İŞÇİLER EN ÇOK BELEDİYELERDE VAR

Taşeron işçilerin en çok çalıştığı kurumlar belediyeler. Belediyelerde özellikle tüm memur işleri 'temizlik işçisi' olarak gösterilen taşeron işçilere yaptırılıyor. Taşeron şirketten'temizlik işçisi' ya da 'yemekhanede bulaşıkçı' kadrosuyla alınan personel belediyenin tüm birimlerinde görevlendiriliyor. Bu muvazaalı durumunda ortadan kaldırılması bekleniyor. Çünkü örneğin zabıta olmak için KPSS'ye giren bir kişinin yerine taşeron vasıtasıyla zabıta olanlar, ya da itfaiye eri olanlar kadroya geçmiş olacak.

TAŞERON KADRO KİMLER NASIL YARARLANACAK?

Taşeronların kadroya geçişlerinde asıl iş kavramı önem kazanıyor. Buna göre örneğin bir hastanenin yemek hanesinde görevli kişinin asıl işi yaptığı düşünülmüyor. Ama hemşire asıl işi yapıyor. Böylece hemşire eğer taşeron ise kadroya geçecek. Bazı belediyelerde ve kurumlarda temizlik işçisi kadrosundan memurlar ve zabıtalar bulunuyor.

TAŞERON KADRO MUVAZAA NEDİR?

Taşeron kullanımı İş Kanunu hükümleri doğrultusunda belirlenir. Bu çerçevede yalnızca 'yardımcı iş'lerin ve 'teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren işlerin' taşerona verilmesi mümkündür. İş Kanunu taşerona verilmemesi gereken bir işin taşerona verilmesini'muvazaa' olarak adlandırır ve bu işçinin asıl işçi olduğu hükmüne varır.

TAŞERON İŞÇİLERE KADRO KIDEM ŞARTI GELEBİLİR

Taşeron işçilerin kadroya geçmesi konusunda bazı hileli yolları önlemek için kıdem şartı gelebileceği de konuşuluyor. Bu çalışmanın duyulmasından sonra başta belediyeler olmak üzere bazı kurumlarda taşeron işçi sayısı artmaya başladı. Tasarıda bunların kadroya geçmesi engelllenecek.
Kadroya alınacak işçilerin seçim öncesinden itibaren taşeron olarak çalışmış olması gerekiyor.
İşçinin herhangi bir sigortalılıktan emekli olmaması gerekiyor.

TAŞERON İŞÇİLERE KADRO NE ZAMAN ?

Bazı işçiler kamu görevlisi ve geçici personel statüsüne geçirilecek.
Memur eliyle yürütülen işlerin neler olduğuna yönelik belirsizlik de ortadan kaldırılacak. Yapılması zorunlu olan atölye, bahçe, bakım işlerinde çalışan taşeronlar kamu işçisi statüsüne kavuşacak.
Diğer işlerde çalışanlar 657'ye tabi sözleşmeli olacak. Karayolları Genel Müdürlüğü'nde yargı kararı ile kadro hakkı elde eden işçilere öncelik verilecek. Belediyelerde çalışanlar da kadroya geçiş yapabilecek.

Adliye, havaalanı, özel güvenlik elemanlarının bir kısmı da ihtiyaca göre kadroya alınacak.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
dadas - 9 ay önce
ben kpss den 86 ile atandım.adalet ?
Misafir Avatar
köleye cevap - 9 ay önce @dadas
taşaren işçilerin kadroya gecmesi tamamen adaletsizlik ve kpss ye girip atama bekleyenlerin hakkını yemektir. yıllardır atama bekleyen tıbbı sekreter ler var. bu sadece bir örnek..bunun gibi binlerce örnek çıkar.
Misafir Avatar
köle - 9 ay önce @dadas
işler yetişmiyor diye taşeron işçi alan memurum taşeron işçi istiyorum diyen devlet kurumları bizler siz sadece imza atın diye bir çok işi yürütürken adaletten bahsetmeyin. bizlerin maaşı bile sizlerin imzasından geçiyor, komisyonda olan memurun imza atmamasından dolayı maaşımız geç yatıyor nerede adalet? biz köle değiliz ya en başından taşeron sistemi olmayacaktı ya da bu kadar tecrübe sahibi taşeron çalışanın hakkını da yemeyelim. biz köle değiliz unutmayın
Avatar
Büşra Sünbüloğlu - 9 ay önce
kpssye girenler ne olacak
Avatar
oya - 9 ay önce
4b liler nolacak ? neden geçemedik hala
Avatar
sağlıkçı - 9 ay önce
ya bu ne lahana turşusu !!!! arkadaş ben yıllarımı eğitime vereyim her türlü fedakarlığı hayatımdan yaşantımdan maddi ve manevi değerlerimden taviz vererek kpss ataması ile geldim. ben bunlarla aynı statüde olacaksam vay türkiyemin haline. vAllahide billahide hakkımı helal etmem. yazık günah değilmi ilköğretim çıkışlı taşeron çalışanı benle aynı statüde olması beni inceden inceye doğrar. ben şimdi doktor veya avukatla eş değerim diyebilrmiyim hayır herkes eğitimi kadar olacak. tamam yazsal düzenleme ile hakları iyileştirilsin ama bedava kadroya hayır. o kadar emeğini verip bekleyen nice insanların hakkına resmen tecavüzdür.
Avatar
memur - 9 ay önce
yazık kpss ile atanan lara ben boşunamı kpssden 89 la atandım.keşke taşeron çalışsaydım zaten kadro gelcekmiş ...
Misafir Avatar
ada - 9 ay önce @memur
adam memur olmus keske taseron olsaydım bosunamı 89 la atandım dıyor, yanı taserınun kadroya gecıp alıca para onun zoruna gıdıyo keske 89 alacagın kadar bıraz ınsanlık alsaydın kıskanc kopek
Avatar
DİRİLİŞ - 9 ay önce
burdan kps girenlerin hakkı yiyiliyor diyen beyinsizlerr sesleniyorum taşeronları cıkarıp yerlerine kps den sizi alsalar sevineceksiz zatenbu adamlar bu kurumda kadro alsada almasada çalışıyor siz bu beyinle kps nasıl puan aldız anlamadım
Misafir Avatar
her hangi biri - 9 ay önce @DİRİLİŞ
beyinsiz mi sen parti kapılarında yatarken ben iki üniversite okudum üzerine de sınava girdim atandım gerçekten ne çok hakettiniz kadroyu sürekli birilerine el acıp bi şey sahip olmaya alıştığınız için tabi biz biz beyinsiziz memur olmanın yollarını siz taşaronlara sormak lazım
Misafir Avatar
kadrolu - 9 ay önce @DİRİLİŞ
anlasaydın kpss ile atanırdın anlamadığının farkındayız
Avatar
ayşe - 9 ay önce
ben 10 yıllık sağlık meslek lisesi mezunuyum ve kpss aldığım puanlarlada atanamadım 10 yıldır taşeron olarak hastanedeyim keşke atanamayıp giremeyenleride kapsasa çok daha iyi olur ama diplomalı olanların kadrolaşması dileğimdir.
Avatar
Taşaron arkadaşlara çağrı - 9 ay önce
ben atanayım uzak diyarlarda anadan babadan ayrı. çocuğum kreşlerde büyüsün. yıllık izinlerimi aile ziyaretlerinde geçireyim. sen oturduğun yerde, kilini bi̇le kipirdatmadan, sirf si̇yasi̇ bi̇ri̇leri̇ni̇n akrabasi eşi̇ dostusun di̇ye gereksi̇z yere i̇şe alin. sonrada kadro di̇len. beni̇m atanamayan bi̇r sürü arkadaşim fabri̇kada çalişiyor. Allah hepi̇mi̇zi̇n hakkini si̇zlerde birakmasin.okadar memurlari kiskaniyorsan beni̇m geçti̇ği̇m aşamalardan sende geçseydi̇n de kpssden 90 alsaydin.