.

Sendika :FETÖ'den ihraç edilen üyelere hukuki destek vereceğiz

Sendika :FETÖ'den ihraç edilen üyelere hukuki destek vereceğiz İşte Türk Eğitim Sen'in yaptığı basın açıklaması

01.09.2016 tarih ve 29818 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 672 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Kamu Personeline İlişkin Alınan Tedbirlere Dair Kanun Hükmünde Kararname ile ekli listelerde ismi yer alan kişilerin başka hiçbir işleme gerek kalmaksızın kamu görevinden çıkarılmasına karar verilmiştir.

Bilindiği üzere, daha önce fetö/pdy soruşturması kapsamında görevden uzaklaştırılmış olan kamu görevlilerine hangi gerekçe ile fetö/pdy terör örgütü ile irtibatlandırıldıkları bildirilmemiş, savunma hakkı tanınmamıştır. Savunma hakkı, en kutsal haklar arasındadır. Ayrıca Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 6. Maddesi ve Anayasanın 36. Maddesinde düzenlenen adil yargılanma hakkının da kapsamı içindedir.

Türk Eğitim Sen olarak, kişilerin neyle suçlandıklarını dahi bilmeden, savunma hakları engellenerek, terör örgütü üyeliği gibi ağır bir suçla itham edilmesi ve bu gerekçe ile kamu görevinden çıkarılmak gibi ağır yaptırımla karşı karşıya bırakılmasından dolayı üzüntü içerisindeyiz. Bu süreçte, gerçek suçlular elbette ki cezasını çekmelidir. Ancak gerçeğin ortaya çıkabilmesi ve suçsuz olan insanların ayrılabilmesi için mutlaka soruşturma sürecinin titizlikle ve usulüne uygun şekilde yürütülmesi, kişilere kendini savunabilme hakkının tanınmasıgereklidir. Suçsuz insanların da suçlularla aynı kefeye konulması halinde bu durumdan kamu vicdanı son derece rahatsız olacak, Devlete ve adalete olan güven duygusu sarsılacaktır. Türk Eğitim Sen olarak bu süreçte kurunun yanında yaşın da yanmaması için soruşturma sürecinin objektif ve adil bir biçimde yürütülmesi, yargısız infaz yapılmaması gerektiğini defalarca dile getirmiş bulunmaktayız.

672 sayılı KHK ile başka hiçbir işleme gerek kalmaksızın kamu görevinden çıkarılan kişilere ayrıca tebligat yapılmayacaktır. Bu sebeple, kamu görevinden çıkarılma işlemine karşı yargı yoluna başvurmak isteyen kişiler bakımından 01.09.2016 tarihi itibarıyla dava açma süresi başlamıştır. Dava açmak isteyen üyelerimize şubelerimiz tarafından hukuki destek verilecektir.

Ayrıca; 673 sayılı KHK'nin 10. Maddesi ile 667 sayılı KHK'nın 3. Maddesinin birinci fıkrasına eklenen cümlede meslekten çıkarma kararlarına karşı itiraz yoluna başvurulabileceği belirtilmiş ise de; 667 sayılı KHK'nın 3. Maddesi sadece yargı mensuplarını ilgilendirmektedir. Kamuoyunda, bahsi geçen madde hükmüyle tüm görevden alınma işlemlerine karşı itiraz yolunun getirildiğine dair yanlış bir algı oluşmakta olup, ileride bir hak kaybının söz konusu olmaması için bu hususa dikkat edilmesi gereklidir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
memduh - 3 ay önce
kamu adına savcıları göreve davet ediyorumd devletin emniyet mit istihbarat ve yargı mercileri ve hükümetince fetö bağlantılı memurların görevden atılmasını sorgulayan karşı çıkan ve fetöcülere destek çıkan bu sendika yöneticileri tespit edilip darbeci ve fetöcüleri alenen desteklemekten haklarında gereğinin yapılasını kamu adına arz ederiz saygıdeğer savcılarımızdan. darbe günü sevinç çığlıkları atan bu atılanlar atılmayana kadarda masum olduklarını iddaa etmiyorlardı her ay ihanet ettikleri devletten hesaplarına yatan 3.500 tl kesilince mi masumluk karinesine büründüler 17-25 aralıktan sonra kim dedi peşlerine takılmaya devam edin daha da hızlandırılıp devam edilip özellikle kriptolarında atılmasını istiyoruz
Avatar
deephayal - 3 ay önce
isten atılmak 657 dmk disiplin cezaları arasındadır. anayasanın 129. maddesinde memurlar ve diğer kamu görevlileri ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları mensuplarına savunma hakkı tanınmadıkça disiplin cezası verilemez. ohal'de olsa kişilerin anayasal hakkları engellenemez. 50 bin kişi kamudan ihraç edildi. adil bir soruşturma ve savunma hakkı verilmesi gerekirdi.
Avatar
hasan - 3 ay önce
bu görevden almalara karşı çıkılmasının nedeni memursenin içinde yuvalanan fetöcülere doğru gidilmesinden dolayı hükümetin teveccühünü kazanmış olan bu sendika üzerinden hem görevde kalmak hemde kendileri gibi olanların iadesini onlardan olmayan memur üyelerinin sayısını arkalarına alarak gerçekleştirmek istiyorlar bütün memursen üyeleri lütfen derhal fetö destekçisi bu sendikadan istifa edin yarın sizinde kapınız fetö destekçisi bu sendikaya neden üye oldunuz diyerek çalınabilir demektir bu çünkü
Avatar
TÜRK - 3 ay önce
herzamanki̇ dilekçe-sen iş başında görüntüsü :))) khk ların yargı yolu yokturu bilerek boyle gereksiz açıklamalar yaparak insanlara biz sizin hakkınızı savunuyoruz mesajı vermeye çalışan bir sendika işte, bu işler sizin boyunuzu aşar tabi devletten büyük değilseniz :)))
Misafir Avatar
hakkı - 3 ay önce @TÜRK
yalak sen var bir de değil mi?
Misafir Avatar
Mağdur Bir Öğretmen - 3 ay önce @TÜRK
nasıl olsa khk ların yargı yolu yoktur diye insanları inceleme yargılama yapmadan silahla öldürseler bile sen gene boşver sesinizi çıkarmayın khk ların yargı yolu yoktur, milletin hakkını aramayın, savunmayın dersin.... ama bu insanlardan biride senin kardeşin yada bir yakınında olabilir, bak işini son vermeler dur durak bilmiyor sıra belkide senin çok yakınına kadar gelebilir ama sen hala işin ciddiyetinin farkında değilsin. sıra senin akrabalarından birine de gelirse işin ciddiyetini anlarsın.. bence büyük lokma ye ama büyük laf konuşma....