.

Sağlık'taki şube müdürlerinden Müezzinoğlu'na mektup

Sağlık Bakanlığında çalışan şube müdürlerinin bakan Müezzinoğlu'na yazdığı mektubu yayımlıyoruz.

Sağlık'taki şube müdürlerinden Müezzinoğlu'na mektupSAĞLIK BAKANLIĞINDA GÖREV YAPAN ŞUBE MÜDÜRLERİNDEN, SAYIN BAKAN MEHMET MÜEZZİNOĞLU'NA AÇIK MEKTUP;

Sağlık Bakanlığında görev yapan Şube Müdürlerinin döner sermaye mağduriyeti Şube Müdürlükleri, 3046 sayılı kanunda da belirtildiği üzere Merkez teşkilatlarda Daire Başkanlığı veya Genel Müdürlüklerden, taşra teşkilatında ise Valilik ve İl Müdürlüğünden sonra gelen icracı bir hiyerarşik yönetim kademesidir.

Bilindiği üzere 209 sayılı Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık kurumları ile esenlendirme (rehabilitasyon) tesislerine verilecek döner sermaye hakkında kanun ile bu kanunda gösterilen kriterler esas alınarak Sağlık Bakanlığında görevli personellere "performansa dayalı ek ödeme" yapılmakta ve 5.maddesiyle Sağlık Bakanlığında görev yapan personelin döner sermaye tavan oranları belirlenmiştir.

Fakat mevcut durumda ek ödemeler tabipler, diş hekimleri, eczacılar, müdür yardımcıları, hastane müdürleri ve bazı birimlerde görevli personel için şube müdürlerinden daha yüksek olmak üzere ayrı ayrı belirlenmişken, şube müdürleri için ayrı bir katsayı öngörülmemiştir. Şube Müdürleri ise "diğer personel" grubunda yer alan ve en düşük ek ödeme katsayısına (% 150) sahip tek idareci grubudur.

Aşağıda 209 sayılı Kanunda yer alan unvanlar ve ek ödeme katsayıları verilmiştir.

Unvanlar

Katsayılar

1

Eğitim görevlisi ile uzman tabip kadrosuna atanan profesör ve doçentler

8

2

Uzman tabip ve tıpta uzmanlık mevzuatında belirtilen dallarda bu mevzuat hükümlerine göre uzman olanlar ile uzman diş tabipleri

7

3

Pratisyen tabip ve diş tabipleri

5

4

İdari sağlık müdür yardımcısı, idari halk sağlığı müdür yardımcısı

2,5

5

Hastane müdürü

2,5

6

Eczacılar

2,5

7

Ameliyathane, anjiyo üniteleri, yoğun bakım, doğumhane, yenidoğan, süt çocuğu, yanık ünitesi/merkezi, diyaliz, acil servis-poliklinik, kapalı psikiyatri servisleri, AMATEM, çocuk izleme merkezleri, izolasyon odaları, organ ve doku nakli ve kemik iliği nakil üniteleri gibi özellikli hizmetlerde çalışan personel

2

8

Bunların dışında kalan diğer personel ve ŞUBE MÜDÜRLERİ

1,5

209 sayılı kanunda maalesef diğer personel gurubunda yer alan tek yönetici gurubu Şube Müdürleridir.

Tablodan görüleceği üzere bazı birimlerde görevli personelin tavan katsayısı şube müdürlerinden daha fazladır (7.sıra). Şube müdürleri arasında birçok meslektaşımız mali işlerle uğraşmakta ve risk almaktadır. Bu durum daha fazla hizmet veren, daha fazla risk alan ve tam bir hizmet birimi olan şube müdürlüklerinde görevli şube müdürlerini hak ettikleri imkanlardan yararlanamamalarına neden olmaktadır.

209 sayılı kanuna dayanılarak hazırlanan ''Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşları personeline ek ödeme yapılmasına dair yönetmelikte'' hizmet alanı unvan katsayıları belirlenmiştir. Bu katsayılar unvanların hiyerarşik düzende alması gereken döner sermaye miktarını belirlemektedir.

Hizmet Alanları, Kadrolar ve Unvanlar

Katsayıları

Sağlık müdürü

6,00

Halk sağlığı müdürü

5,85

Sağlık müdür yardımcısı (uzman tabip)

3,60

Halk sağlığı müdür yardımcısı (uzman tabip)

3,55

Sağlık müdür yardımcısı (tabip)

3,50

Halk sağlığı müdür yardımcısı (tabip)

3,45

Sağlık müdür yardımcısı (idari)

3,00

Halk sağlığı müdür yardımcısı (tabip dışı)

2,90

Şube müdürü (tabip)

2,75

Şube Müdürü (tabip dışı)

2,00

İlçe sağlık müdürü (tabip)

2,60

İlçe şube müdürü (tabip)

2,50

İlçe şube müdürü (tabip dışı)

1,80

Entegre hastane müdürü

1,60

Eczacılar ve sorumlu avukat

0,85

Avukatlar

0,80

Sivil savunma uzmanı, diyetisyen, çocuk gelişimcisi psikolog, sosyal çalışmacı, biyolog, mühendis, veteriner hekim, kimyager, sosyolog ve benzeri

0,75

Yukarıdaki kademeli sistemden de anlaşılacağı üzere Sağlık müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğüne bağlı kurumlarda çalışan;Entegre Hastane Müdürü, Eczacı, Avukat, Sivil Savunma Uzmanı, Diyetisyen, Çocuk Gelişimcisi, Psikolog, Sosyal Çalışmacı, Biyolog, Mühendis, Veteriner Hekim, Kimyager, Sosyolog vb. Şube Müdürüne (tabip dışı) oranla daha az miktarda döner sermaye alması gerekirken Şube Müdürünün tavana takılması nedeniyle Şube Müdüründen daha fazla döner sermaye almaktadır.

Sağlık Bakanlığında görev yapan Şube Müdürleri sorunun kaynağını oluşturan 209 sayılı Sağlık bakanlığına bağlı sağlık kurumları ile esenlendirme(rehabilitasyon) tesislerine verilecek döner sermaye hakkında kanunda, Şube Müdürü kadrosunun diğer personel kısmından çıkartılarak hastane müdürü, eczacılar, idari sağlık müdür yardımcıları gibi yüzde 250 tavan oranı belirlenmesini talep ediyorlar.


Etiketler; #
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
BULDERENZO - 8 ay önce
mülakatta torpi̇lle geldini̇z peşi̇nen hakki olanlardan haklarini aldiniz. daha ekstra ne i̇sti̇yorsunuz.harami yavaş yavaş yi̇yi̇n i̇şte si̇zede yeter si̇ze referans olan si̇yasetçi̇lere de,sendi̇kacilara da, bürokratlara da
Avatar
ismail öner - 8 ay önce
ben de bir şube müdür olarak sayın bakanımızdan bu konuya el atmasını istiyorum
Avatar
hakkaniyet - 8 ay önce
Halkaniyet gözetilmeli ek gosterge en az 3000(polis ve uzman cavus kadar)
Doner sermaye unvan kat katsayisida en az sicil amiri oldugu memurlari kadar olsun.
Avatar
Mağdur - 8 ay önce
şube müdürleri maalesef emrinde çalışan personelden daha az maaş ve döner sermaye almakta..
Avatar
sağlıksız sağlıkcı - 8 ay önce
şube müdürü olmak için araya sokmadığınız torpil yapmadığınız yalakalık yok zorlamı şube müdürü yaptılar sizi istifa edin o kadar şikayetçiyseniz
Avatar
mustafa demir - 8 ay önce
şubemdeki 2 kişiden fazla maaş alıyorum (hizmetli ve düz memur) diğerleri benden çok alıyor. bu işi de benim aklım almıyor.
Misafir Avatar
el insaf - 7 ay önce @mustafa demir
sanki şube müdürü olanlar, 2 sınavı başarıyla geçmemiş gibi konuşuyorlar.iddia ediyorum şimdiye kadar atanan şube müdürlerinden en adil ve en hakkıyla atanan grup..
Misafir Avatar
ADALET - 8 ay önce @mustafa demir
anlamayacak ne var bunda mustafa demi̇r kardeşi̇m adalet herkese lazim oraya geli̇rken kaç si̇yasetçi̇.bürokrat, sendi̇kaci. i̇le bağlanti kurmak zorunda kalmişsinizdir aldiğiniz ücret çok bi̇le Allahin sopsasi yok
Avatar
ekb - 8 ay önce
maaş ek ödeme hepsi tam takır 3300 merak edenlere, ayıp oluyor artık bıçak kemiğe dayandı.
Misafir Avatar
teknik - 7 ay önce @ekb
2100 maaaş +1400 döner sabit alıyorsunuz. zaten cogunuz sağlık personeliyken bıraz fazla alıyordunuz dogru ama gi̇h sınıfa gecılce şeflerınde düşüyor. bunu bılıyordunuz.
Avatar
mühendis - 8 ay önce
sağlık müdürlüğünde çalışıyorum, katsayımız düşük olduğundan ek ödeme hiç almıyoruz (20 tl civarı) lütfen olayları işinize geldiği gibi çarpıtmayın. sizin tavanınız düşük bizim de katsayımız düşük, bizi emsal gösterirken sanki bizler astronomik döner alıyoruz anlamı çıkıyor lütfen bunu göz önünde bulundurun.
Misafir Avatar
söz sahibi - 8 ay önce @mühendis
ahhh mühendis kardeşim ahhh..böyle yazmışsın amma bir de eline geçen maaşı yazsaydın ya...şube müdürlerinin bir çoğu 3300 tl maaş alıyor..tüm eline geçen bu kadar senin eline ne kadar maaş geçiyor..bir zahmet onu da yazsana...çarpıtmadan...