.

Sağlıkta Yapılan İhraçlar Protesto Edildi

Son KHK ile ihraç edilen sağlık çalışanlarından 193'ü Diyarbakır'dan.

Sağlıkta Yapılan İhraçlar Protesto Edildi
Son KHK ile ihraç edilen sağlık çalışanlarından 193'ü Diyarbakır'dan.

Diyarbakır'daki sağlık çalışanları, son Kanun Hükmüne Kararname ile ihraç edilen meslektaşları için hastanelerde basın açıklaması ve oturma eylemi yaptı.

Geçen Cumartesi günü yayımlanan son Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 38 kamu kuruluşundan 10 bini aşkın memur ihraç edildi.

Sağlık Bakanlığı son KHK'da ihracın en fazla yaşandığı kamu kurumu oldu.

Türkiye genelinde Sağlık Bakanlığı'nda 2 bin 774 sağlık çalışanının görevden ihraç edildiği belirtiliyor.

İhraç edilenler arasında 750'ye yakın pratisyen hekim ve diş doktoru bulunuyor.

Bu sağlık çalışanlarından 193'ü Diyarbakır'dan.

Yeni KHK'lar: Kamuda 10 binden fazla ihraç, 15 basın kuruluşuna daha kapatma

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne kayyum atandı

Dicle Üniversitesi'nde son KHK ile 'FETÖ soruşturması' kapsamında çoğu akademisyen 100 sağlıkçının görevden ihraç edildiği belirtildi.

Geriye kalan 93 kişi Sağlık Bakanlığı'na bağlı Kamu Hastaneler Kurumu, İl Sağlık ve Halk Sağlığı Kurum çalışanları. Bu kurumlardan ihraç edilen 93 sağlıkçıdan 21'i hekim. Bu sağlık çalışanları arasında Sağlık Emekçileri Sendikası'na üye olanların sayısı 73.

'İhraçların sayısı az olsa da, çok büyük aksaklıklar yaratacak'

Diyarbakır Tabip Odası Eş Başkanı Yakup Altaş, Dicle Üniversitesi dışında Diyarbakır'da sağlık kurumlarından 21 doktorun görevden alındığını söyledi.

Yakup Altaş, 'görevden alınanların sayısının çok görünmemesine rağmen, bu gelişmenin büyük aksaklıklara neden olacağını' vurguladı.

Altaş, şunları söyledi: 

"Gazi Yaşargil Devlet Hastanesi'nde 5'i genel cerrah, 6 hekim görevden alındı. Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin tek Nevroloji ve Organ Nakli Koordinatörü görevden alındı. Silvan Devlet Hastanesi'nin tek çocuk doktoru görevden alındı. Çocuk doktoru olmayınca insanlar Diyarbakır'a gelecek. ya da bir başka yerden hekim görevlendirilecek. O da başka aksaklıklara neden olacak. Lice'de 5 aile hekimi var, 3'ü görevden alınıyor. Alınan sayı çok görünmese de biz ihraç dalgasının devam edeceğini düşünüyoruz. Farklı Kanun Hükmünde Kararnameler'le yeni ihraçlar yapılacaktır" dedi.Sağlık çalışanlarının hastane içindeki oturma eylemine polis görevlileri müdahale etmek istedi.

Diyarbakır'daki sağlık çalışanları, bu gibi uygulamaların devamının gelmemesi ve meslektaşlarının görevlerinin iade edilmesi için, hastanelerin önünde basın açıklaması yaparak yaşanan aksaklıklara dikkat çekmeye çalışıyorlar.

Pazartesi görevden ihraç edilen sağlıkçılar için Araştırma Hastanesi önünde basın açıklaması yapılmış ancak açıklama polis müdahalesi ile sona ermişti.

Salı günü de yaklaşık 50 sağlıkçı, ellerinde ihraç edilen meslektaşlarının isimlerinin yazdığı kağıtlar tutarak, Diyarbakır Kadın Doğum Hastanesi içinde bir oturma eylemi yaptı.

Öğle mesaisi sırasında basın açıklaması yapmak isteyen sağlıkçılara polis görevlileri, "hastanenin içinin eylem alanı olmadığını" söyleyerek müdahale etmek istedi. Hastanenin içine giren polisler, açıklamanın ve kalabalığın işleyişe engel olduğunu söyledi.Protestonun yapıldığı hastanenin önünde bekleyen bir Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA).

Türk Tabipler Odası Merkez Konsey Üyesi Doktor Şeyhmus Gökalp, ihraç kararının 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı günü gerçekleştiğini hatırlatarak şöyle konuştu.

"Cumhuriyet'in kuruluş yıldönümünde, herhangi bir yargılama ve hukuksal süreç işletilmeden binlerce kamu emekçisi işten çıkartıldı. Atılanlardan bazıları hukuksal süreçlerden geçmiş ve beraat etmiş insanlardı. Cumhur demek halkın çıkarını ön plana çıkarmak demek ama Cumhuriyet'in yıldönümünde bunun tam tersi şeyler yaşandı. Birçok hastanede bazı bölümler doktorsuz ve hemşiresiz kaldı. Bu yönüyle sağlık hakkına erişim engellendi. Aramızda bazı arkadaşların suçu varsa da, yetki mahkemelerdedir. Bir yargı süreci işletilir, varsa eksiklikler yargı karar verilir. Ama herhangi bir yargı süreci yaşanmadan arkadaşlarım görevden atıldılar."

'KHK, kaliteli sağlık hakkına engel'

Doktor Şeyhmus Gökalp, mesleğinde "hastalara fedakarlık yapan, iyi hekimlik değerlerini ayakta tutan" arkadaşlarının ihraç edildiğini söyledi ve 675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin "kaliteli sağlık hakkına engel olduğunu" ifade etti.

Güvenlik görevlilerine seslenen Gökalp, "OHAL de olsa, en temel hakların engellenemeyeceğini ifade etmek istiyoruz. Örgütlenmek ve sendikalaşmak temel haktır. Sendikalar kapatılıyor, üyeler ve temsilciler ihraç ediliyor" dedi ve ekledi: "Bu eylem, demokratik itiraz etme hakkımızdır".

Sağlık Emekçileri Sendikası temsilcileri de, "Bize suç işlemişiz psikolojisiyle yöneliyorlar ama biz iş yerimizdeyiz. Biz haklıyız, anayasal haklarımız var. Biz 90'lı yıllarda sokaklarda, iş yerlerinde direnerek bugünlere geldik. Arkadaşlarımız suç işlemedi. Sonuç ne olursa olsun emeğimiz ve demokratik değerler için mücadele etmeye devam edeceğiz. Çünkü hem bizim, hem de bu ülkenin demokrasiye ihtiyacı var."

BBC Türkçe, sağlık çalışanlarının ihraç edilmesinin sağlık hizmetlerine yansımasını ve günlük işleyişe etkisini sormak üzere Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği'nden görüş talebinde bulundu. Ancak konuyla ilgili açıklama yapma yetkileri olmadığını söyleyen yetkililer, görüşme talebimize olumsuz yanıt verdi.

Diyarbakır Valiliği yetkilileri de, soruşturmanın bakanlıklar tarafından yapıldığını, bu yüzden "açıklama yetkisinin bakanlıkta" olduğunu belirtti.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Deli Sulo - 1 ay önce
Reis memuriyetlerini aldığı gibi Özgürlüklerinide alacak terörle bağlantılı olup birde devletten maaş mi alacaklar Öyle bi dünya Yok Çok yakında adalet yerini bulacak Terörle bağlantılı Herkez Cezaevinde cezalarını çekmeye başlayacak
Avatar
Pkk !! - 1 ay önce
Bunlar pkk dan ihrac olanlar.. Görüldüğü gibi hemen eyleme başladılar diğer tarafta 10 binlerce gariban en ufak bir eylem bile yapmadı eylem yapmayı aklından bile geçirmedi...herkes evindensessiz sedasiz göz yaşı döktü... fakat mazlumun ahı inletir arşı diye bir söz vardır...
Avatar
Halil - 1 ay önce
Ben öleyim ama bir vatan haini pkklı tarafında tedavi ölmeyeyim.Nedeni yaşadığım aklıma geldikçe zehirledikleri güvenlik görevlileri aklıma geliyor.Düşünün işi tedavi olan birisi insanları acımadan öldürüyor bunun işten atılmasını bırakın yaşaması oksijen israfı.
Avatar
Bu nasıl iştir! - 1 ay önce
Hani diyorum son Khk' da madde 125' e eklenen maddeler bu kişilere uygulanmayakmı?
Avatar
haki - 1 ay önce
kim ihraç edilecekse edilsin de bi an önce personel alımı yapılsın, sağlıkta işler yürütülemez hale geldi. Vatandaşı mağdur etmeye kimsenin hakkı yok sonuçları ağır olur
Misafir Avatar
Uğur - 1 ay önce @haki
Hakiciğim öncelikle insan olan biri insanların haksız yere işinden edilmişlerse haksızlıkların biran önce çözümlenmesi için dua eder. Ama bizim ülkemizde hakkıyla biryerlere gelmiş kişilerin işlerinden edilmesini başkaları iş kapısı gibi görmeye devam ettiği sürece bu ülkeden de insanından da bir halt olmaz. Her gelen iktidar üç beş kuruş ile oyunu da, onurunu da satın alır insanın (örnek pilav üstü tavuk döner ve ayranla %7 oy alan Cem Uzan...). Yazık be...
Misafir Avatar
DR Mağdur - 1 ay önce @haki
haksız yere suça bulaşmadan sende ihraç edilirsen birgün bu cümleleri ne kadar içi boş anlamsız konuştuğunu sende anlarsın
Avatar
aynı şartlarda 3 farklı uygulama ısparta sağlıktan, ihraç, görevden uzaklaştırılıp dönen ve açığa alınmayan var çocuğa okula giden 3 kişiden - 1 ay önce
ihraçlarda kriter nedir. 3 hemşire 3 ününde çocuğu okula gidiyo- tke kriter, ortak kriter, ıspartada biri ihraç, biri açıktan göreve iade, biri açıkta değil. mağduriyet
Avatar
Adsiz - 1 ay önce
Keşke hiçbir suçu olmayan ve bu devlete canla başla hizmet etmiş bütün memurlar için de böyle eylem yapılsaydı,ama yapilamaz çünkü Allah'tan değil kuldan korkuyoruz, bu süreçte arkadaşlarını aramaktan korkan daha önce ahkam kesenlere sesleniyorum.Iftira etmeyi maharet sayan,bana dokunmayan yılan bin yaşasın oh olsun diyen bir toplum haline gelmisiz yazik...Ne zaman bu kadar vicdansız, merhametsiz,umursamaz saksakci bir toplum haline geldik.Ama unutmayalım Tarih tekerrürden ibarettir,bir din kardeşinin durumuyla alay eden kendi başına gelmeden olmezmis,eden bulur.Her kim zerre kadar iyilik ettiyse de kötülük ettiyse de karşılığını bulacak günü iple çekiyorum.
Avatar
Tofisa - 1 ay önce
Pkk nin teror orgutu oldugu belliydi basindan beri atilsinlarda..fetonun teror orgutu oldugunu herkes 15 temmuzda ogrendi..bas bas bagirdik 17 25 te deniliyor fakat mitingte konusulanlar ne zamnadan beri yasa hukmunde??
Misafir Avatar
Canan - 1 ay önce @Tofisa
Fetönün terör örgütü olduğunu kiralık beyinlere mitingte açıklandı. Örgütler kıyaslanmaz ama fetö hırsız(soru çaldı)hain(dış işleri ve başbakanlığı dinledi) nesebi sahih (17-25 aralık kumpası) bunları ilahi ve beşeri sistemler yasaklar .Dünyada militanlarına bunu mübah gören haşhaşi fetö fark bu.