.

Sağlıkta Süper Ligdeyiz

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, Dışişleri Bakanlığınca bir otelde düzenlenen 9. Büyükelçiler Konferansı'na katıldı. Bakan Akdağ, konferansta sağlıkta milli değerler ve küresel hedefler hakkında konuşma yaptı

Sağlıkta Süper LigdeyizSağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, Dışişleri Bakanlığınca bir otelde düzenlenen 9. Büyükelçiler Konferansı'na katıldı. Bakan Akdağ, konferansta sağlıkta milli değerler ve küresel hedefler hakkında konuşma yaptı.

Türkiye'nin sağlıkta gelişmiş ülkelerin klasmanına girdiğini değinen Akdağ, “Biz artık sağlıkta süper ligdeyiz ancak ihtiyaçlarımız da farklılaşıyor. Vatandaş memnuniyeti ciddi bir şekilde artış gösterdi. Memnuniyet için önümüze yüzde 80 gibi çok iddialı bir hedef koyduk. İhtiyaçlarımız gerçekten değişti. Tamamen yeni yaşam biçiminin sonuçları olan hastalıklarla karşı karşıyayız. 2023'e kadar ajandamızda sağlık promosyonu denen, bizim sağlıklı yaşamın teşvik edilmesi dediğimiz kavram için hem çok para harcıyoruz hem de bu hususta yeni çalışmalarımız var. Türkiye'de 2003-2013 arasında hastalık yükümüzü yüzde 4 azalttık. Dünyada bunu sağlayabilmiş sadece birkaç ülke var. Hastalık yükünü azaltmak için yeni bir döneme girmek zorundayız" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin, Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın temeline "önce insan" anlayışını koyarak yola çıktığını ifade eden Akdağ, programın sonuçlarının uluslararası kurumlar tarafından kabul gördüğünü ve örnek gösterildiğini vurguladı.

Bakan Akdağ, Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında tüm bu alanlarda önemli ivme kazanıldığını bildirdi. Türkiye Sağlıkta Dönüşüm Programı ile elde edilen başarının uluslararası alanda kabul gördüğünü anlatan Akdağ konuşmasına şöyle devam etti:

"Türkiye'de sağlık hizmetlerine finansal, fiziksel ve sosyal açıdan erişim sağlanırken, Gayrisafi Yurtiçi Hasılamızdan (GSYH) 5,4 oranında bir harcama yapıyoruz. Bunun içinde hem kamunun hem özelin harcamaları var. GSYH'ye kıyasla bu harcama oranı, OECD'nin en düşük oranıdır. Bazen 'Sağlığa çok para harcandı' diyoruz ya, 'Hayır, Türkiye'de durum böyle değil.' Türkiye'de, kendi imkanlarımız çerçevesinde ayırdığımız pay, OECD'nin en düşük oranı."

Bakan Akdağ, Türkiye'nin sağlık göstergelerinde, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) yaptığı tahminlerin çok daha ötesinde rakamlara ulaştığını ifade ederek, doğumda beklenen yaşam süresinin arttığını, bebek ölüm hızı ve anne ölüm oranlarının ciddi ölçüde düştüğünü kaydetti.

Bu gelişmelerin Türkiye'yi sağlıkta gelişmiş ülkeler klasmanına soktuğunu vurgulayan Akdağ, "DSÖ 1998 yılında, Türkiye için doğumda beklenen yaşam süresi için 2025 yılında ulaşılmak üzere 75 yıl tahmini yapmıştı. 2015 yılı itibariyle doğumda beklenen yaşam süresi 78 oldu. Bebek ölüm hızları açısından durum benzerdir." bilgisini verdi.

Sağlık hizmetlerinden memnuniyet oranı arttı

Akdağ, vatandaşların sağlık hizmetlerinden memnuniyetinin de her yıl artış gösterdiğini işaret ederek, bu oranların yaklaşık iki kat arttığını, nüfus genelinde sağlık sisteminden memnun olan kişilerin payının 2003'te yüzde 39,5'tan 2015'te yüzde 72,3'e çıktığını bildirdi.

Sosyal ve finansal erişimin de artırıldığını, sağlık hizmetleri maliyetinin vatandaşın geneli için bir yük olmaktan çıkarıldığını anlatan Akdağ, cepten yapılan sağlık harcamalarının toplam sağlık harcamaları içindeki oranın 2002'de yüzde 19,8 iken 2015'te yüzde 16,6'ya düştüğünü ifade etti.

Bakan Akdağ, genel sağlık güvencesi sağlandığını, özel hastanelerin koyduğu ilave ücretlerin sınırlandırıldığını, yanık, kanser, yenidoğan hizmetleri, organ nakilleri, doğumsal anomaliler, diyaliz ve kardiyovasküler cerrahi için ek ücret alınmasının yasaklandığını ve ilaçlar için cepten yapılan harcamaların en aza indirildiğini hatırlattı.

Sağlık hizmetinde fiziksel alt yapıya da önem verildiğini ve sağlık hizmetlerine erişimde ciddi bir artış sağlandığını açıklayan Akdağ, özellikle 2002'de 2 bin 200 bin olan yoğun bakım yatak sayısının 2015'te 32 bine ve aynı tarihler arasında ambulans sayısının 618'den 4 bin 200'e çıktığını kaydetti. Ambulans sayısıyla yoğun bakım yatağı ihtiyacı arasında önemli bir ilişki olduğuna işaret eden Akdağ, "Örnek verecek olursak, eğer kalp krizi geçiren bir vatandaşa ambulans ulaştıramazsanız, yoğun bakım yatağı ihtiyacınız azalır." diye konuştu.

Akdağ, sağlık personelinin arttırılması yönünde ciddi kararlılık gösterildiğini ve hekim sayısının 92 binden 141 bine yükseldiğini anlattı.

"73 ülkeyle imzalamış 138 ikili işbirliği anlaşması var"

Türkiye'nin çok sayıda ülkeye sağlık sisteminin güçlendirilmesi için destek sunduğunu belirten Akdağ, yurt dışından gelen sağlık heyetlerine de eğitim verildiğini bildirdi.

Akdağ, Avrupa'nın en büyük medikal kurtarma ekibinin kurulduğunu belirterek, 8 bin kişilik gönüllü Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) bulunduğunu söyledi. Acil ve afet durumlarında UMKE personelinin görevlendirdiğini dile getiren Akdağ, sınır ötesinde ihtiyaca göre kapsamlı sağlık hizmetleri sağlayan birimler oluşturulduğunu, yurt dışında hastaneler açıldığını aktardı.

Akdağ, Sağlıkta 73 ülkeyle imzalanan 138 ikili işbirliği anlaşmasıyla küresel sağlığa katkı verildiğini bildirdi.

Bakan Akdağ ayrıca, sağlık endüstrisindeki fırsat alanlarının tanıtılması için çalışıldığını vurgulayarak, "Türkiye'de yerel üretim açısından yepyeni fırsat alanları oluşturduk. İlaç ya da tıbbi malzeme üreten ya da satan ülkelerin Türkiye'ye gelmesi ve burada yatırım yapmaları için çok cazip imkanlar sağlandı." dedi.

Sağlık turizmi potansiyelinin artırılması ve kamu hastanelerinde sağlık turizmine yönelik çalışmalar yapıldığını aktaran Akdağ, şu bilgileri paylaştı:

"Bulunduğunuz ülkelerde bir Türk vatandaşı kaza geçirdiğinde ya da yoğun bakım ihtiyacı olduğunda, nakli mümkünse biz o vatandaşımızı uçak ambulansla Türkiye'ye getirme imkanına sahibiz. Bu fırsattan hepinizin haberdar olmasını istiyorum. Vatandaşlarımız size müracaat ettiğinde, gerçekten uçak ambulansla nakil ihtiyacı varsa, hiç muhafazakar davranmayın. Allah'a şükürler olsun Türkiye Cumhuriyeti'nin gücü, bugün bunlara yetiyor."

İlki Mersin'de açılacak "Şehir Hastaneleri" hakkında da bilgi veren Bakan Akdağ, burada suit odaların bulunduğunu ve VIP hizmeti alınabileceğini aktardı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ALLAH MİLLETİMİZİN BİRLİĞİNİ BOZMASIN. - 2 ay önce
SAYIN BAKANIM ALLAH RAZI OLSUN.BİRDE BİZ 2351 VHK'İ NİN KAZANDIĞI SINAVIN VHKİ KADROLARIMIZI VERİRSENİZ .BİZLERİ DE AİLELERİMİZLE BİRLİKTE SEVİNDİRMİŞ OLURSUNUZ. SAYGILAR.
Avatar
Saglikci - 3 ay önce
Sayın bakanıma iletilmek üzere : bir saglik çalışanı ve vatandaş olarak sizlerle gurur duyuyorum özellikle hava ambulansı bu sadece bir ornek daha nice örnekler ancak sayın bakanım maalesef hastanelerde 24 saat nöbeti bizleri perişan ediyor birde servis sorumluları var hastanelerin dörtte biri servis sorumlusu ne oluyor nöbet tutmuyorlar bu sefer bizler ayda 50 60 bazen 80 saate kadar nöbet tutuyoruz ve 24 saat nöbetini lütfen yasaklayın 16 saat ideal en azından şu servis sorumluları ayda 8 saat veya 16 saat acilde yoğun bakımlarda nöbet tutmaz mi birde bazı servisler de aşırı yatak var mesela bu bir hastane bazı geceler 80 yatak hasta oluyor ve diğer katlar 45 50 yatak oluyor hastalarla ister istemez tamamen motuve olunmuyor ustune birde 24 bu nobet olursa bu konuda çalışanlar olarak iyi bir düzenleme istiyoruz tamamen resmi kurallar içinde çağın gereksinimlerine uygun adil bir hemşire çalışma listesi olmalı bunu şikayet değilde serzeniş kabul edin amaç eşitlik olsun yoksa birine iyi birine kötü olmasın bu konu ile de ilgilenilirse burda yilların ihmali olduğunu düşünüyoruz ayrıca saglik çalışanlarına sendikalar adeta bir başka unsuru olmaya başladı bakıyorsunuz başında medyada isim ve hastane bazında unvan vererek eleştiri yapıyorlar oysa eleştiride önce meselelerin doğruluğu arastirilamali ve önce bakanlıkla paylaşılmali bu gibi açıklamalar bazen zarar veriyor sayın bakanımiz caliskanliginiz sayesinde yeniden kabınede olmanız bizleri mutlu ediyor bir projem var hasta personel arasında r
Avatar
Saglikci - 3 ay önce
Yorumun devamı hasta personel arasında resmi olan iletisimde bazen iletsim hatalarından hastanelerde bis tartışmalar olabiliyor mesela acillere 24 saat nöbet olması ve çalışanın da stresli olması ister istemez hastaya yanitilabiliyor yorgunluk art niyet olmamasına rağmen 24 saatin getirdiği yorgunluk stres olarak yanitilabiliyor bununda çözümlerinde biri gunduzlerı en az servis sorumluları yasal 8 saat nöbetini alip nöbetler 16 saate inerse bunda ancak sizlerin takdir yetkisi ile yine bu iletsim de hastalarımız hastaneye geldiğinde girişlerde şu ikramı çay ikramı gibi tatlı ve güzel şeyler ile motive edilebilir hastane kantindeki biraz daha hesaplı olabilir vs.sizler ı çok seviyoruz sayın bakanım dualarımız sizinle saygilar
Avatar
Sağlıkda süper ligdeyiz ???? - 2 ay önce
evde hasta bakımı yaslı bakımı bunları unuttunuz mu bakanım ??
Avatar
Dr - 2 ay önce
Sayın bakanım iadeler ne zaman olur lütfen artık dayanacak gücümüz kalmadı lütfen ne olur Ne olur en kısa zamanda bi haber yapin bekliyoruz lutfeeeeen