.

Sağlıkta Dönüşümün ikinci fazında aile hekimliği nasıl değişecek?

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, aile hekimlerini sayısının olabildiğince hızlı şekilde artıracaklarını belirterek, "Aile hekimleri ile takip ettikleri kişiler arasındaki ilişkiyi kuvvetlendirmek istiyoruz. Şu an da 3 bin 500 kişiye bir aile hekimi düşüyor. Biz bunu süreç içerisinde 2 binlere kadar indireceğiz. 5 ila 10 yıl içerisinde bunu gerçekleştireceğiz. 2 bin 900 kişiye bir aile hekimi olacak şekilde bunu gerçekleştireceğiz." dedi

Sağlıkta Dönüşümün ikinci fazında aile hekimliği nasıl değişecek?Akdağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2016'nın, "yeni dönemin stratejilerini geliştirmek için yoğunlaştıkları bir yıl" olduğunu belirterek, "2016 yılında şunları tespit ettik. Türkiye'de hastalık yükümüz değişti. Sağlıkta dönüşümü başlattığımız 2002 yılına kıyasla 2017 yılında farklı bir ihtiyaç var, farklı bir Türkiye var. Vatandaşlarımızın ihtiyaçları farklı, dolayısıyla yeni bir faza geçiyoruz." ifadesini kullandı.

Sağlıkta dönüşüm programına başladıkları 2002 yılında en büyük problemlerden birisinin anne ve bebek ölüm oranları, çocukluk çağı ishalleri, verem, tifo, sıtma gibi problemler olduğuna değinen Akdağ, Türkiye'de şu anda bu konuların öncelikli problemler olmaktan çıktığını bildirdi.

- Sağlıklı yaşam merkezleri kurulacak

Sağlık Bakanı Akdağ, özellikle bulaşıcı hastalıklarla mücadele konusunda Türkiye'nin birçok alanda Avrupa ülkesinden daha iyi olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Türkiye'de artık sıtma görülmüyor, kızamık problemimiz yok. Çocukluk çağı zatürresi önemli bir problem olmaktan çıktı. Önümüzde şişmanlık, hareketsizlik, şeker hastalığı, kalp damar hastalıkları var. Sigaraya bağlı akciğer hastalıkları ve kanserler var. Tamamen değişik bir yeni döneme giriyoruz. Bunların tedbirlerini alıyoruz. 2017 yılında sağlıklı yaşam merkezleri kuracağız."

Aile hekimlerinin hizmet verdiği vatandaşlara yeni bir destek alanı oluşturulacağını anlatan Akdağ, fizyoterapistler, psikologlar, diyet uzmanları ve beden eğitimi hocalarının da aile hekimlerine yardımcı olacağına işaret etti.

Bu yıl içerisinde yapılacak en önemli düzenlemelerden birisinin de aile hekimlerinin sayısıyla ilgili olduğunu belirten Bakan Akdağ, "Aile hekimlerinin sayısının olabildiğince hızlı şekilde artıracağız. Aile hekimleri ile takip ettikleri kişiler arasındaki ilişkiyi kuvvetlendirmek istiyoruz. Şu anda 3 bin 500 kişiye bir aile hekimi düşüyor. Biz bunu süreç içerisinde 2 binlere kadar indireceğiz. 5 ila 10 yıl içerisinde bunu gerçekleştireceğiz. 2 bin 900 kişiye bir aile hekimi olacak şekilde bunu gerçekleştireceğiz." dedi.

Akdağ, sağlıklı yaşamı teşvik etmeye devam edeceklerini vurgulayarak, özellikle sigarayla mücadele programına büyük önem verdiklerini kaydetti.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sağlık-çı - 3 ay önce
yahu laboratuvar,röntgen bile yok bu aile sağlığı merkezlerinde.adamlar sadece ilaç(antibiyotik geniş spektrumlu,mide koruyucu,ağrı kesici)yazıp yazıp gönderiyorlar.siz de daha destek alanından bahsediyorsunuz...
Avatar
sağlık memuru 1 - 3 ay önce
Aile hekimliği sisteminde teşhis ve tedavi denilen hiç bir şey yok maalesef.Bir çok ASM de labaratuvar ve röntgen hizmeti bile verilmiyor.Basit birkaç hastalık tespiti ve ilaç yazmaktan başka hiç bir şey yapmıyorlar.gebe izlem,bebek izlem,aşı,enjeksiyon,basit pansuman vs.bunlar yapılıyor.Bunları yapmak içinde Aile Hekimine gerek yok zaten.
Avatar
saglikci - 3 ay önce
Aile hekimliği fos çıktı, bunu çocuklar bile biliyor malesef devlet büyüklerimiz hala bilmiyor.
Avatar
Dt.Yavuz - 3 ay önce
Sevgili Editör
Daha onceki haberlerinizde Saglikli Yasam Merkezlerinde Aile dis hekimligininde olacagi bahsediliyordu .Son 2-3 ay zarfinda Aile dis hekimliginin durumu hakkinda ne Sayin Bakandan ne de Internet sit ellerinden hicbir bilgi alamiyoruz. Bu konuda dis hekimlerini bilgilendirirseniz sevinirim .Tesekkurler...
Avatar
sağlık memuru - 3 ay önce
hastaların çoğu su içmemeye ya da çok az içmeye bağlı rahatsızlıktan dolayı hastaneye geliyor. Bakanlık Su tüketimi için reklam veya tanıtıcı projelere yatırım yapsa daha faydalı olur.
Avatar
sağlıkçı - 3 ay önce
Evde sağlık hizmetlerini,tüm okul sağlığı eğitim ve sağlık hizmetlerini,koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetlerini,tüm mevsimlik işçilerin sağlık hizmetini,mesai saati içi ve dışı defin ruhsatı işlemlerini, tüm hac,umre aşılamalarını,ebesi olmayan sağlık evlerine personel görevlendirmelerini,personeli olmayan ASM lere personel görevlendirmelerini,kanser taramalarını,iş yapmayan(yatan) TSM ler gerçekleştiriyor.
Avatar
Efsane - 3 ay önce
Efsane bakan geri döndü. Sağlıkta maalesef 3 yıl onun yokluğunda boşa gecti. Teskilat olarak Allah yardımcımız olsun.
Avatar
leyla - 3 ay önce
beden eğitimi hocaları?