.

Sağlıkçılar ayda 805 tl az ödeme alıyor

Sağlık çalışanlarının en önemli sorunu, adaletli bir döner sermaye sistemin inşa edilememiş olmasıdır.

Sağlıkçılar ayda 805 tl az ödeme alıyorSağlık çalışanlarının en önemli sorunu, adaletli bir döner sermaye sistemin inşa edilememiş olmasıdır. Bu adaletsizlik sağlık çalışanlarının tükenmişlik sendromunu da tetikleyen en önemli unsurdur. Şimdiye kadar sadece konuşuldu, bundan sonra çözüme yönelik adımlar atılması gerekmektedir.

Sağlık çalışanlarının döner sermaye gelirleri her geçen gün erimektedir. Üç beş yıl önce aldığımız döner sermayeyi bugün itibari ile alamaz hale geldik.

Maddi kayıpların daha iyi görülebilmesi için dikkatlerinizi döner sermaye tavan katsayısına çekmek istiyorum.

Döner sermaye tavan katsayısı özellikli birimlerde 200, diğer birimlerde 170 olarak uygulanmaktadır.
Sağlık Çalışanlarını temsil eden tüm Sivil Toplum Kuruluşları 3-5 yıl öncesine kadar döner sermaye tavan katsayısının mutlak surette arttırılması gerektiğine yönelik cümleler kurardı. 
Şimdi ise döner sermaye tavan katsayısının arttırılmasını talep ettiğimiz o günlerden sabit ek ödemeyi zoraki aldığımız bu günlere geldik.

Bakınız sağlık çalışanlarının aleyhine olan bu durumu bir örnekle gözler önüne serelim:
Bugün eskiden olduğu gibi döner sermayeyi tavandan alacak olsak lisans mezunu bir sağlık çalışanı özellikli birimde çalışıyorsa (sabit + döner sermaye) 2.414 TL döner sermaye, özellikli birim dışında çalışıyorsa (sabit + döner sermaye) 2.081 TL döner sermaye alması gerekiyordu.
Daha açık bir ifade ile sağlık çalışanlarının ek ödemeye ilaveten her ay 805 TL ile 1.138 TL ücret alması gerekmektedir.
Sağlık çalışanlarının önemli bir kesimi toplamda yıllık 25.000 TL ile 29.000 TL döner sermaye alması gerekiyorken sadece 15.312 TL sabit ek ödeme almaktadır.

Döner sermayedeki adaletsizliğin ortadan kaldırılması için iki bakanlığın sesimizi duyması ve çözüm için ortak hareket etmesi gerekmektedir: Biri Maliye Bakanlığı diğeri ise Sağlık Bakanlığı…
Maliye Bakanlığı sadece personele ödenecek şekilde bütçeyi arttırmalı, Sağlık bakanlığı da daha adil ve adaletli bir döner sermaye yönetmeliği hazırlamalıdır.

En az Aile Hekimliğindeki nöbet uygulamasına karşı gösterildiği gibi bir direnç (ki mutlaka gösterilmesi gerekmekteydi) döner sermaye yönetmeliğindeki adaletsizliğin ortadan kaldırılması için de mutlaka gösterilmelidir.


Semih DURMUŞ
Sağlık SEN Genel Başkan Vekili

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
HH - 1 ay önce
KOMİK gercekten çok komik..aklınız neredeydi toplu sözleşme masasında otururken..aaa pardon kimi müdür yapsak kimi şef yapsak kimi yönetici yapsak bunları düşünmekten sağlık çalışanlarının haklarını unuttunuz..masada utanmadan sattınız resmen tabiri caizse..sizler üzülmezsın kimi kandırdığınızı zannediyorsunuz ?yandaşlarınız müdür amir zaten bir yerlerde..gerisi neolursa olsun mantığınız bu..bir demeç veriyorsunuz hangi yüzle ?
Avatar
Serkan - 1 ay önce
Sendikacılar her seçimde milletvekili yapılırsa olacağı bu
Avatar
hemşire - 1 ay önce
Hep lafta kalınıyor bu söylenenler icraat yok
Avatar
ABİDİN DEVRAN - 1 ay önce
GÜNAYDIN BAŞKAN YENİMİ UYANDIN
Avatar
Elif - 1 ay önce
Bizi bu hale getiren sendikacılar sağolsun
Avatar
Kadın dogum - 1 ay önce
Adıyaman kadın doğum ve çocuk hastanesin de sağlık personeli kan ağlıyor. Anca Doktora çalışan bir döner odemesi mevcut. Duyun sesimizi lutfen. Gecen yillarda suan aldığımız 3 kuruşluk donerin en az iki katını aliyorduk. Lutfen ama lutfen bir ses olun bize
Avatar
..... - 1 ay önce
sağlıkçı olupta masa başı hemşirelik yapanlar aynı maaşı almasın lütfen bu bir kul hakkıdır
Misafir Avatar
sağlıkçı - 1 ay önce @.....
onlar daha çok ek ödeme alıyorlar ek iş yapıyorlarmış diye.kendi işlerini yapmıyorlarki! ayda bir nöbet tutuyorlar sağ olsunlar
Avatar
Hakan - 1 ay önce
Adıyaman kahtada 3 yıl önce 900 Tl döner sermaye alıyorduk şimdi aldığımız 400 tl takdir sizin