.

''Sağlık-Sen Hemşireler Günü'nü Cizre'de kutladı ve sorunlar dile getirildi''

Sağlık-Sen Hemşireler Günü'nü Cizre'de kutladı

''Sağlık-Sen Hemşireler Günü'nü Cizre'de kutladı ve sorunlar dile getirildi''Memur-Sen Konfederasyonu'na bağlı Sağlık-Sen, Şırnak'ın Cizre İlçesi'ne Ebeler,Hemşireler ve Anneler Günü kutlama programı düzenledi. Memur-Sen Genel Başkan Vekili ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş'in de katıldığı programda, birlik beraberlik mesajları verildi, sağlık çalışanlarının zor şartlar altında görev yaparak yeni destanlar yazdığı dile getirildi.

Burada konuşan Metin Memiş, hemşirelik mesleğinin cephede başladığını, 100 yıl önce Çanakkale'de ilk hemşirelerden Safiye Hüseyin'in hissettiği vatan aşkı, anne şefkati ve meslek ahlakının bugün Cizre'de, Nusaybin'de, tehlikenin kol gezdiği memleketin her köşesinde görev yapan Ayşe hemşirelerin, Fatma ebelerin yazdığı destanlarla devam ettiğini söyledi.

Bölgede görev yapan sağlık çalışanlarının, vatan toprağını teröre karşı koruyan güvenlik güçlerinin yanında eşsiz bir fedakarlık örneği sergilediğini ifade eden Memiş, sağlık çalışanlarının her nerede olursa olsun önce insan, önce millet, önce vatan dediklerini kaydetti.

Memiş, "Cesaretiyle, hizmet aşkıyla, Cizre'de tarih yazan kardeşlerimle bir arada olmaktan büyük onur duyduğumuzu ifade etmek istiyorum. Sizler, hayatı kutsal bir emanet sayarak eşsiz bir fedakarlıkla insanımıza hizmet eden sağlık ailesinin en değerli varlıklarısınız." Şeklinde konuştu.

HAK VE HALK NAZARINDA DEĞERLİ BİR MESLEK İCRA EDİYORUZ

Hastanelerde, afet bölgelerinde, terör bölgesinde kısaca hayatın en zor ve riskli alanlarında sağlık çalışanlarının bulunduğunu söyleyen Memiş, Hak ve halk nazarında son derece değerli bir mesleğin icracısı olduklarını ifade etti.

Sağlık hizmetlerinin iki cihanda kıymete haiz olduğunu belirten Memiş, bu meslekler içinde ise hemşirelik ve ebelik mesleğinin vaz geçilmez bir öneme sahip olduğunu kaydetti. Memiş, "Devletimize, hükümetimize her platformda sesleniyoruz.

Hemşirelerimizin, hekimlerimizin bütün sağlık ailesinin onurunu, izzetini korumanın devletin sorumluluğunda olduğunu en güçlü şekilde haykırıyoruz. Sağlık çalışanları ve özellikle sayıları yetersiz olan hemşirelerimiz sağlık reformların yükünü bugüne kadar çok büyük fedakarlıklarla omuzlarında taşıdı. Bu fedakarlık artık karşılıksız bırakılmamalı, mutlaka, çalışma ortamlarında onlarca mesleki riski göze alarak çalışan, hemşirelerimizi, sağlık çalışanlarımızı, ruhen, bedenen ve sosyal açıdan güçlendirecek adımlar atılmalıdır" dedi.

YIPRANMA PAYI VERİLMELİ

Yıpranma payı konusunda Sağlık-Sen'in ısrarlı talebiyle önce söz aldıklarını, sonra da çalışmaların başladığını söyleyen Memiş, yıl sonuna kadar bütün sağlık çalışanlarının yıpranma payı almasını sağlayacak düzenlemenin hayata geçmesi gerektiğini, bunun bir toplu sözleşme kararı olduğunu ifade etti.

EK ÖDEMELER EMEKLİLİĞE YANSITILMALI

Ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmamasının büyük bir mağduriyet ve haksızlığa sebep olduğunu söyleyen Metin Memiş, sağlık çalışanlarını emeklilikte de mağdur eden bu uygulamadan bir an önce vazgeçilmesini, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılarak yaşanan mağduriyete son verilmesini istedi.

ŞİDDETİN ÖNLENMESİNİN TAKİPÇİSİYİZ

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda da birçok çalışmaya imza attıklarını da belirten Memiş, bir meslek grubuna yönelik ilk kez çıkan yasanın öncülüğünü de Sağlık-Sen'in yaptığını dile getirdi. Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayan kişinin tutuklu yargılanmasını sağlayan yasanın öncülüğünü

Sağlık-Sen'in yaptığını belirten Memiş, bunun istisnasız olarak uygulanması için de konunun takipçisi olduklarını kaydetti.

Metin Memiş ve beraberindekiler ayrıca Cizre Kaymakamı Ahmet Adanur, İlçe Emniyet Müdürü Ömer Faruk Karataş, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Muzaffer Akçan, Cizre Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Mehmet Hidayetullah Erzem ve hastane çalışanlarıyla 1 ve 2 No'lu 112 İstasyonları'nda görev yapan sağlık çalışanlarını ziyaret etti.


Etiketler; #
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sadece boş konuşuyorsunuz - 7 ay önce
memurların hakları bir bir elinden alınırken,siz hala boş boş konuşup göz boyamakla megulsünüz.yakında antalya da 5 yıldızlı otelde gene buluşursunuz.biz üyelerde sizin masallarınızı dinleriz.
Avatar
Sağlıkçı - 7 ay önce
söylemleri ile yaptıkları eylemleri birbirini tutmuyor. sadece sağlık sen yönetim kadrosunu koltuklara oturtmakla meşgül oluyor. 4/b sgk kesintilerini hani alıyorduk 10 yılım doldu ve zaman aşımına uğradım ve sendikanızdan nefret ederek ayrıldım
Avatar
Ase - 7 ay önce
Kadro kadro diye aklmıza koydunuz diğer sendikalar temizlik görevlilerine bile hor görmüyoruz ama sadece konuşuyorsunuz kusura bakmayın
Misafir Avatar
T akb - 7 ay önce
Sendikalar sayesinde sağlıkta sendika temsilcileri her hafta tarım gün is yerinden izinli kaytarmus oluyor buda yılda 22 gün eder gördünüz ne kadar başarılı bir sendika belli isimleri sorumlu yaparlar gördünüz mü bu sendika kavramı yeniden ele alınmalı memur sendikanın ağzıyla değil devletin kanalıyla korunmalı memuruna devlet sahip çıkacak ve acilen 55 yaş üstü memurlar emekli edilip yüzbinlerce üniversite mezunu memur edilip devlet işler hale gelmeli kaynak 1 döner sermaye kaldirilirsa en az bütçeye 10 milyar aile hekimliği lav edilirse 5 milyar al sana kaynak
Avatar
Malatya'lı İsmail - 7 ay önce
yorum yapan değerli kardeşlerim. ek ödeme de adaletsizliği sağlık-sen veya sağlık sen yöneti̇mi̇ yapmiyor. bu sistemin adaletsiz br sistem olduğunu ve kesinlikle değiştirilmesi gerektiğini defalarca sağlık sen dile getirdi ve hatta bu konuda dava bile açtı. sabit üstü performans alamayan arkadaşlar bu sistemin adaletsizliği olan kurum gelirinin düşüklüğü sebebiyle alamamıştır. 4/b kesintisi hani diye soran kardeşim belliki konuyu takip etmemiş. sağlık-sen olarak kazandığımız davayı temyiz ettiler ve belli görüşe sahip çevrelerce (bu yapılanmayı tahmin edebiliyorsunuzdur) dava reddedilmiş ve kaybedilmiş ve siz bu paraları alamamışsınız. eee bu durumda hırsız mı yoksa ev sahibi mi suçlu? ayrıca göz boyuyorsunuz diyen kardeşim. sen göz boyamak için hele bir cesaret göster de oradaki sağlık çalışanlarını bir ziyaret et bakalım. o biraz .... zannedersem. sağlık-sen büyük türkiye buluşmasını antalya da yapıyoruz doğru. gizli saklı değil. ancak başkaları ve belli guruplar gibi alemlere katılm
Avatar
çalışan - 7 ay önce
döner sermayede haksızlık var bazıları sabitin dışında alıyor bazıları sadece sabit alıyor bu adaletmi herkes sonuşda bir görev yapıyor
Avatar
çalışan - 7 ay önce
ek ödeme adaletli değil sadece sabit alan çalışan var birde sabit döner sermaye den başka döner sermaye alan var yani iki döner alan var adalet alanlar hava atıyor
Avatar
Hemsire - 7 ay önce
Malatyali ismail görünen koy klavuz istemez neyin ne olduğu acik ortada herkes hastanede ne döndüğünü biliyor bu lsflar bos
Avatar
MEHMET - 7 ay önce
bi̇razda i̇dari̇ personeli̇n sorunl
ri̇arina bakin