.

Sağlık Sen'den Müjde

Sağlık Sen'den Müjde
Sağlık Sen Genel Merkezi Açıklaması ;

Genel Başkanımız Metin Memiş, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ı ziyaret ederek, taleplerimizi iletti. Memiş, aile hekimlerine getirilen zorunlu nöbet uygulamasından vazgeçilmesi, toplu sözleşme kazanımlarımızdan olan 112 çalışanlarına yemek ücreti ödenmesi konusunun hayata geçmesi, süt iznini döner sermaye kapsamından çıkaran düzenlemenin iptal edilmesi ve sağlık okuryazarlığı konularındaki taleplerimizi dile getiren Genel Başkanımız, yıpranma payının hayata geçmesi, ek ödemelerin emekliliğe yansıması ve değişik statülerde istihdam edilen bütün sözleşmeli sağlık çalışanlarının kadroya alınmasını istedi. 


Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise, aile hekimlerinin nöbet uygulamasına yönelik dile getirdiğimiz talebimizi önceden bildiğini ve talebimiz doğrultusunda aile hekimlerinin nöbet uygulamasının zorunlu olmaktan çıkarılması için bir çalışma yaptıklarını söyledi. 112’lerin yemek parası konusundaki yönetmelik değişikliği için gerekli adımların atıldığını da belirten Bakan Akdağ, bu sorunun çözümü için gerekli olan yönetmelik değişikliğinin önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu’nın imzasından çıkacağını ifade etti. 


AİLE HEKİMLERİNE NÖBET ZORUNLULUĞUNDAN VAZGEÇİLMELİ
Aile hekimlerine getirilen zorunlu nöbet uygulamasının motivasyon düşürücü başka bir uygulama olduğunu söyleyen Genel Başkanımız Memiş, “Aile hekimliği sisteminin temeli, önleyici sağlık hizmeti sunmaktır. Aile hekimlerimize nöbet zorunluluğu getirmek, hem motivasyonu bozdu hem de sistemin ruhuna aykırı bir uygulama, aile hekimliğine eklenmek istendi. İlla ki nöbet uygulaması olacaksa, hekim ihtiyacının olduğu yerlerde, gönüllülük esasına göre bu yapılabilir. Nöbet zorunlu olmamalı ve zorunlu nöbet uygulamasından vazgeçilmelidir” dedi. Memiş ayrıca, aile hekimliği sisteminin yeniden düzenlenmesi ve bu düzenleme yapılırken sistemin bütün taraflarının bu düzenleme çalışmasına dahil edilmesi ve görüşlerinin alınması gerektiğini ifade etti. 


112’LERİN YEMEK PARASI ÖDENMELİ
Genel Başkanımız Metin Memiş ayrıca, 2016-2017 Toplu Sözleşme kazanımlarımızdan olan hayata geçmeyen, 112’lere yemek parası ödemesinin de bir an önce hayata geçmesini, 112 çalışanlarının büyük mağduriyet yaşadığını belirtti.


YIPRANMA PAYI BÜTÜN SAĞLIK ÇALIŞANLARINI KAPSAMALI
Yıpranma Payının, sendika olarak aldığımız sözlerin devamı niteliğinde, toplu sözleşmede de imzalanan protokole dahil edildiğini ancak sonuçlanmayan başka bir talebimiz olduğunu ifade eden Memiş, yapılacak çalışmanın bütün sağlık çalışanlarının yıpranma payı almasını sağlayacak şekilde yapılması gerektiğini kaydetti. 


SÜT İZNİ YASAL HAKTIR, MAĞDURİYET SEBEBİ OLMAMALIDIR
Sağlık çalışanlarının büyük bir kısmının kadınlardan oluştuğunu söyleyen Memiş, “Yasal olarak verilen süt izninin çalışılmayan zaman dilimi olarak kabul edilerek döner sermaye kapsamından çıkarılması anlaşılır bir durum değildir. Bu kararın yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir” şeklinde konuştu. 


BÜTÜN SÖZLEŞMELİLER KADROYA ALINMALI
Sözleşmeli sağlık çalışanlarının kadro beklentisini de dile getiren Genel Başkanımız Memiş, “Ülke gündemi sebebiyle dile getirilmeyen, ancak bekleyen sorunlardan birisi de kadro bekleyen sözleşmeli çalışan arkadaşlarımız. Taşeron ve 4/C’lilerle ilgili çalışmalar başladı, ancak sonuca ulaşmadı. Bu çalışmalarla birlikte kadro bekleyen 4/B’liler, vekil ebe hemşireler ve kamu dışı aile sağlığı merkezi çalışanlarının kadro beklentisi de karşılanmalı ve yaşanan mağduriyetler giderilmelidir” şeklinde konuştu. 


SAĞLIK OKURYAZARLIĞININ GELİŞMESİ SAĞLANMALI
Sağlık-Sen’in, Sağlık Okur Yazarlığı konusunda en detaylı araştırma yapan tek kurum olduğunu söyleyen Genel Başkanımız Memiş, bu araştırma sonucunu konunun taraflarıyla paylaştığımızı hatırlattı. Sağlık okuryazarlığının sağlık hizmetinden en verimli şekilde faydalanılmayı sağlaması açısından önemli olduğun belirten Memiş, “80 milyona yaklaşan nüfusu ile ülkemiz, sağlık okuryazarlığı konusunda acilen harekete geçmelidir. Bu hem sağlık hizmetlerinin sunumu, hem hasta bazında bu hizmetin alımı, tedavi süreçlerine büyük katkılar sunacaktır. Sağlık-Sen olarak hazırladığımız araştırmanın faydalı olacağına inanıyoruz. Bakanlığımızın da bu konuda ciddi adımları olduğunu biliyoruz. Biz de sendika olarak üzerimize düşeni her zaman yapmaya hazırız.” dedi.


AKADEMİK SENDİKACILIK YAPIYORUZ
Genel Başkanımız Metin Memiş, sendika olarak sorunların tespiti ve çözüm önerileri konusunda bilimsel çözümler üretmek için Sağlık-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi Enstitüsü (SASAM)’ı kurduğumuzu da hatırlatarak, yapılan araştırmalar ve sonuçlarını Sağlık Bakanlığı ile paylaştığımızı dile getirdi.

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
HAKKI - 4 ay önce
malesef ünvan değişikliği sınavı için çalışana verilen sınav tekrarı sözü unutulmuş biz bunu beklemiyorduk ve sağlık çalışanlarının bunu haketmediğini düşünüyoruz bu konuda umutla sağlıklı haberler beklediğimiz hususu bakanlığa saygıyla duyrulur.
Avatar
2323 - 4 ay önce
senin akademik sendikanı yiyim yalancı yalaka peki 2012 ve öncesinde yaptığın görevde yükselme sınavlarını neden sayın bakanıma söylemiyorsun kimlere verdiniz kadroları fetoculara deyilmi bizlerede kazandığımız halde yeniden sınav dayattınız Allah seni bildiği gibi yapsın haklarımızı metin memişe helal etmiyoruz.
Avatar
xmen - 4 ay önce
görevde yükselme sınavı ne zaman açılacak. gereksiz haberleri müjde diye veriyorsunuz.
Avatar
pala - 4 ay önce
görevde yükselmeye hiç değinilmemiş oysa bu konuda çok büyük beklentiler ve mağduriyetler olduğunu düşünüyorum.
Avatar
Lütfü - 4 ay önce
bir de unvan değişikliği sınavı istemiş olsaydı keşke
Avatar
cesim aydemir van - 4 ay önce
hizmetli sınıfı nerede kaldı bizim sendikamız artık üst tabakaya çalışıyor siz bu değildiniz ne zaman böyle oldunuz geçen sınavda 4000 ine yakın kadromuz boş kaldı
Avatar
Vhki - 4 ay önce
Allah c.c için sizin aklınıza gih personellerin döner sermaye performans ek ödemesi gelmiyor mu???
Avatar
ayşe - 4 ay önce
vhki̇ hakkinda bi̇r geli̇şme varmi