.

Sağlık Sen'den Döner Sermaye ve Yer Değiştirme Yönetmeliklerine Tepki

Sağlık Sen'den Döner Sermaye ve Yer Değiştirme Yönetmeliklerine TepkiSağlık Sen Genel Merkezinden açıklama;

Sağlık Bakanlığı’nın, Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde yaptığı değişiklik, bugünkü Resmi Gazete’de yayınlandı. Genel Başkanımız Metin Memiş, yönetmelikle ilgili yaptığı açıklamada, yapılan değişikliğin, toplu sözleşme masasında elde ettiğimiz eşi özel sektörde çalışan kamu görevlilerinin eş durumu kazanımını ortadan kaldırdığını, bunun kabul edilmesinin mümkün olmadığını söyledi. Memiş, toplu sözleşme masasında alınan kararla, eş durumu tayinine yönelik çerçeve yönetmelikte değişiklik yapıldığını ve bütün kurumların buna uyması hususunda mutabık kalındığını hatırlatarak, “Toplu sözleşmenin bir kazanımı olan, eşi özel sektörde çalışan kamu görevlilerinin eş tayini hususunun yönetmelik değişikliği ile iptal edilmesi, toplu sözleşme masasını değersizleştirmektedir.” dedi. 

Kamu hizmetlerinde esas olan konunun, kazanımları geri almak değil, yenilerini eklemek olduğunu da belirten Genel Başkanımız Memiş, “Sağlık çalışanlarının iş yükü sürekli artarken, aynı oranda istihdam yapılmamaktadır. Büyük bir özveri ile çalışan sağlık çalışanlarının motivasyonunu artırıcı, yeni kazanımlar verilmesi gerekirken, elde edilen kazanımın alınması, eş durumu tayinlerinde geriye gidilmesi, mazeret tayinlerinde daraltma yapılması fayda yerine zarar getirecektir.” şeklinde konuştu. 


Memiş ayrıca, yönetmelik çıkmadan önce başvuruda bulunan aday memurların mazeret tayinlerinin de başvuru tarihleri dikkate alınarak gerçekleştirilmesini istedi. 


Söz konusu yönetmelik değişikliğinin eş durumu tayininin yanı sıra, stratejik personele yönelik yapılan düzenlemeler, eğitim durumu ve benzer diğer hususlarda da yeni mağduriyetler oluşturacağını belirten Memiş, “ Konuyu takip edecek ve sağlık çalışanlarının hakkını arayacağımızı da buradan ifade ediyoruz.” dedi.

SAĞLIK BAKANLIĞI VE BAĞLI KURULUŞLARI ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİNDE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER ŞU ŞEKİLDE:

1.    Diş tabibi ve eczacılar da stratejik personel kapsamına alındı.
2.    Personelin il içi atamaları yönerge ile düzenlenecek. 
3.    Eğitim durumundan tayin için sağlık ile ilgili bir alanda en az iki yıllık öğrenim görme şartı en az dört yıllık örgün öğrenim görme olarak değiştirilmiştir. 
4.    Kurum içi yer değişikliği yapan personelin eşinin bir yıl içerisinde yapacağı eş durumu tayininde D ve C hizmet grubu şartı aranmayacağına dair maddedeki “eşinin” ibaresinden kaynaklı anlam kargaşası giderilmiştir. 
5.    Kamu görevlisi olmayan eşinin yanına tayin ile ilgili değişiklik yapılmıştır. Eşi özel sektörde çalışanların eş durumu tayininin yapılabilmesi için özel sektördeki eşinin son 4 yıl içerisinde 2 yıl sigorta şartını sağlaması gerekiyor. 
6.    Özel sektörde çalışan eşin atama talep edilen yer dışında sosyal güvenlik primi ödenmesi haline ilişkin düzenleme yapılmıştır. Buna göre sigortası işyerinin merkezinin bulunduğu yerden ödense de, atama talep edilen yerde iş yerinin faaliyette olduğunu ve bu işyerinde en az 2 yıl çalıştığını belgelendirenlerin eşleri de eş durumu tayin talebinde bulunabilecektir. 
7.    Stratejik personel özel sektördeki eşinin yanına tayin talebinde bulunamayacaktır. 
8.    Aday memurların adaylık süresi içinde eş durumundan ve eğitim mazeretinden tayin talebinde bulunma hakkı kaldırılmıştır. Aday memurlar adaylık sürecinde sağlık mazereti, can güvenliği mazereti ve olağanüstü hallerdeki yer değişikliği ve terör eylemleri nedeniyle şehit ve malul yakını olmaktan kaynaklı bir defaya mahsus istediği yere tayin hakkından yararlanabilir. 
9.    Diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapanlardan Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına kurumlar arası yer değişikliği sureti ile atananlar bir yıl boyunca (sağlık mazereti, can güvenliği mazereti ve olağanüstü hallerdeki yer değişikliği ve terör eylemleri nedeniyle şehit ve malul yakını olmaktan kaynaklı bir defaya mahsus istediği yere tayini dışında) tayin talebinde bulunamayacaklar. 

AYRICA;

Sağlık Bakanlığı’nın, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna Bağlı Sağlık Tesislerinde Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmeliği, bugünkü Resmi Gazete’de yayınlandı. 


Yönetmelik değişikliği ile, başta hocalar olmak üzere özellikli tıbbi işlemleri yapan hekimlere ilişkin düzenlemeler, tanımlamalarda bazı değişiklikler ve baş asistanların katsayılarında değişikliğe gidildi. Değişikliklerin bu hali ile çalışanların beklentilerini karşılamadığı ve kapsayıcı olmadığı görülmektedir. Sağlık-Sen olarak, başta toplu sözleşme masası olmak üzere yaptığımız görüşmeler ve sendikal mecralarda döner sermaye sisteminin adaletsizliğini vurgulayarak, sağlık çalışanlarının yıllardır aynı ek ödeme tutarlarına mahkum bırakıldığını dile getirdik. Bu konuda geçtiğimiz haftalarda Sağlık Bakanı ve müsteşarın yaptığı açıklamalar sağlık çalışanlarında bir beklenti oluşturmuş ancak yapılan bu değişiklik beklentiyi karşılamadı. 

 

Sağlık çalışanlarının döner sermaye gelirleri zaman içerisinde erimiş, çalışanlar sabitin üzerinde döner sermaye alamaz hale gelmişlerdir. Dağıtılabilir döner sermaye gelirlerinin artırılması suretiyle bu hususa çözüm bulunması beklenirken yönetmelikte yapılan değişikliklerde hala bu konuda adım atılmış değildir.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
MEMUR - 2 ay önce
yetki̇li̇ sendi̇ka sanki̇ başkasi gi̇bi̇ ne i̇ti̇raziniz var si̇ze sorulmuyor mu bu düzenlemeler yapilirken eger sorulmuyorsa birakin gi̇di̇n bu sendi̇kayi hem yetki̇li̇si̇n hemde çalişanin haklari düzenleni̇rken fi̇kri̇n bi̇le alinmiyor ne güzel
Avatar
hemşire - 2 ay önce
tepki gösterip te neyaptınız.elle tutulur bir tepki gösterdiniz mi yetkili sendika olarak hadi iş bırakalım önlüklerimizi asalım dediniz mi.her yönetmenlik hekimlere yönelik o zaman bizlere ihtiyaç deme ki bütün işleri doktorlar yapsın.
Avatar
sAĞLIK sEN - 2 ay önce
tepki̇ deği̇l i̇craat bekli̇yoruz
Misafir Avatar
Ahmet - 2 ay önce
Yetkisiz yetkili sendika boşyere itiraz etme sizin yüzünüzden bu personelin hali herseye evet derseniz personelin haklarını savunmadan başka herşeyi yaparsanız olacağı bu bence devletimiz sendikalara da bi el atsın bana göre bizden kesilen paralarla bizlerin haklarını arayacaklarına koltuk mevki makam kapma derdindeler lav etsinler ne kadar sendika varsa en azından beklenti içerine girmeyiz devletimiz ne verirse ona razı oluruz ...
Avatar
alperen - 2 ay önce
Çok komik bir BENdikasiniz
Misafir Avatar
TÜRK - 2 ay önce @alperen
alperen sende bayağı komik yorumlar yazan bir arkadaşımızsın
Avatar
sağlıkçı - 2 ay önce
yahu ne özel sektörmüş maşAllah konuşulan tek sorun onlarınki bizde mağduruz kaç senedir üstelik birleşme şansımız nerdeyse sıfır..her ikiside sağlık personeli olan eşler napacak bölgeymişşş sözleşmeliymiş şuymuş buymuş derken mahvettiniz hayatımızı biz napalım eşimde bende aynı meslekteniz zaten 14 senemizi 5 6. bölgenin d grubunda geçirmişiz başka mazeretle tayin olan eşimizin yanına şimdide bölge yüzünden gidemiyoruz neden sınırlı yönetmelik yapıyorsunuz bizim sorunlarımızı da duyun sayın sendika.sadece kurumiçi ile tayin olan eş eşini yanına çekebilecekmiş yapmayın bizim çoluk çocuğumuzada yazık.biz napalım 40 yaşında üniverste sınavına girip eğitim tayinimi yapalım
Avatar
Sjhagsj - 2 ay önce
Dogru olanda bu zaten. Ben ogrenci belgemi gec alabildigim icin( bu uni sucu ) ogrenci belgesini erkenden alip dilekcesini verip tayini cikan adamla ayni kefeye konulmam lazim.
Avatar
sağlıkçı - 2 ay önce
eğitim özründe senede 2 defa değişiklik nedendir. diğer konularda da sağlık sen'in bu konuları tekrar düzelteceğini umut edip bekliyoruz
Avatar
s.teknikeri - 2 ay önce
Bende 2 yıllık bir bölüme yerleştirildim. Sonradan yönetmenlik değiştirildi. Bilseydim tercih yapmayacaktım. Seneye sınava girsemde puanım düşecek. Bu mağduriyetimi kim giderecek. En azından bu yönetmenliğin önümüzdeki eğitim yılında uygulaması gerekir. Saygılarımla
Misafir Avatar
Urfali dr - 2 ay önce
Sen ztn yönetmelige 'yönetmenlik' diyorsan eger, bence okuma, sorunun da cozulmus olur